Wywiad i kontrwywiad w Polsce w procesie przemian systemowych (1989-2007)

Wydawnictwo: Avalon
9788377302071
historia
Bożena

Służby wywiadu i kontrwywiadu odgrywają istotną rolę w polityce państwa. Informacje, które chronią i pozyskują mają kluczowe znaczenie dla państwowych procesów decyzyjnych. Zmiany dotyczące tych służb w procesie transformacji systemowej przebiegały pod wpływem wielu złożonych czynników politycznych, międzynarodowych, militarnych, ekonomicznych oraz społeczno-kulturowych. Gwałtowne przeobrażenia współczesnego świata, związane
z postępującymi procesami globalizacji komunikacyjnej, informacyjnej, ekonomicznej
i kulturowej, tempo i zakres zmian w różnych dziedzinach życia, pojawianie się nowych aktorów na globalnej scenie politycznej i w konsekwencji coraz większa nieprzewidywalność stosunków międzynarodowych, stanowią o konieczności sprawnego i szybkiego reagowania państw oraz społeczności międzynarodowej na zmieniające charakter i pojawiające się nowe wyzwania i zagrożenia. Tę wyprzedzającą wiedzę oraz dopływ niezbędnych informacji
w każdym państwie zapewniają przede wszystkim służby wywiadu i kontrwywiadu.
O skuteczności i efektywności ich funkcjonowania decyduje przede wszystkim ciągłość ich działania, strategiczne myślenie i długofalowe planowanie oraz specyficzne zasoby materialne, organizacyjne, techniczne oraz osobowe, gdzie główną rolę odgrywają wykwalifikowane kadry. Powinna to być sfera stała, charakteryzująca się ciągłością
i profesjonalizmem, niezależnie od zmian na scenie politycznej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoavalon.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoavalon.pl