Historia polskiego szaleństwa. Tom I: Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Krzysiek

"Pisałam dla melancholików poszukujących własnych korzeni, dla wnuków melancholiczek, które na własną modłę zmierzały do szaleństwa i dla dalekich krewnych „komunonostalgików”. Tym samym melanchologia została unarodowiona. Miejscami jest to krzywe zwierciadło rodzimej zadumy, zagrażające pożądanemu witalizmowi Polski, w którym jednak mam nadzieję zechcą się przejrzeć moi rodacy. […] Tam, gdzie uda nam się wydostać z pola grawitacyjnego władzy rozumu, tam nie ma ucieczki przed szaleństwem, tam nikt od niego nie ucieka; pozostając w kręgu urwanych historii kryminalnych nie-rozumu, nieporozumienia, zagmatwania i niepokoju. „Słońce wśród czarnego nieba” opowiada właśnie jedną z takich historii".

(fragment książki)

źródło opisu: terytoria.com.pl