La Metamorfosis

2016-01-01
hiszpański
Rosa Ribas

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

[...]
Nie mogę sprawić, że zrozumiesz. Nie mogę sprawić, by ktokolwiek zrozumiał, co się we mnie dzieje. Nie potrafię nawet sobie tego wytłumaczyć.
[...]
A może pośpię trochę dłużej i zapomnę o tych wszystkich bzdurach.

𝐑𝐀𝐂𝐉𝐎𝐍𝐀𝐋𝐍𝐎ŚĆ...𝐒𝐀𝐑𝐊𝐀𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐎ŚĆ... 𝐈𝐑𝐑𝐀𝐂𝐉𝐎𝐍𝐀𝐋𝐍𝐎ŚĆ... 𝐀𝐋𝐈𝐄𝐍𝐀𝐂𝐉𝐀...
Kafka był jednym z tych autorów, którzy mieli na myśli burżuazję tudzież klasę średnią i jej wpływ na dewaluację zwykłego człowieka, sprowadzając jego „człowieczeństwo” do tego stanu, gdzie ​​poprzez ciągłe podporządkowanie się narzuconym prawom ostatecznie zamienia się w robaka/owada/potwora, który finalnie zostaje wręcz zmiażdżony potrzebą ludzkich uczuć, tym bardziej od rodziny, która zawodzi.

[...]
„Potrzebujemy takich książek, które spadają na nas jak piorun, który nas rani, jak śmierć kogoś, kogo kochamy bardziej niż siebie, i które sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy zostali wypędzeni do lasów, z dala od ludzi”.
Kafka pisał, aby zdemaskować ludzkość, aby została ujawniona w jej najbrzydszej prawdziwej formie.

Wiele jego dzieł literackich odzwierciedla relację Kafki z ojcem, który nie doceniał działalności literackiej syna. Swój konflikt z ojcem opisał w wielu utworach prozatorskich, a także udokumentował bliską więź z nim. W liście do ojca , będącym swego rodzaju rozrachunkiem, Franz pisze :
„Mój list jest o Tobie, skarżyłem się tam tylko na to, na co nie mogłem u Ciebie narzekać”. List jednak nigdy nie dotarł do adresata. Podobnie "Sąd", "Jedenastu synów" czy "Małżeństwo".
To straszliwe okrucieństwo, z jakim ojciec zawsze traktuje syna, wydaje się nieuzasadnione, zwierzęce, irracjonalne i całkowicie absurdalne. Zawsze znajdujemy tę karę, zemstę i zimną wojnę, którą Kafka toczy przeciwko swojemu ojcu. Mści się na nim na papierze. Chyba właśnie ta chęć zemsty połączona ze straszliwym poczuciem winy była podstawą wszystkiego, co Kafka raz po raz pisał o swoim ojcu. A może tylko my odbiorcy się tego doszukujemy w jego dziełach... Wielowymiarowość.
Poddanie się niemoralnym prawom, w tym przypadku tyranii we wszystkich jej postaciach, oznacza upadek wszystkiego, co ludzkie w jednostce. Niepoddanie się temu wszystkiemu oznacza po prostu śmierć.
Być może koszmarem Gregora było to, że „pozostał” człowiekiem w tym obrzydliwym świecie/ciele i nie „przekształcił się” czytaj dostosował. Kto tak naprawdę wie, o czym śnił Gregor tego dziwnego dnia?
𝐏𝐑𝐀𝐖𝐃𝐙𝐈𝐖𝐘 𝐈 𝐓𝐘𝐌 𝐁𝐀𝐑𝐃𝐙𝐈𝐄𝐉 𝐒𝐌𝐔𝐓𝐍𝐘 𝐎𝐑𝐀𝐙 𝐙𝐀𝐒𝐊𝐀𝐊𝐔𝐉Ą𝐂𝐘 𝐊𝐑𝐘𝐙𝐘𝐒 𝐄𝐆𝐙𝐘𝐒𝐓𝐄𝐍𝐂𝐉𝐎𝐍𝐀𝐋𝐍𝐘...
𝐏𝐎𝐂𝐙𝐘𝐓𝐀𝐍𝐀 𝐈 𝐏𝐎𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐀𝐍𝐀 !
𝐓𝐀𝐊 𝐂𝐙𝐘 𝐓𝐀𝐊 𝐖𝐀𝐑𝐓𝐎, 𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 !

