Neurogeneza wieku dorosłego

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
8320030412
zdrowie, medycyna

Jest to monografia poświęcona najnowszym osiągnięciom w zakresie badań nad komórkami dorosłego mózgu. Rozwój biologii molekularnej, a szczególnie badania dotyczące przeciwciał identyfikujących fenotypy komórek zmieniły w sposób rewolucyjny dotychczasowy pogląd o niemożności tworzenia się nowych neuronów w mózgu dorosłych osobników. Obecnie wiemy, że w dorosłym mózgu mogą tworzyć się nowe komórki nerwowe, co świadczy o tym, że ma on dużo większą plastyczność, niż dotychczas przypuszczano. Na podstawie doniesień literatury światowej i własnych badań autor sugeruje, że związana ze starzeniem się organizmu atrofia neuronów jest głównym czynnikiem powodującym zaburzenia funkcjonowania ich sieci, ale proces ten można zatrzymać bądź opóźnić, stosując odpowiednio dobraną strategię postępowania klinicznego.Dr Mariusz Sacharczuk od kilku lat zajmuje się badaniami w zakresie neurobiologii i genetyki zachowań. Jest autorem kilkunastu publikacji oryginalnych i przeglądowych. Obecnie jest pracownikiem naukowym w Zakładzie Cytogenetyki Molekularnej Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Książka adresowana jest do neurologów, studentów medycyny i biologii oraz lekarzy i naukowców zajmujących się problematyką neurobiologii. Okładka: miękka; Rok wydania: 2004;