Eccedentesiast

Wydawnictwo: Novae Res
Eccedentesiast
Xman

Eccedentesiast to osoba ukrywająca ból za uśmiechem.

Dwóch chłopców, mających za sobą bolesną przeszłość, targanych rozmaitymi problemami czasu dojrzewania, otrzymuje niezwykły dar. To, w jaki sposób go wykorzystają, zależy tylko od nich.

źródło opisu: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=eccedentesiast,druk

źródło okładki: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=eccedentesiast,druk

halmanowa | 2017-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Zastanawialiście się kiedyś, jak by to było posiadać nadprzyrodzone umiejętności rodem z komiksów o superbohaterach? Jako mała dziewczynka wyobrażałam sobie, że potrafię latać. Szybowałam wysoko nad okolicznymi osiedlami, obserwując drobne sylwetki kolegów i koleżanek. W myślach opracowywałam złośliwe kawały, by dokuczyć dzieciakom, dla których na co dzień to ja byłam obiektem żartów. Dziś wspominam to z uśmiechem i pewną dozą pobłażliwości. A po lekturze "Eccedentesiast" odczuwam również ulgę, że jestem zwyczajną osobą, bez żadnych niezwykłych mocy.

Powieść ta jest debiutem literackim Łukasza Skotnicznego. Opowiada o losach dwóch braci bliźniaków - Matthew i Petera Shawnów. Chłopcy stracili ojca i matkę, gdy mieli po niespełna osiem lat. Od tamtej pory mieszkają w małym miasteczku Greensville razem z dziadkiem, który przejął nad nimi opiekę. Traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa zostawiły w ich sercach wiele śladów. Szczególnie przeżył to Matt - mocno zamknął się w sobie,...

Emilka | 2017-03-04

Właśnie skończyłam czytać i jestem w szoku. Sięgnęłam po tę pozycję, gdyż uwielbiam fantastykę, a opis zapowiadał ciekawą powieść z rodzaju superhero. Takie coś znam jedynie z dużego ekranu, bowiem nie czytałam nigdy komiksów.
Nie spodziewałam się jednak, że dostanę aż tak sporą dawkę emocji.

Eccedentesiast podzielony jest na dwa wątki. Główny to historia dwóch braci, którzy wychowują się z dziadkiem. W pewnym momencie dostają oni niezwykłych umiejętności. Oprócz zabawy konwencją fantasy w stylu super hero, dostajemy tutaj jeszcze romans, thriller i dramat. W drugim wątku cofamy się do wydarzeń z przeszłości i widzimy historię rodziców chłopców. W tym przypadku, śledzimy powieść bardziej psychologiczną. Obydwie historie wciągają od samego początku, aż do końca.

Debiut Skotnicznego czyta się jednym tchem. Powieść napisana jest dobrze, płynnie, dlatego też niezwykle szybko i przyjemnie się ją czyta. Jak już wspomniałam jest tutaj kilka gatunków literackich i muszę przyznać, że...

pat1991 | 2017-03-02

Ocena za styl: 8/10 może nie jest to najwyższa światowa półka, ale jest dobrze, sprawnie, a co najważniejsze czytelnie napisane. Niekiedy akcja mogłaby być nieco wolniejsza a opisy dokładniejsze, aby sobie lepiej wyobrazić przedstawioną sytuację. Niemniej, czyta się tą powieść szybko i sprawnie.

Fabuła 10/10 świetnie poprowadzona. Wciągające wątki. Znakomicie pomieszane kilka gatunków, szczególnie thriller wypadł imponująco. Książka targa emocjami. Interesujący bohaterowie. Ciekawa obserwacja świata. Ogólnie książka jest wartościową literaturą.

Podsumowując, powieść pana Skotnicznego bardzo mi się spodobała. Moim zdaniem jest to bardzo dobry, oryginalny debiut, różniący się od tego, co możemy spotkać na polskim rynku wydawniczym. Liczę, że będzie jakaś kontynuacja tej książki. Szczerze polecam.

Phoenix_1991 | 2017-03-01

Ta książka to powiew świeżości na polskim rynku wydawniczym. Jest w niej dawka amerykańskiej "komiksowości", mieszanka stylów, ciekawa konstrukcja bohaterów, przystępny język zachęca do lekkiej i przyjemnej lektury.

