Niezła jazda

Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
A Decent Ride
Krzysiek

Dzika komedia stworzona z niezwykle mrocznego tworzywa. „Tylko nieczuły czytelnik nie da się uwieść jej sprośnemu czarowi”. Sunday Telegraph „Słodki” Terry Lawson – kobieciarz, diler, gwiazdor porno i taksówkarz, niepoprawny mizogin, który jest także, co dziwne, przyzwoity – oto główny bohater jak do tej pory najzabawniejszej książki Irvine’a Welsha. Czy Terry będzie w stanie odkryć, co się...

Dzika komedia stworzona z niezwykle mrocznego tworzywa.
„Tylko nieczuły czytelnik nie da się uwieść jej sprośnemu czarowi”.
Sunday Telegraph
Czy Terry będzie w stanie odkryć, co się stało z zaginioną pięknością Jinty Magdalen i uchronić jej kochanka, wiejskiego filozofa i jednocześnie duże dziecko, Małego Jonty’ego, przed więzieniem?
Czy pozna prawdziwe motywy pozbawionego skrupułów amerykańskiego biznesmena i gwiazdy reality show, Ronalda Checkera?
I, co najważniejsze, czy Terry będzie w stanie prowadzić normalne życie po tym, jak straszliwe wydarzenie pozbawiło go jego żywiołowego maskulinizmu, i czy nowa fascynacja grą w golfa pomoże mu żyć bez… niezłej jazdy?
Zapnijcie więc pasy, bo ta droga z całą pewnością będzie dość wyboista!
W Niezłej jeździe Welsh wraca na stare śmieci – do Edynburga, pozostawiając nas w rękach jednej ze swych najbardziej przekonujących i lubianych postaci, „Słodkiego” Terry’ego Lawsona, oraz wprowadzając kolejnego bohatera, któremu również jest pisany status kultowy – Małego Jonty’ego, „najfartowniejszego gościa na świecie”.
„Bez wątpienia najsłynniejszy żyjący przedstawiciel tak zwanej ekskrementalnej wizji życia ? nurtu, który uprawiali James Joyce, Swift, Ben Jonson i Chaucer. Pisarze, którzy badali znaczenie ludzkiej egzystencji przez pryzmat nocnika”.
The Times

źródło opisu: swiatksiazki.pl

źródło okładki: swiatksiazki.pl

Wkp | 2017-04-03

OSTRA JAZDA NA PEŁNYM GAZIE

Uwielbiam literackich enfant terrible z konkretnego powodu. Sztuka powinna poruszać, tymczasem wiążące ręce konwenanse i poprawność polityczna sprawiają, że twórcy popadają w marazm. Poza tym niemalże niemożliwym staje się stworzenie dzieła ponadczasowego, kiedy pisarz trzyma się popularnych trendów i poglądów. Literaci idący pod prąd okazują się być jedną z ostoi nieskrępowanego wyrażania myśli i prawdziwego oddechu w świecie bylejakości. Musi być jednak spełniony jeden, zasadniczy warunek: ambicja. Bo tu nie chodzi tylko o rzucenie mięsem, napisanie paru soczystych kawałków i złamanie kilku zasad. Tu jeszcze trzeba mieć co powiedzieć i pokazać coś więcej. Coś głębszego. Coś trafionego. I to właśnie robi Irvine Welsh, a jego „Niezła jazda”, choć nie tak znakomita jak trylogia „Trainspotting”, pokazuje to w świetnym stylu.

Bohaterem powieści jest znany z „Kleju” i „T2 Trainspotting” „Słodki” Terry Lawson, facet który lubi dobrą, ostrą jazdę. Zarówno...

monweg | 2017-06-28

W roku 1993 ukazała się debiutancka powieść szkockiego pisarza, historia grupy ćpunów z Edynburga. Parę lat później obiecujący angielski reżyser nakręcił film na podstawie tej książki, w którym główną rolę zagrał młodziutki Ewan McGregor. Dziś zarówno film Danny’ego Boyle’a, jak i książkowy pierwowzór autorstwa Irvine’a Welsha słusznie zyskały nadużywany w ostatnim czasie status dzieł kultowych. Trainspotting, bo o tej powieści mowa, przyniosło Welshowi wielką sławę i otworzyło drzwi do kariery pisarskiej. Teraz szkocki twórca ma już ugruntowaną pozycję i stałe grono czytelników, którzy doceniają jego cięty i nadzwyczaj giętki język, ostre komentarze i pieprzne opisy. W roku 2015 powrócił literacko do Edynburga powieścią Niezła jazda, gdzie jedną z głównych postaci uczynił znanego z Porno czy Kleju Terry’ego „Słodkiego” Lawsona – taksówkarza, drobnego dilera, okazjonalnego aktora porno i przede wszystkim psa na baby.

Jeżdżenie na taryfie jest najlepszą fuchą, jaką miałem w życiu....

Tomek | 2017-03-13

Niezła jazda? Raczej wyścig Formuły 1. I to w bolidzie z rozregulowanym układem kierowniczym. Apoteoza życia, jakiej w kulturze popularnej dawno nie było. Alkohol, kokaina oraz, przede wszystkim, seks. Końska dawka seksu – jedynego prawdziwego prawdziwego dr. Feelgooda, najlepszego lekarstwa na wszelkie przypadłości i problemy. A na deser burdele i podłe bary, drobni gangsterzy, taksówkarze i cwaniacy, brudne zaułki i zatęchłe mieszkania rozpadających się robotniczych dzielnic i modne rozświetlone kawiarnie w centrum Edynburga. No i nękające bohaterów pytanie o ciężarze kamienia filozoficznego – kto lepiej gra w piłę Hibsi czy Heartsi? Oto sens i smak życia według Irvine’a Welsha.
Ale to już nie ten Welsh z pierwszego „Trainspotting” – zniszczony niehigienicznym trybem życia heroinista, dla którego pisanie jest najlepszą terapią, zdrowszym nałogiem. Autor „Niezłej jazdy” to w pełni dojrzały artysta, pisarz doskonale świadomy swoich możliwości, lubiący bawić się bohaterami i...

Marcin Półgrabia | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

"Niezła Jazda" Irvine Welsh
Rzadko bywa, aby tytuł tak dużo mówił o książce ;)!!
Powieść jest dość wulgarna, ale w inny sposób, opowieść o Słodkim Terrym, byłaby mało wiarygodna :)! Fabuła, forma, przekaz to udana hybryda "Vernona Subutexa" Virginii Despentes i "Trainspotting! Polecam

Adub | 2017-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Warto poświęcić te kilka wieczorów i przenieść się do deszczowego Edynburga. Gorąco polecam jak ktoś lubi takie klimaty. Można się pośmiać, ale też można wyciągnąć naprawdę ważne wnioski. Mądra i zabawna jednocześnie, a to rzadkość.

marc20in | 2017-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2017