Cierpienia młodego Wertera

Okładka książki Cierpienia młodego Wertera Johann Wolfgang von Goethe
Okładka książki Cierpienia młodego Wertera
Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
Wolne Lektury
Die Leiden des jungen Werther
Wolne Lektury
2014-04-24
2014-04-24
Franciszek Mirandola
Inne

"Cierpienia Młodego Wertera" przeczytałam pierwszy raz w wieku 17 lat i już wtedy wiedziałam, że w moim odczuciu jest to książka wybitna. Dziś, po 3 latach, po ponownym przeczytaniu, tylko się w tym upewniłam. Czuję jakby Goethe wyprzedził swoje, jak i nasze czasy. Książka zawiera wiele uniwersalnych mądrości, które nadal nie są dla społeczeństwa oczywiste. Ogromną wartość dla mnie ma też sama geneza powstania Wertera, to na kim jego postać została oparta. No i nie sposób nie wspomnieć o "gorączce werterowskiej", czyli o tym jak ogromny wpływ na społeczeństwo miało to dzieło, kiedy zostało wydane!

Piszę bez konkretów, bo uważam, że warto zapoznać się z tym wszystkim samemu i z całego serduszka do tego zachęcam. Czuję, że "Cierpienia Młodego Wertera" na zawsze zostaną częścią mojej duszy.

Ogólnie książka o chłoptasiu co się zadurzył w jakiejś lasce która go nie chce i przeżywa to jak jakaś ciota a nie prawdziwy mężczyzna. Motyw w dzisiejszych czasach możne nam się wydaje nieco infantylny ale wtedy to było coś nowego. W każdym razie oprócz miłości tytułowego bohatera mamy też wiele innych ciekawych rzeczy dotyczących przemyśleń życiowych itd. Książka mimo wszystko wartościowa no i klasyk który trzeba znać

Werter jest psychicznie chory powinien się leczyć a nie

Werter jest psychicznie chory powinien się leczyć a nie

2002

2002

Zmieniłbym tytuł na "Urojenia młodego Wertera" albowiem większość opisywanych przez niego powodów do tak żarliwego uczucia jest zwykłą imaginacją. Ta książka to przeżycia każdego nastolatka spotęgowane do dziesięciu.

Cierpienia młodego Dominika. Jaki jest fenomen tej książki i autora?

Cierpienia młodego Dominika. Jaki jest fenomen tej książki i autora?

Kolejna niedoceniona na tym portalu powieść, która niskie oceny zawdzięcza byciu obowiązkową lekturą szkolną.

A przecież Goethe oddał tylko ducha XVIII wiecznego kulturowego nurtu, przez krytyków nazywanego zaburzeniem zdrowego rozsądku, którego wtłoczył w postać młodego Wertera. I tak oto ten, cieszący się złą sławą wśród nastolatków, bohater swoją postawą daje wyraz zachwytu nad naturą jako aktu twórczego samego Boga („nie wiem, czy duchy łudzące unoszą się ponad tą okolicą, czy to płomienna niebiańska fantazja mego własnego serca sprawia, że wszystko wokół jest takie rajskie”, „wówczas czuję żywo obecność Wszechmocnego, który stworzył nas na swój obraz i podobieństwo"),otwarcie krytykuje społeczne podziały i konwenanse ("ludzie wyższych sfer trzymają się zawsze w pewnym chłodnym oddaleniu od prostego ludu, jakby się obawiali, że stracić coś mogą na zbliżeniu", "straszni to zaiste ludzie, wkładający całą duszę w ceremoniał i wysilający się całymi latami na to, by posunąć się o jedno bodaj miejsce wyżej przy stole") i jako jedyna postać żyje w pełnej zgodzie ze swoimi uczuciami i pragnieniami, ponosząc za to stosowne do swojej roli konsekwencje („więc takim jest los człowieka, że czuje się szczęśliwy, póki nie dojdzie do rozumu, a potem musi go stracić, by na nowo pozyskać szczęście!”).

Ku mojemu zdziwieniu (ponieważ zupełnie inaczej zapamiętam to z czasów szkolnych),okazało się, że cierpienia Wertera wcale nie były bezzasadne, a do podjęcia radykalnych decyzji nie skłoniła go wyłącznie żarliwość jego duszy.

jedna z najlepszych lektur szkolnych, don't change my mind.

ok, możemy uznać, że Werter to po prostu zwiotczały umysłowo romantyk, który na dodatek tak dramatyzuje, że nie da się go wytrzymać. ale możemy też nie, hmm?.
myślę, że same "Cierpienia..." jako dzieło są dziełem kompletnym przez styl, mnogość motywów, wątków i wydarzeń. bo to nie jest tylko typowe dzieło o miłości tragicznej i tyle. przecież poczynając od konstrukcji epistolarnej, przez elementy z niemieckiego folkloru, przez opisaną bujność bytu natury, przez konwenanse i strukturę feudalną do rozterek religijnych...
zachwycały mnie też odwołania do tradycji antycznej i rozbudowane opisy szaleńczych wizji (do tego elementu mam czytelniczą słabość).

i to trochę niepokojące, jak wiele razy zdarzyło mi się utożsamiać się z Werterem, hah.

jedna z najlepszych lektur szkolnych, don't change my mind.

Najlepsza szkolna lektura którą czytałam😻

Najlepsza szkolna lektura którą czytałam😻

"Cierpienia Młodego Wertera" to zdecydowanie pięknie napisana podróż przez miłosne zakamarki ludzkiej psychiki. I to jest najlepsza cecha tego utworu. Miłość jaka spotyka głównego bohatera nie jest bajkowa, wręcz przeciwnie, to zderzenie z rzeczywistością, gdzie uczucia potrafią być przekleństwem.

Jednak...

Werter bycie udręczonym romantykiem opanował do perfekcji, przez co był niesamowicie irytujący. Jego wieczne płacze, żale i bóle stworzyły postać, z którą trudno jest się chyba komukolwiek utożsamiać. Bohater ten dramatyzuje nad sobą od pierwszej do ostatniej strony. Ciężko znaleźć w nim jakiekolwiek pozytywne cechy. Książka jest napisana naprawdę pięknym językiem, nie zajmuje dużo czasu, ale jest ciężka w odbiorze i raczej trudno się wczuć w sytuację młodego mężczyzny, być może przez to jak został karykaturalnie przedstawiony.

Jednak...

Werter bycie udręczonym romantykiem opanował do perfekcji,...

• Lektury
  • Lektury szkolne