~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝐃𝐋𝐀 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐒𝐊𝐈𝐂𝐇 :
"𝐌𝐞𝐭𝐚𝐦𝐨𝐫𝐩𝐡𝐨𝐬𝐢𝐬"" została na język angielski przetłumaczona przynajmniej 20 krotnie. Zdanie początkowe brzmiące w oryginale :
"Als Gregor Samsa eines Morgens aus unruhigen Träumen erwachte, fand er sich in seinem Bett zu einem ungeheuren Ungeziefer verwandelt "
Po raz pierwszy przetłumaczone w 1933 roku przez Willa Muir i Edwin Muir przekazali ją w następujący sposób:
"As Gregor Samsa awoke one morning from uneasy dreams he found himself transformed in his bed into a gigantic insect"
Szczególnie słowo "ungeheuren Ungeziefer" może być w języku angielskim tłumaczone na wiele różnych sposób.
Jednak w języku średnio-wysoko-niemieckim czyli języku używanym w późnym średniowieczy słowo "Ungeziefer" dosłownie oznacza „nieczyste zwierzę, nie nadające się na ofiarę” i czasami jest używane potocznie w znaczeniu „robaku” z konotacją „brudnego, paskudnego robaka”. Można to również przetłumaczyć jako „ robactwo ”. Angielscy tłumacze Metamorfozy często oddają to słowo jako „owad”. Natomiast jeśli chodzi o to jaki rodzaj robaka lub szkodnika przewidział Kafka, nadal pozostaje przedmiotem dyskusji. Kafka nie miał zamiaru przyklejać Gregorowi żadnej konkretnej etykietki, zamiast tego próbował wyrazić wstręt Gregora do jego przemiany. W liście do wydawcy z 25 października 1915 r., w którym omawia swoje obawy dotyczące ilustracji na okładce pierwszego wydania, Kafka używa jednak określenia Insekt , stwierdzając: „Samego owada nie należy rysować. Nie jest to nawet być widocznym z daleka.”

Władimir Nabokow , *lepidopterysta , a także pisarz i krytyk literacki, na podstawie szczegółów zawartych w tekście wywnioskował, że Gregor nie był karaluchem , ale chrząszczem ze skrzydłami pod skorupą i zdolnym do lotu. Nabokov pozostawił szkic z adnotacją „nieco ponad trzy stopy długości” na pierwszej stronie swojego egzemplarza do nauczania języka angielskiego. W towarzyszących mu notatkach z wykładów omawia rodzaj owada, w jaki przemienił się Gregor. Zauważając, że sprzątaczka zwracała się do Gregora per „ chrząszcz gnojowy ” ( Mistkäfer ),np.: „Chodź tu na chwilę, stary żuku gnojowy!” lub „Hej, spójrz na starego chrząszcza gnojowego!” Nabokov zauważa, że ​​to był po prostu jej sposób przyjaznego zwracania się i że Gregor „z technicznego punktu widzenia nie jest chrząszczem gnojowym. To tylko wielki chrząszcz.”

*Lepidopterologia - od starogreckiego λεπίδος (lepídos) „ skala ”, πτερόν (pterón) „skrzydło” i -λογία ( -logia ) -
to dziedzina entomologii zajmująca się naukowym badaniem ciem i dwóch nadrodzin motyli . Ktoś, kto studiuje na tym kierunku, jest lepidopterystą lub, archaicznie, aurelianem.
Ze znanych lepidopterologów wymienię trzy kobiety :
-Maria Sibylla Merian z Republiki Holenderskiej: motyle i ćmy Surinamu
-Margaret Fountaine z Anglii: Europa, Republika Południowej Afryki, Indie, Tybet, Ameryka, Australia i Indie Zachodnie.
-Edna Mosher z Kanady: Klasyfikacja Lepidoptera na podstawie cech poczwarek.
info. z internetu i wiki

Nigdy się nie interesowałam tą dziedziną nauki, może dlatego, że sama wręcz panicznie boję się owadów, pajęczaków i tym podobnych "żyjątek" 😅
Ale podziwiam i szanuję tych, którzy posiedli wiedzę, zebrali, opracowali i przekazali ją potomności. O wielu gatunkach nie mielibyśmy pojęcia.

A jeśli chodzi o relacje ojciec - syn to po śmierci syna Franza Kafki w 1924 r. Hermann Kafka podpisał kontrakt, na mocy którego redaktorem majątku został jego przyjaciel Max Brod (1884-1968) i przyznał ostatniej przyjaciółce Kafki, Dorze Diamant (1898-1952),45 proc. dochodów z publikacji .
Hermann Kafka zmarł 6 czerwca 1931 roku w wieku 78 lat. Jego grób wraz z grobem żony i syna znajduje się na Nowym Cmentarzu Żydowskim w praskiej dzielnicy Žižkov .

[...]
A może pośpię trochę dłużej i zapomnę o tych wszystkich bzdurach.

