Turniej Garbusów. Problematyka tożsamości w twórczości Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza

Wydawnictwo: Śląsk
1 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wojciech

Los człowieka uwikłanego w historię stanowi dla socjologa znakomity przedmiot refleksji. Pytanie o własną tożsamość jest bowiem równoznaczne z pytaniem o naturę świata, w jakim żyjemy. Wykorzystując perspektywę socjologii fenomenologicznej i socjologii wiedzy, autor opisuje, jak Czesław Miłosz i Witold Gombrowicz konstruowali swoje biografie. Zarysowuje ponadto dialog pomiędzy nimi, który dotyczył najważniejszych idei i światopoglądów kształtujących ludzką wyobraźnię w dwudziestym wieku. Idee mają bowiem swoje konsekwencje w społecznym oraz indywidualnym życiu ludzi, i dlatego warto obserwować, w jaki sposób wpływają na ich egzystencjalne wybory.

źródło opisu: Katowice 2009

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech | 2017-02-13

Kłóci się ćpun ze starym komuchem. Asz, przepraszam - z gościem, co to jak wszyscy "uległ złudzeniu". Tak uległ złudzeniu, że młodzieżą polską gardził, gorliwymi katolikami się brzydził, dla "Wolnej Europy" nie nadawał, ale dla Stalina już bardzo chętnie. Usprawiedliwiał by go "Runą", gdyby nie Turek. To nie Miłosz napisał - Miłosz ma alibi, bo pudrował wtedy tyłek Stalinowi.

A Gombrowiczowi zabrakło głosu do Nobla, więc niech spoczywa w pokoju. Ćpun.

Co do samej analizy - słaba, rozlana, forma nieprzystępna. Książkę Kulasa mogę polecić doktorom socjologii, masochistom, komuchom i ćpunom.

Na półkach