Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o naturze sukcesu

Wydawnictwo: Insignis
Black Box Thinking: The Surprising Truth About Success
rozwój osobisty
poradniki
Denat

Zespół Formuły 1 Mercedesa, Google, James Dyson, Michael Jordan – wszyscy oni stosują metodę czarnej skrzynki. Są gotowi zmierzyć się z popełnianymi przez siebie błędami i przekuć je w sukces. Nie wypierają się ich, nie obwiniają innych, nie wykręcają się od wynikających z nich konsekwencji – przeciwnie, nauka na własnych błędach to ich strategia wiodąca do sukcesu, i to – jak widać – bardzo skuteczna. W swojej głośnej bestsellerowej książce Matthew Syed dzieli się z czytelnikiem zaskakującą prawdą o naturze sukcesu, pokazując przy tym, że negowanie własnych porażek, zamiatanie ich pod dywan i nieczerpanie z nich nauki może być naprawdę niebezpieczne.

źródło opisu: Insignis

źródło okładki: Insignis

Piotr | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Trudno jest jednoznacznie określić tę książkę. Zawiera konkretne przypadki, opisane w sposób szczegółowy, a co za tym idzie drogę, która prowadzi od porażki do sukcesu. To nie jest typowy poradnik. Autor wskazuje na pewne prawidłowości, które uważamy za porażki i którym poświęcamy zbyt mało analizy. Syed sięga po rożne profesje, pokazując dobitnie że tak naprawdę wszystko można przewidzieć, kiedy...

"Metoda czarnej skrzynki" to udowodnienie czegoś, co na pozór powinno być oczywiste i logiczne. Uczymy się na błędach - swoich i cudzych. Sama porażka, a właściwie podejście do niej to połowa sukcesu. Autor pokazuje czytelnikowi, że czasami to co najważniejsze, jest w zasięgu naszego wzroku i uczuć. Pewne spostrzeżenia i przejście z nimi do porządku dziennego zostało nam nadane kulturowo.

Autor zwraca uwagę również na sukces i próbuje go prawidłowo zdefiniować.

Dla mnie ciekawostką były przykłady podane przez autora. Odniesienie się do konkretnych wydarzeń, które miały miejsce...

Northman | 2017-04-05
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Stara prawda nie kłamie: porażki należy przekuwać w sukcesy.

"Metoda czarnej skrzynki..." to częściowo poradnik, a częściowo forma reportażowa, jednak skłaniać się należy (według mnie, jak widzę zdania wśród czytelników są na ten temat podzielone) ku przewadze tego pierwszego elementu. Zwykle z rezerwą podchodzę do tego rodzaju publikacji, ta jednak, przyznam... zaskoczyła mnie. Pozytywnie! Multum przykładów, zanalizowanych historii, wszechstronny dobór tychże przykładowo opisanych wydarzeń, mający na celu ukazanie pewnej rządzącej nimi prawidłowości, sprowadzającej się do starej, życiowej prawdy: trzeba uczyć się na błędach, a kiedy już nauczymy się tej sztuki, otworem stanie przed nami droga do tego, by porażki przekuwać w sukcesy. To wszystko jest właśnie w tej książce.

Niby nic odkrywczego, prawda? Jest to jednak wielką sztuką - potrafić wyciągać wnioski, uczyć się na nich, a przez to stawać się silniejszym... Syed przez kolejne strony pisze właśnie o tym, nie jest to jednak...

Kominek | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Inspirująca i dająca do myślenia.
Aspekt 'czarnej skrzynki' do wykorzystania w bardzo szerokim zakresie, możliwość kontrolowania i unikania błędów. Suma małych błędów może mieć w konsekwencji wymiar wielkiego dramatu, stąd linie lotnicze nauczyły się wyciągać wnioski z katastrof lotniczych. Szpitale idą ich śladem, choć nie wygląda to już tak różowo.

Warto się nad nią pochylić czytają bez pośpiechu.

CzytAśka | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

www.czytaska.blogspot.com

Nie czytuję poradników. Żadnych. Nie lubię i już. Tu nastawiłam się jednak na reportażówkę okraszoną wyjaśnieniami a nie psychologiczno-biznesowy poradnik lekko ilustrowany przykładami.

Czytając tę książkę wielokrotnie miałam ochotę odłożyć ją i nie wracać. Pierdyliard pouczeń i wyjaśnień, czego nie znoszę, zwłaszcza jeżeli są dla mnie oczywiste, a zwolenniczką metody uczenia się na błędach a nie zamiatania ich pod dywan jestem od dawna.

Rzucam zatem przy 46%. Szkoda mi czasu na blablaizmy (blabla truizmy 😁). Tyle fajnych i nienudzących książek na mnie czeka...

dominica_vida | 2017-04-03

"Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu" jest pewnego rodzaju wiadrem zimnej wody wylanej na rozgrzaną głowę. Niesamowicie pobudza nasz umysł do myślenia, a oczy zmusza do szerokiego otworzenia!

