rozwińzwiń

Historia polskiego szaleństwa. Tom I: Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii

Okładka książki Historia polskiego szaleństwa. Tom I: Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii Mira Marcinów
Okładka książki Historia polskiego szaleństwa. Tom I: Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii
Mira Marcinów Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Historie nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
550 str. 9 godz. 10 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Historie
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2018-02-14
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-14
Liczba stron:
550
Czas czytania
9 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379080977
Tagi:
melancholia smutek rozpacz obłęd czarna żółć acedia depresja
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Niezabliźniona rana Narcyza. Dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy Bartłomiej Dobroczyński, Mira Marcinów
Ocena 5,0
Niezabliźniona... Bartłomiej Dobroczy...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
115
84

Na półkach:

Pierwsza z (zapowiadanych) trzech części opus magnum o historii polskiej psychiatrii albo raczej historii polskiej literatury psychiatrycznej i historii rodzimej myśli psychiatrycznej. W tym pierwszym tomie tryptyku autorka przedstawia swoje badania dotyczące melancholii (współcześnie: depresji). Są to rzeczy całkiem nowe, omówione są tu teksty, o których dotychczas się nie pisało. To, jak myślę, wielka zasługa ciężkiej pracy autorki jako historyka i badacza literatury.
Jest to jedna z tych książek, które są bardzo ważne dla wąskich grup odbiorców, bo też nie każdy będzie miał odwagę zmierzyć się z monumentalnymi rozmiarami dzieła dotyczącego specjalistycznej dziedziny, jaką jest historia myśli psychiatrycznej.
Książka składa się z dwóch części i (bardzo ważnego) dodatku bibliograficzno-zdjęciowego. Część pierwsza jest rodzajem naukowego eseju, literackim opracowaniem informacji, które posiadła autorka. Zawiera niezwykle cenne spostrzeżeni. Jest to tekst odświeżający myślenie o melancholii, mający moc reformatorską, choć reforma ta miałaby płynąć z dość odległej przeszłości (XIX wiek). Część druga to pozbawiony komentarza zbiór tekstów z epoki: wyimków z podręczników psychiatrii, doniesień naukowych ze specjalistycznych periodyków itd. Te dwie części różnią się znacząco i zupełnie, moim zdaniem, nie w taki sposób, jaki zamierzyła autorka. W części pierwszej autorka daje popis erudycji, pisze interesująco, zmusza do myślenia. W części drugiej będącej zbiorem teksów specjalistycznych dostrzec można przede wszystkim niekonsekwencję i chaos - książka jest o melancholii i o tym jest też część pierwsza. Dlaczego zatem w części drugiej dominuje tematyka histerii i zaburzeń seksualnych? Tego nie mogę zrozumieć.
Tak czy owak jest to wspaniała praca, którą powinien znać każdy psychiatra, psycholog, ale także literaturoznawca.

Pierwsza z (zapowiadanych) trzech części opus magnum o historii polskiej psychiatrii albo raczej historii polskiej literatury psychiatrycznej i historii rodzimej myśli psychiatrycznej. W tym pierwszym tomie tryptyku autorka przedstawia swoje badania dotyczące melancholii (współcześnie: depresji). Są to rzeczy całkiem nowe, omówione są tu teksty, o których dotychczas się nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11
11

Na półkach:

Książka dzieciństwa... nieśmiertelna, prawdziwa, bardzo pozytywna...

Książka dzieciństwa... nieśmiertelna, prawdziwa, bardzo pozytywna...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    425
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    6
  • Psychologia
    6
  • E-book
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Naukowe
    2
  • Do kupienia
    2
  • 2021
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także