Dziesiąta aleja

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Wydawnictwo: Albatros
The Fortunate Pilgrim
Krzysiek

Zachwycająca w swojej wymowie historia rodziny Angeluzzich-Corbo, a także niezłomnej i dumnej Włoszki, uwięzionej w nieudanym małżeństwie i toczącej heroiczny bój, by wychować szóstkę dzieci w surowym nowym świecie, gdzie w codziennej walce o przetrwanie wdeptywane w ziemię są tradycyjne wartości wyniesione ze starego kraju. W poszukiwaniu lepszego życia Lucia Santa porzuca rodzinną Italię i wraz z tysiącami innych imigrantów przybywa do Nowego Jorku, szukając swojego miejsca w rządzącej się prawem silniejszego bezwzględnej miejskiej dżungli.

Powieść doczekała się ekranizacji z Sofią Loren w roli głównej.

źródło opisu: Albatros, 2017

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

teri | 2014-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Mysle,ze M.Puzo byl jednym z niewielu,ktorzy potrafia opisac tak dosadnie,typowa wloska rodzine.I nic dziwnego,przeciez byl wlochem.Bo o tym jest ta ksiazka.O prostej,wloskiej rodzinie,zyjacej w Ameryce.Wiadomo,ze w takiej rodzinie najwazniejsza osoba jest mezczyzna-il capo di famiglia,il padrone-maz,jest glowa rodziny.Ale wiadomo rowniez,ze to kobieta,zona,kreci ta glowa.W sposob wyjatkowy,perfekcyjny,potrafia robic to wloszki.I to jest wlasnie taka opowiesc o Lucii Santa,jej dwoch mezach,szesciorgu dzieciach i codziennych troskach.Cudownie napisana,piekna opowiesc.Polecam!Italiani in America......

allison | 2015-09-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 06 września 2015

"Dziesiąta aleja" to druga z kolei książka w dorobku M. Puzo, lecz wyraźnie zdradzająca talent i doskonały warsztat literacki.

Historię emigranckiej rodziny, ich bliskich i sąsiadów czyta się jednym tchem. Na codzienność składają się liczne nieszczęścia, smutki i niepokoje, lecz bohaterowie potrafią też znaleźć miejsce na drobne radości, dumę i miłość.
Szczególną postacią jest tu matka, która wydaje się być ostoją rodziny. Ciężko doświadczona przez los Lucia Santa codziennie musi zmagać się z życiowymi przeszkodami, chorobami i kłopotami dzieci, wybuchowością nieobliczalnego drugiego męża, bolesnymi wspomnieniami...
Walka o godne życie dla całej rodziny czyni z niej heroinę, obok której czytelnik nie może przejść obojętnie.

Na uwagę zasługuje nie tylko portret dumnej Włoszki. Także jej synowie i najstarsza córka to interesujące postacie, którym autor poświęca dużo miejsca. Właściwie każdy bohater jest ciekawie pokazany - poznajemy motywy działania, wewnętrzne przeżycia,...

Zuzanna | 2017-09-21
Przeczytana: 05 września 2014

Zakochana w twórczości Puzo, byłam wiele lat temu mile zaskoczona, gdy w moje ręce wpadła książka o kobiecie (sic!)... Tak, odbiega to od typowej, mafijnej, puzowskiej tematyki, ona toczy się gdzieś w tle. Ta książka jest zupełnie inna i dzięki temu wyjątkowa, bardziej obyczajowa. Główna bohaterka jest kobietą heroiczną, silną, dzielną i samodzielną. Uczta dla mojej duszy, bo nie lubię jak z kobiet robi się, mówiąc kolokwialnie, "memeje" tj. Osoby całkowicie nieporadne życiowo, polegające tylko na mężczyznach. Polecam, bo jest z pewnością najmniej brutalna z jego książek i przez to chyba najbardziej życiowa. Świetnie obrazuje najważniejsze wartości, życie rodzinne i zwyczaje Włochów w Ameryce.

