Entropia kultury. Sztuka w ponowoczesnej pułapce

sztuka
flaminka

Epoka ponowoczesna, upadek wartości, odrzucenie piękna, koniec sztuki. Czy rzeczywiście dajemy temu wiarę? Podczas długiej historii kultura przechodziła niejeden kryzys, aby się znów odrodzić. I dzisiaj sztuka przeżywa głęboki regres, lecz czy podniesie się z niego, czy nie - zależy od naszego zaangażowania. Do obecnego stanu doprowadziło sztukę zerwanie z tradycją, z wartościami, z pięknem....

Epoka ponowoczesna, upadek wartości, odrzucenie piękna, koniec sztuki.
Do obecnego stanu doprowadziło sztukę zerwanie z tradycją, z wartościami, z pięknem. Tymczasem, mimo licznych trudności, muzyka klasyczna jest ciągle w komfortowej sytuacji, z ponowoczesnych eksperymentów wychodzi obronną ręką, będąc na przekór czasom - jako sztuka asemantyczna - wciąż oazą wszelkiej, jeszcze dzisiaj możliwej, doskonałości.
Jednak uwaga: w plastyce awangardy obserwujemy entropię artystyczną, w słowie pisanym entropię umysłową, w estetyzacji świata entropię moralną, zaś w sztuce digitalnej entropię fizyczną. Jednym słowem entropii podlega energia nie tylko w przyrodzie.

źródło opisu: http://wydawnictwa.chopin.edu.pl

źródło okładki: http://wydawnictwa.chopin.edu.pl