Najstarsze dzieje Książenic. Historia wsi i okolicy do końca XIV wieku

Wydawnictwo: Agencja Reklamowo-Wydawnicza Illustris
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
edit3008

"Najstarsze dzieje Książenic" to naukowe opracowanie historii wsi Książenice w woj. śląskim i najbliższej okolicy do końca XIV wieku. Wydawnictwo to, choć po części jest dziełem z zakresu szeroko pojętej historii regionalnej, to jednak pisane było jako praca naukowa, oparta na możliwie jak najszerszej bazie źródłowej i dostępnych opracowaniach. Mimo to język pracy i sposób podejścia do tematu powinny - taką w każdym razie mam nadzieję - przypaść do gustu także wszystkim tym, którzy nie są zawodowymi historykami.

Książka to efekt ponad dwóch lat pracy i ponad ośmiu lat zainteresowań dziejami ziemi rybnickiej w średniowieczu. A wieś Książenice, o czym zapewne mało osób wie, była jedną z najstarszych, ważniejszych i ciekawszych pod względem dziejów osad w regionie.

Książka została pozytywnie zaopiniowana m.in. przez prof. dr-a hab. Jerzego Sperkę, znanego mediewistę, dyrektora Instytutu Historii UŚ w Katowicach i dr Bogdana Klocha, dyrektora Muzeum w Rybniku.

źródło opisu: http://silesiaca.pl/najstarsze-dzieje-ksiazenic-p-13.html

źródło okładki: http://silesiaca.pl/najstarsze-dzieje-ksiazenic-p-13.html

edit3008 | 2017-03-29
Przeczytana: 28 marca 2017

Mimo, że jest to praca naukowa, czyta się bardzo przyjemnie. Polecam zainteresowanym nie tylko historią lokalną, ale także, tym którzy chcieliby się dowiedzieć więcej jak powstawały i funkcjonowały wsie i osady w średniowieczu. Mimo niewielu źródeł, autor wspaniale nakreślił nam jak powstały Książenice. Ciekawe analizy historyka dotyczące etymologii nazw wsi oraz jej rozwoju na tle burzliwej historii średniowiecznego śląska.

Na półkach