Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek - Koper Dorota, Senatorski Grzegorz

Wydawnictwo: Czelej
zdrowie, medycyna

Poradnik ten powstał w Klinice Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UM w Warszawie, wiodącym w Polsce ośrodku nefrologicznym, kierowanym przez Leszka Pączka. Książka została napisana w sposób ciekawy, przejrzysty i logiczny. zawiera aktualne dane na temat nadciśnienia tętniczego u pacjentów z chorobami nerek. zagadnienie przedstawiono w sposób optymalny dla potrzeb kształcenia na wydziałach nauki o zdrowiu, pielęgniarstwa czy ratownictwa medycznego. Autorzy podejmując problematykę nadciśnienia tętniczego (NT) w chorobach nerek, przedstawiają informacje ogólne, kryteria rozpoznania, metody leczenia, zadania wynikające z funkcji wychowawczej i terapeutycznej pielęgniarki. W pracy podano definicję NT, sytuację epidemiologiczną, ukazano NT jako poważny problem społeczny, który należy rozwiązać, dążąc do zmniejszenia występowania NT i jego powikłań. Omówiono etiologię i podział NT, zasady prawidłowego pomiaru RR, klasyfikację ciśnienia tętniczego. zapoznano czytelnika także z anatomią i fizjologią nerek, rolą nerek w powstawaniu NT, wybranymi chorobami nerek przebiegającymi z objawowym NT. W książce omówiono niebezpieczeństwa związane z NT oraz spustoszenia, jakie czyni ono w organizmie. zwrócono uwagę na uszkodzenie przez NT mózgu, nerek, serca, naczyń, narządu wzroku oraz płodu. W podsumowniu przedstawiono niepokojące prognozy a co nas czeka, jeśli nie podejmiemy działań profilaktycznych w celu zmniejszenia występowania NT i chorób nerek. Praca może wspomóc merytorycznie pielęgniarki już pracujące w prowadzeniu edukacji wśród pacjentów, uświadamianiu, uczeniu samokontroli i samoobserwacji oraz a jako zwięzłe kompendium wiedzy a powinna służyć studentom pielęgniarstwa do nauki zawodu.