Książka ta jest trochę poradnikiem, trochę zbiorem różnych historii i przede wszystkim ogromną kopalnią wiedzy. Podaje suche fakty i wyciąga wnioski z konkretnych wydarzeń.
Pokazuje podejście do popełnionego błędu w wielu dziedzinach. Medycynie, lotnictwie, sądownictwie czy prowadzeniu własnej firmy. Nie miałam pojęcia o tym ile tracimy nie ucząc się na naszych błędach, ale także błędach innych osób. Pokazuje nam ile tragedii mogłoby się nie wydarzyć, gdyby człowiek tylko nie wstydził/bał się/dbał o swoje dobre imię.

Ucz się na cudzych błędach. Nie będziesz żył dość długo, by popełnić wszystkie samemu. Eleanor Roosevelt
Książka Matthew Syeda uświadomiła mi przede wszystkim, że błędy popełnia każdy i nikt nie jest z tego zadowolony. Ludzie, którzy jednak...

braz | 2017-04-03
Przeczytana: 27 marca 2017

Genialna książka - spodziewałem się poradnika, ale ta książka to nie poradnik. To w zasadzie reportaż – Matthew Syed zabiera nas w niesamowicie różnorodną i stymulującą intelektualnie podróż po różnych dziedzinach aktywności człowieka; lotnictwo, służba zdrowia, wymiar sprawiedliwości, polityka (ta wielka i ta lokalna), nauka, opieka społeczna, sport, wynalazczość i wiele innych.

W zasadzie z „Metodą czarnej książki” jest tak, że Syed praktycznie wyłącznie oddaje swój głos przykładom, sytuacjom i studiom przypadku, od których książka aż pęka w szwach. I w sumie nie musi robić już nic więcej – pasjonująco opisane wydarzenia, ich konsekwencje, a także eksperymenty psychologiczne i socjologiczne mówią same za siebie… i nie pozwalają spać spokojnie. Dlaczego aż tyle dziedzin, od których bezpośrednio zależy nasze zdrowie i życie, to tzw. systemy zamknięte, w których panuje kultura obwiniania, dysonans poznawczy i ignorancja?

Tę książkę czytałem z zapartym tchem i zerwałem z jej powodu...

missior | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Tę książkę powinien kilkukrotnie przeczytać każdy konował. Ba... powinna być obowiązkowa na studiach.
Dodatkowo każdy konował powinien mieć obowiązek zgłaszania każdego tzw "incydentu" (na wzór lotnictwa). Za ujawnione niezgłoszenie: Pa pa pa doktorku!

Yoss | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Już pobieżne zapoznawanie się z notką na temat tej książki pozwala stwierdzić, że jest to obowiązkowa pozycja dla naszych rodaków, wszak powszechnie wiadomo, że „mądry Polak po szkodzie”, a warto by to było zmienić.

Bardzo lubię publikacje, które nie starają się na siłę tworzyć wielkich teorii, a skupiają się na rzeczach wydających się oczywistymi. Oczywiste jest to, że powinniśmy wyciągać wnioski z naszych błędów, by w przyszłości wyeliminować niewłaściwe posunięcia, czasem tragiczne w skutkach. Matthew Syed idzie o krok dalej, stara się uzmysłowić czytelnikowi, że na podstawie historycznych wydarzeń jesteśmy w stanie znaleźć elementy, które jedynie potencjalnie mogą stanowić zagrożenie. Przewidywanie w tej sytuacji nie ma nic wspólnego z wróżeniem, jest oparte na dotychczasowym doświadczeniu.

Autor przedstawia swoje tezy opierając się na przykładach z dwóch dziedzin: lotnictwa oraz ochrony zdrowia. Na przestrzeni lat loty pasażerskie stały się najbezpieczniejszym środkiem...

Wilkksiazkowy | 2017-06-05

W książce znajdziecie propozycję na ulepszenie nie tylko swojego życia, ale także instytucji, od których zależy nasze życie lub chociażby porady na polepszenie atmosfery w swojej pracy i stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi. Wiem, że z poradnikami i książkami o naszym zachowaniu i psychice jest tak, że gdy się je czyta to gdzieś z tyłu głowy pojawia się myśl "tak i tak będę robić". Z tą książką jest trochę inaczej bowiem w dużej mierze skupia się ona na problemach,jakie występują w instytucjach z powodu naszych wrodzonych i nabytych zachowań. METODA CZARNEJ SKRZYNKI to bardzo dobra książka o nauce o nas samych i polepszeniu życia i środowiska, w którym żyjemy. Ciekawa lektura, warta przeczytania.

Daniel Taberski | 2017-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Nadzwyczaj ciekawa książka, gorąco polecam.

70 najważniejszych książek Richarda Bransona

Może nie każdy kojarzy nazwisko Richarda Bransona, ale zdecydowana większość kojarzy nazwę jego Virgin Group. Branson to brytyjski przedsiębiorca i miliarder, którego majątek wyceniany jest na prawie 5 mld dolarów. Z okazji Światowego Dnia Książki Branson przygotował niezwykle ciekawą i różnorodną listę 70 najważniejszych dla niego książek.