Epidemia

Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Cykl: Ryder Creed (tom 3)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Reckless Creed
HarperCollins

W Chicago młody mężczyzna skacze z osiemnastego piętra luksusowego hotelu. W Alabamie młoda kobieta napełnia kieszenie kamieniami i wchodzi do rzeki. Dwa samobójstwa, dwie sprawy dla lokalnej policji. Jednak gdy okazuje się, że zmarli byli nosicielami zmutowanego wirusa, śledztwo przejmuje FBI i wywiad wojskowy. Przydzielona do sprawy agentka Maggie O’Dell nawiązuje współpracę z Ryderem...

Przydzielona do sprawy agentka Maggie O’Dell nawiązuje współpracę z Ryderem Creedem, wyspecjalizowanym ratownikiem. W toku śledztwa trafiają na ślad głęboko zakonspirowanego spisku, który może doprowadzić do zagłady. Zegar tyka, czasu jest coraz mniej, a przeciwnik wynalazł skuteczną metodę zarażenia ogromnej liczby ludzi. Jutro może być za późno…

źródło opisu: www.harpercollins.pl

źródło okładki: www.harpercollins.pl

gwiazdka | 2017-06-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 16 czerwca 2017

„Epidemia”, trzecia część z cyklu, gdzie bohaterem jest Ryder Creed, jest ściśle powiązana z częścią drugą, warto więc zachować chronologię. No właśnie, wydarzenia „Epidemii” są kontynuacją „Ściśle tajne”, ale autorka uparła się powtórzyć część informacji, które już kilka razy przekazała w poprzednich częściach. Sama powieść jest niezła, sporo się dzieje, nawet mamy tu pewne napięcie, czego nie znalazłam w poprzedniej części. Wszystko jednak psuje niedopracowanie, brak motywów, a przynajmniej są one za mało omówione, ot ktoś sobie coś wymyślił i wprowadził w życie, ale dlaczego to już Kava zapomniała dopisać. Odniosłam wrażenie, że autorka nie do końca miała pomysł na wyjaśnienia, po prostu olała czytelnika. Książkę szybko się czyta, ale w pamięci na pewno długo nie zostanie, bo brakuje tu jakiejś głębszej myśli, to tylko taka powierzchowna powiastka.

książek: 2059
jamczyk | 2017-05-06
Przeczytana: 06 maja 2017

Kryzys twórczy, może spotkać każdego autora, ale odcinanie kuponów jest czynem niegodnym. Słaba akcja, te same problemy i sposoby działania bohaterów, rozwiązania pozwalające na dodawanie kolejnych nijakich tomów. Tym razem, nawet przesympatyczne psy nie ratują Kavy.

Bożena | 2017-06-11
Przeczytana: maj 2017

Pomysł na wykorzystanie w powieści śmiercionośnego wirusa ptasiej grypy był bardzo dobry i zapowiadało się na całkiem niezłą intrygę - do emocji na najwyższym poziomie przyzwyczaiła nas autorka w poprzednich thrillerach - po niezłym początku zabrakło rozwinięcia i tempa akcji, nie poczułam charakterystycznego dreszczyku emocji i napięcia, które nie pozwalają oderwać się od lektury. No cóż z żalem stwierdzam, że nie jest to najlepsza książka Alex Kavy. Mam nadzieje, że to był jednorazowy wypadek przy pracy.

Magnis | 2017-10-21
Przeczytana: 20 października 2017

Po książki Alex Kavy sięgałem niejednokrotnie i zawsze z dobrym skutkiem. Najlepiej wspominam pierwsze wydane przez nią powieści, póżniej bywało już z nimi różnie. Nie wiedząc, że jest to kolejna część przygód Rydera i agentki O'Dell będąca kontynuacją poprzedniej zabrałem się do czytania licząc na dobrą lekturę.
W różnych miejscach pojawia się tajemniczy wirus, który może doprowadzić do epidemii. Ktoś znalazł metodę na zarażenie jak najwięcej ludzi w jak najkrótszym czasie. W Chicago wyskakuje mężczyzna z okna hotelu, w Alabamie zostają znalezione zwłoki kobiety, a ktoś próbuje zacierać ślady. Agentka O'Dell i Creed Ryder mają pomóc w rozwiązaniu pojawiających się ognisk wybuchu wirusa i powstrzymać osoby odpowiedzialne za tę sytuacje.
Nie czytałem poprzednich części z tego cyklu i zabrałem się za trzecią w chronologii. Autorka przypomina co się działo poprzednio, gdy tylko tego wymaga historia. Początkowo możemy śledzić poszczególne wątki przeplatające się ze sobą. Dotyczące...

Roland | 2018-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2018

Psi nos

Każdy czytelnik ma oczekiwania względem danej powieści, czy też danego autora jeśli jest już poniekąd zaznajomiony z jego twórczością. Alex Kava zasłynęła mrocznymi thrillerami z odpowiednią dawką emocji oraz zaskakujących zwrotów akcji. Jednak ta sytuacja dotyczyła jej wcześniejszych powieści. Ostatnimi laty jej powieści coraz bardziej zaczęły oddalać się od thrillera w kierunku obyczajowej sensacji. W twórczości pani Kavy można doszukać się pewnego paradoksu. Otóż, o ile w przypadku innych często wydających autorów można zauważyć pewien progres w stosunku do ich pierwszych dzieł to w przypadku Alex Kavy możemy mówić o regresie. Owszem również tym progresywnym autorom zdarzają się powieści przeciętne, lecz naszej autorce zaczęło to się zdarzać nagminnie.

Wyjściem z takiej sytuacji miało być stworzenie nowego cyklu z udziałem Rydera Creeda, lecz również ten nowy projekt literacki oscyluje jedynie w granicach przeciętności. Być może przejście z thrillerów w...

