Półtora trupa na głowę

Wydawnictwo: BIS
giovanna

Wanda, dziennikarka lokalnego pisma kulturalnego, otrzymała od szefa zadanie zdobycia wywiadu z równie poczytnym co tajemniczym pisarzem Ignacym Knychałką, który podczas Warszawskich Targów Książki ma pokazać światu swoją twarz. Mimo zapowiedzi pisarz jednak nie zjawia się na stoisku. Zdeterminowana Wanda postanawia śledzić siedzibę wydawcy, licząc, że uda jej się spotkać tajemniczego literata. Zależy jej na tym nie tylko ze względu na wywiad, ale również dlatego, że sama napisała powieść i liczy na to, iż słynny autor bestsellerów pomoże jej swoją polecającą opinią. Szczęście jej sprzyja, bo z mieszkania wydawcy wychodzi mężczyzna o charakterystycznej niepozornej sylwetce i choć na wywiad się nie zgadza, to przyjmuje maszynopis jej dzieła. I w ten sposób Wanda zupełnie nieświadomie znajdzie się w samym środku wielkich i mniejszych zbrodni literackiego światka. Zręcznie skonstruowany komediowy kryminał, pełen ironii i kąśliwego humoru. Doskonała lektura dla czytelników, którzy nie traktują wszystkiego zbyt serio.

źródło opisu: http://wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1166

źródło okładki: http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1166

Beremis | 2017-05-07
Przeczytana: 06 maja 2017

Jejciu, ale się nadziałem. Miała być komedia kryminalna, ba, pełen ironii i kąśliwego humoru. Skusiłem się, bo na taka lekką, zabawną lekturę miałem na majówkę ochotę.
Doczytałem do końca. Czytałem i czekałem na ten humor, ironie, kryminał. Wychodzi, że mam całkiem inną definicję dobrej komedii kryminalnej. Bo w książce Pani Kleiber nie znala momencie być złem żadnego obiecanego elementu. W moim odczuciu wyszła prosta i lekka obyczajówka. I chciałbym w tm momencie być Stefą z książki, co złośliwie obsmarowuje pod pseudonimem swoją przyjaciółkę (wiem, że to spoiler, ale dla mnie to było jasne od pierwszej o tym wzmiance, więc chyba tym nie popsuje innym lektury, zresztą kto będzie moją opinię czytał) ;-) ale po co pastwić się nad książką i autorką? Dla takiej lekkiej lektury znajdzie się czytelnik, który choćby nudne majowe popołudnie pełne deszczu nim sobie umili lub podróż zatłoczonym pociągiem lub tramwajem. Lektura prosta, nie trzeba się przy niej skupić, żeby nie zgubić wątku...

betsy | 2018-03-07
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2017

Czasem mam ochotę przeczytać coś lekkiego. Jednak napisać zabawną książkę z wątkiem kryminalnym jest widocznie trudniej, niż krwawy, mroczny thliller.
Co tu dużo mówić, książka jest tak głupia, że aż zęby bolą, nieprawdopodobna, naciągana i naiwna. Szkoda czasu.

zwiatremwewlosach | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

Skończyłam ją czytać, w końcu! Fabuła się ciągnęła niemiłosiernie. Ambitnie chciałam przeczytać całość, ale było trzeba ją odłożyć wcześniej. Trzymał mnie chyba tylko lokalny patriotyzm i chciałam autorce z Wielkopolski dać szansę.

Historia? Właściwie to zastanawiam się o czym była ta książka. I wiecie co jest najciekawsze? Nie znajduję odpowiedzi. To jest taki typ "o wszystkim i o niczym jednocześnie". Autorka momentami próbowała być zabawna, ale raczej zanudziła niż rozbawiła. Spodziewałam się chociaż jakiegoś fajnego zakończenia, z morałem. Nawet na to nie ma co za dużo liczyć, niestety.

Dla mnie jedno jest pewne - po kolejne książki tej autorki nie sięgnę. Szkoda czasu.

Mariolus18 | 2018-07-02
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Słaba a nawet bardzo słaba, ani śmieszna , ani wciągająca. Dialogi po prostu denne i mało rzeczywiste. Bohaterki - szkoda gadać - po prostu papierowe. Po 80% zrezygnowałam, bo naprawdę szkoda mi było czasu.

CzytalaElzbieta | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Nowy Rok zaczynam z dowcipem. Oto Półtora trupa na głowę Anny Kleiber - całkiem przyjemna lektura z dowcipem niemal na każdej kartce. Nie spodziewajcie się jednak inteligentnej ironii, niesamowitych zwrotów akcji i sarkazmu z odniesieniem kulturowym... Niczego takiego tu nie znajdziecie. To zasadniczo obyczajówka, z lekkim wątkiem detektywistycznym i sporadycznym przymrużeniem oka w naszą stronę.

Główną bohaterką powieści jest Wanda - średnio rozgarnięta dziennikarka, która dostaje od swojego przełożonego zlecenie zweryfikowania tożsamości tajemniczego autora bestsellerowych powieści. Jest on równie zakonspirowany, co znana nam Paulina Świst, a jedyny trop wiedzie w kierunku jego wydawcy oraz pociągów, którymi pisarz przemieszcza się po kraju. Podążając po nitce do kłębka, Wanda trafia w świat obłudny, tajemniczy i pokręcony z mniej i bardziej ambitną literaturą w tle.

Ostrzegam: wszelkie skojarzenia z Joanną Chmielewską są chybione. To raczej opowieść z gatunku lekkich, łatwych...

Yoka | 2017-11-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 listopada 2017

Już po kilku pierwszych stronach pomyślałam sobie "prawie jak Chmielewska".
No właśnie.
Prawie.
A jak wiadomo, prawie robi różnicę.
Ogromną.

taliana | 2017-06-27

Zdobyłam, przeczytałam, nie zachwyciłam się. Książka raczej dla mnie za lekka. Ani mnie nie wzruszyła, ani nie trzymała w napięciu. Nie mój klimat :)

pierzyna | 2018-12-13
Ramirez | 2018-08-19