sztuka

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://literacki24.pl

ArtZ72 | 2017-02-10
Przeczytana: 1989 rok

Pan Andrzej Strumiłło (ur. 1927) to ceniony w kraju i za granicą malarz, grafik, fotografik, rzeźbiarz, poeta, pisarz i scenograf. Jest profesorem kontraktowym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także byłym kierownikiem pracowni plastycznej Sekretariatu Generalnego ONZ. Jest też miłośnikiem Azji. Niniejszy album to plon jego podróży do Nepalu. Autor m.in. towarzyszył tam polskiej wyprawie himalaistycznej, która w 1974 r. zdobyła dziewiczy szczyt Kangbachen w masywie Kangczendzongi. Gros zamieszczonym tu zdjęć to fotografie czarno-białe. Dodajmy, fotografie wykonane po mistrzowsku, oddające ducha i atmosferę tego fascynującego himalajskiego kraju. Drobnym mankamentem jest to, że czarna farba drukarska na fotografiach lekko "brudzi". A jednak to niemały wyczyn, że w przaśnych latach 80-tych na rynek wydawniczy trafiło to niewątpliwe dzieło.