𝐑𝐀𝐂𝐉𝐎𝐍𝐀𝐋𝐍𝐎ŚĆ...𝐒𝐀𝐑𝐊𝐀𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐎ŚĆ... 𝐈𝐑𝐑𝐀𝐂𝐉𝐎𝐍𝐀𝐋𝐍𝐎ŚĆ... 𝐀𝐋𝐈𝐄𝐍𝐀𝐂𝐉𝐀...

Dopiero po latach zrozumiana, przeżyta i w pełni doceniona.

Dopiero po latach zrozumiana, przeżyta i w pełni doceniona.

Wow, ponadczasowe

Wow, ponadczasowe

Prostsza niż Proces - na szczęście. Genialna krótka opowieść o bezsilności i przytłaczającym nam świecie. Uświadomiłam sobie po tej książce to żeby naprawdę nie zadowalać innych, a mieć swoje dobro i zdrowie bardziej na uwadze. Końcówka tej opowieści myślę, ze jest kluczowa. My znikamy, a świat idzie dalej - czasem nawet jest o wiele lepiej po naszej śmierci, niż było przed nią.

Z tej krótkiej przewrotnej formy każdy wyciąga coś dla siebie albo z siebie. Osobiście w czasie owego wierzgania kilkoma odnóżami w powietrzu główną myślą przewodnią, która kołotała mi się po głowie była bezsilność. Tak wobec własnej ułomności jak i zewnętrznego otoczenia. Zdaje się, że ta przypadłość dopada i kolejnych bohaterów Kafki.

"Przemiana" była moją pierwszą stycznością z twórczością Kafki i muszę przyznać, że jestem zaintrygowana. Już pierwsze zdanie jest ikoniczne i angażujące w nietypową i na pozór zabawną historię zamienionego w robaka komiwojażera. Jednak im więcej się analizuje czytając, tym bardziej w owadzie można zobaczyć siebie. Jestem przekonana, że każdy w swoim życiu miał moment kiedy przerosła go otaczająca rzewczywistość i obowiązki. Jedyne o czym wtedy człowiek marzy to pozostanie w swoim łóżku. Gregor czuł się przytłoczony utrzymywaniem swojej rodziny, jego podświadome marzenia się spełniły i znalazł w tym komfort. Bardzo ciekawa jest też interpretacja opowiadania na podstawie teorii Freuda - zarówno psychoanalizy jak i marzeń sennych, bardzo bym chciała się w to zagłębić w najbliższym czasie. Zaraz po przeczytaniu więcej z twórczości Kafki :).

Krótka forma, która na dłużej zapada w pamięć niż wiele długich powieści.

Krótka forma, która na dłużej zapada w pamięć niż wiele długich powieści.

"Gdy Gregor Samsa obudził się pewnego rana z niespokojnych snów, stwierdził, że zmienił się w łóżku w potwornego robaka. Leżał na grzbiecie twardym jak pancerz, a kiedy uniósł nieco głowę, widział swój sklepiony, brązowy, podzielony sztywnymi łukami brzuch, na którym ledwo mogła utrzymać się całkiem już ześlizgująca się kołdra."

,,Przemianę" Kafki przeczytałem jeszcze w liceum i do teraz pamiętam obrazy, które sobie wtedy wyobrażałem. Opowiadanie jest niezwykle niepokojące i chyba najlepiej pokazuje ponadczasowość Kafki. Metamorfoza Gregora w robaka jest sytuacją niespotykaną, ale skutki tego wydarzenia są gorzko rozpoznawalne.
Opowiadanie jest tak surrealistyczne, dziwne i niejasne że pozostawia pole do ogromnej ilości interpretacji. I dlatego - pozostanie zawsze aktualne. Jest aktualne także dzisiaj - kiedy lęk egzystencjalny zawładnął światem zachodu. Podczas lektury przyszła mi do głowy jeszcze jedna, mroczna interpretacja tego dzieła. Człowiek, który widzi siebie jako robaka, nie ma siły wstać z łóżka, a na końcu zostaje odrzucony i niezrozumiany nawet przez rodzinę - przecież to niemal kliniczny obraz depresji.

,,Przemianę" Kafki przeczytałem jeszcze w...

Kafka jest szalony, ale mi to szaleństwo się podoba. Surrealistyczna historia opowiedziana w pięknym, niesamowicie sugestywnym stylu. Alegoria życia. Myślę, że zostanie w głowie na długo.

Do biedronki przyszedł żuk,
W okieneczko puk-puk-puk.

Panieneczka widzi żuka:
„Czego pan tu u mnie szuka?”

boskieeee

Do biedronki przyszedł żuk,
W okieneczko puk-puk-puk.

Panieneczka widzi żuka:
„Czego pan tu u mnie szuka?”

boskieeee