Wkp | 2017-04-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

KAVA NA ŁAWĘ

Alex Kava nigdy nie była szczególnie dobrą pisarką, ale w ostatnich latach prezentowany przez nią poziom spadał coraz bardziej. Jeszcze pierwsze dwie książki były udane, kolejne jednak okazywały się albo co najwyżej niezłe, albo mocno przeciętne, albo najzwyczajniej w świecie niestrawne. Jak na osiemnaście powieści, trzy opowiadania (dwa z nich ukazały się po polsku w „Kolekcjonerze” oraz antologii „Thriller”) i jedną nowelę („Before Evil”) nie najlepiej świadczy to o autorce. „Epidemia” nie zmienia tego stanu rzeczy, bo chociaż jest nieco lepsza od niespójnego i nużącego „Ściśle tajne”, to nadal pozostaje tylko prostą, zachowawcza lekturą, o której szybko się zapomina.

Jakiś czas temu Ryder Creed i Maggie O’Dell pracowali na miejscu osuwiska terenu, które pochłonęło jedno z wojskowych laboratoriów. Akcja jednak okazała się nie mieć na celu ratowania ludzi, a dotarcie do pojemnika z próbkami wirusów, nad którymi prowadzono tam badania. Okazało się jednak, że...

zolzowata_franca | 2017-05-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 20 maja 2017

Tony Biggs ginie skacząc z XVIII piętra luksusowego chicagowskiego hotelu. W Parku Narodowym Conecuh tropiciel Creed wraz ze swym psem Grace odnajdują w rzece ciało dziewczyny - Izzy Donner, z kieszeniami wypełnionymi kamieniami. Obydwa przypadki z pozoru wyglądają na samobójstwo. Okazuje się jednak, że oba oboje byli nosicielami zabójczego wirusa.
Agentka Maggie O'Dell wraz Ryderem Creedem wpadają na trop niebezpiecznego spisku, który ma na celu zagrozić całemu światu.

Alex Kava to autorka znana z doskonałych thrillerów. Nie mam niestety porównania, a to dlatego, że "Epidemia" jest pierwszą z serii książek Kavy, którą przeczytałam. Mam jednak nieodparte wrażenie, że nie jest to jej najlepsza powieść. Jak dla mnie ciut za bardzo przewidywalna. Z drugiej zaś strony trudno odebrać autorce plusa za budowanie napięcia, bo robi to całkiem nieźle. Tyle ode mnie, niestety mnie nie zachwyciła.

Gola | 2017-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Książki tej autorki kupowałam zawsze jako pewniaki. Tym razem się rozczarowałam. Książkę czyta się szybko ale...
Z każdą następną stroną czekałam na zwroty akcji, na dreszczyk emocji, na nieprzewidywalność i nic takiego nie nastąpiło.
300 stron książki a ja niewiele mam o niej do powiedzenia.
Nawet główni bohaterowie nie pociągnęli tej książki.
Lektura łatwa ale czy przyjemna?
Niestety autorka tym razem postawiła na nijakość.

SIA | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Naukowiec z chorymi ambicjami i przesadną pewnością siebie może być szalenie niebezpieczny. Wystarczy rozprzestrzenić zaledwie kilka próbek z wirusami, aby doprowadzić do zarażenia – a nawet śmierci – setek/tysięcy ludzi. Czy uda się coś robić, zanim dojdzie do prawdziwej tragedii? Tę tajemnicę może nam wyjawić tylko Alex Kava w swojej powieści pt. „Epidemia”.

W dwóch miejscach w Stanach Zjednoczonych znaleziono ciała osób, których śmierć na pierwszy rzut oka wyglądała jak samobójstwo. Może to nie powinno nikogo dziwić – w końcu każdego dnia w Stanach umiera wiele osób. Jednak zabitych coś łączyło. Obie te osoby były zarażone nieznanym dotąd wirusem. Sprawa ta zostaje powierzona Maggie – agentce specjalnej FBI – która wcześniej zajmowała się sprawą zniknięcia dr Clare Shaw. Dr Shaw rzekomo miała zginąć podczas lawiny błotnej, jednak jej ciała do tej pory nie odnaleziono. Po katastrofie kontakt z nią się urwał, a w dodatku wraz z nią z niknęły próbki z śmiertelnymi wirusami.

Pracą...

Fantasy-Bestiarium | 2017-04-12

„Epidemia” autorstwa Alex Kavy po raz kolejny zabiera nas w głąb tajemniczych morderstw i zawiłych śledztw. Autorka przedstawiając cyklu „Ryder Creed” sprawia, że fani serii powinni poczuć się usatysfakcjonowani. Lektura jest stosunkowo prosta fabularnie, jednak potrafi zaciekawić i czyta się całkiem szybko. Alex Kava wyrobiła sobie już sporą renomę na rynku thrillerów i moim zdaniem całkiem zasłużenie.

Ryder Creed podejmuje się rozwiązania kolejnej nietuzinkowej sprawy. Mężczyzna wraz z agentką Maggie O’Dell stara się rozwiązać sprawę dwóch domniemanych samobójstw. W toku śledztwa okazuje się, że ofiary były nosicielami zmutowanego wirusa, co sprawia, że śledztwo przejmuje FBI wraz z wywiadem wojskowym. Sprawa jest poważna i jeżeli niezostanie w porę rozwiązana może zginąć wielu niewinnych ludzi.

Książkę czytało mi się całkiem szybko i sprawnie. Miłośnicy twórczości autorki z pewnością nie zostaną zaskoczeni zakończeniem, jednak osoby zaczynające swoją przygodę z thrillerami...