Leonardo | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Jestem zaskoczony tematyką. W Polsce takie książki praktycznie nie istnieją. Poza tym niezwykle trafne spojrzenie na świat. Bardzo dobre połączenie kilku gatunków literackich.

addictedtobooks | 2017-04-24
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Matthew i Peter są bliźniakami i już od najmłodszych lat łączy ich niezwykle silna więź, która pomaga im poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu. To, czego chłopcy byli świadkami w dzieciństwie już na zawsze odmieniło ich życie oraz spowodowało, że w jednej chwili wszelka radość oraz beztroska wyparowały jak za dotknięciem magicznej różdżki. Każdy z nich na swój sposób zmaga się z ogromną pustką, która powstała po pewnym tragicznym incydencie, który odebrał im rodziców. Ich śmierć bezpowrotnie odcisnęła piętno na ich psychice oraz stała się źródłem ogromnego cierpienia, z którym Matthew oraz Peter muszą na co dzień się mierzyć. Co tak naprawdę wydarzyło się tamtego dnia? Czy bliźniakom uda się uporać z dręczącymi ich demonami przeszłości oraz przejść nad tamtą tragedią do porządku dziennego?

„Chcę wam pokazać coś wspaniałego. Coś, co zapamiętacie do końca życia. Cierpienie, jakiego nie jesteście sobie w stanie wyobrazić.”

Chłopcy otoczeni miłością oraz wsparciem ze...

Kulturalne_Media | 2017-03-07

Kunszt pisarski jest u Skotniczego do dopracowania. Świadczą to tym krótkie zdania i wymuszone dialogi. Szkoda, bo pomysł na fabułę jest bardzo dobry. Spodobał mi się na przykład wątek Jessic'i, która owinęła sobie Matta wokół palca, a jednak wróciła do innego człowieka, który traktował ją źle. Akcja toczy się dosyć szybko, powiedziałabym, że nieco zbyt szybko. Kolejne nadzieje na świetlaną przyszłość przerywane tragediami sprawiają, że czytelnik coraz mocniej skupia się na opowieści. Myślę, że powieść jest ciekawa i stanowi dobry materiał na kontynuację, czego autorowi życzę.
Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z dłuższą wersją recenzji w linku poniżej.
Anna Kostorz https://kulturalnemedia.pl/literatura/eccedentesiast-recenzja/

Klaudia_Blue | 2017-03-27

Z początku z ciekawości i sceptycyzmem rozpoczęłam lekturę :) Nie mogłam się zebrać do rozpoczęcia czytania a kiedy już zaczęłam to chciałam czytać dalej. Dialogi niekoniecznie mnie wciągnęły, były proste i to całkiem zrozumiałe z uwagi na fabułę i bohaterów. Jednak cała historia zaskoczyła mnie, nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy i momentami drastyczności pewnych fragmentów. Nie jest to typowa książka z cudownym happy endem, ale ma w sobie zaskoczenie i zwroty akcji. Szczerze mogę powiedziec, że czekam na kontynuację. Polecam :)

Anna | 2017-03-08

Autor niezwykle umiejętnie połączył kilka gatunków literackich, zachowując przy tym odpowiedni kontrast. Połączenie młodzieżowego romansu, z thrillerem wydawałoby się zadaniem łopatologicznym, ale zostało to zrobione w świetnym stylu. Jestem zadowolona z lektury, a bałam się, gdyż to debiut, a w takim wypadku, nigdy nie wiadomo, na co można trafić.

Volusequat | 2017-05-12

Zacznę może od minusów tej powieści.
Po pierwsze, w książce brakowało zdań złożonych, naprawdę. Autor napisał powieść w dziecinnie prostym stylu i przez to niestety troszkę źle się czytało. Miałam wrażenie, że niektóre zdania i dialogi były niepotrzebne i dość wymuszone. Niemniej jednak powieść czytało się bardzo szybko i w dużej mierze można to zawdzięczać właśnie prostocie pisania.

Drugim minusem jest sztuczne i nierealne opisanie umiejętności głównych bohaterów. Kiedy czyta się o tym, ma się wrażenie jakby była to bajka, taka dla dzieci.
Reakcja chłopców na otrzymane umiejętności była po prostu śmieszna, bo nikt normalny nie cieszyłby się z tego już po pięciu minutach od zauważenia tego.

Ostatnim minusem jest szybkie tempo wydarzeń i brak rozwinięcia do niektórych wątków. Wszystko dzieje się naprawdę pośpiesznie i nie da się porządnie wczytać ani przywiązać do którejś z postaci, ponieważ na po kilku stornach jest już mowa o zupełnie czym innym.

Teraz przejdźmy do...