SłabyGracz | 2013-07-30

Realistyczne przedstawienie środowiska imigrantów w przełomowym dla Stanów Zjednoczonych Ameryki momencie. Rodzinna historia przedstawiająca włoską rodzinę, jej trudy, wzloty i upadki. Niezbyt wesoła, ale warta uwagi. Pojawiły się również wątki mafijne typowe dla Mario Puzo. Powieść ta przedstawia amerykański sen z punktu widzenia dorobkiewiczów. Pojawiło się też trochę humoru, ale ogólnie nastrój niezbyt optymistyczny. Dobry "klasyczny" styl pisania bez udziwnień ułatwia odbiór powieści. Szkoda, że nie pokazano bardziej polskiego środowiska, ale polecam tą książkę. Można się dowiedzieć wielu rzeczy. No i przede wszystkim czytanie jej jest przyjemnością.

Lecter | 2015-06-14
Przeczytana: 2015 rok

Z Mario Puzo zetknąłem się wiele lat wcześniej czytając Ojca Chrzestnego. Byłem wtedy zafascynowany sposobem jakim autor przedstawił losy włoskiej rodziny Corleone. Po upływie wielu lat od przeczytania tej powieści sięgnąłem po "Dziesiątą Aleję". Ponownie jak poprzednio autor urzekł mnie swoim warsztatem i potwierdził,że w opisywaniu historii z życia włoskich emigrantów jest mistrzem i nie ma sobie równych. Polecam przeczytanie niniejszej książki bynajmniej nie dlatego,że jej autorem jest Mario Puzo twórca "Ojca Chrzestnego" ale dlatego,że jest to "Dziesiąta Aleja".

Magda | 2015-02-12
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Książka bardzo dobra, jedna z lepszych jakie dotąd czytałam.
Na okładce z tyłu czytamy iż jest to saga rodzinna. Wydawca chyba trochę przesadził, mnie to bardziej przypomina urywki z życia włoskiej rodziny Angeluzzich, która wyemigrowała w latach dwudziestych do stanów . Główna bohaterką jest Lucia Santa, matka i żona.
Puzo świetnie wprowadza czytelnika w świat emigrantów włoskich, Bardzo plastycznie charakteryzuje postacie i pozwala wniknąć w ich świat, smutki i radości. Świetnie przedstawia mentalność emigrantów włoskich przybywających do Ameryki za chlebem.
Tzw. amerykański sen jest naświetlony z całymi swoimi blaskami i cieniami.
Miejsce jakie zajmują Angeluzzi w tym nowym świecie jest z jednej strony stopniem w górę w porównaniu z ich życiem we Włoszech, a z drugiej, patrząc oczami przeciętnego Amerykanina pożałowania godne.
Jak włoska rodzina poradzi sobie w tym nowym świecie wśród obcego mentalnie narodu? Przeczytajcie, polecam, książka bardzo dobrze napisana, aż dziwne że...

Dominik | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Bardzo lubię, gdy prezentowana przez pisarza wersja świata - czy to mająca swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, czy też w fikcji literackiej - wciąga bez reszty. Wówczas choć na moment staję się częścią mających miejsce w książce wydarzeń, a opowiedziana historia na długo zapada w pamięć. Wierzę we wszystko, w każde wypowiedziane przez bohaterów słowo, wykonany przez nich gest. Właśnie w ten sposób zawładnęła mną "Dziesiąta aleja". Do szpiku kości przejmująca, w wielu aspektach życia autentyczna, a przez to czysta.

Doceniam pisarzy, którzy w swojej twórczości stawiają na niezakłamany, szczery przekaz - abstrahując już od gatunku powieści - a nie silą się, bo tak należy, bo świat tego wymaga czy dla rozgłosu. W poczet tych pierwszych zaliczam pana Mario Puzo.

Ramzes1988 | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Tym razem specjalista od tematyki gangsterskich klanów serwuje nam dramat obyczajowy.
"Dziesiąta aleja" to opowieść o rodzinie Angeluzzi-Corbo, a konkretniej o matce, która samotnie wychowuje w Nowym Jorku szóstkę dzieci. Ta historia opisuje losy rodziny włoskich emigrantów w Ameryce, miejscu, gdzie jak mówią spełniają się marzenia. Życie rodziny Angeluzzi-Corbo nie jest jednak sielanką, dzieci muszą pracować, aby utrzymać dom.
Można rzec, że ta książka to zapis tragicznych losów włoskiej rodziny na emigracji, będzie to z pewnością prawda. Jednak według mnie Mario Puzo stara się przekazać odbiorcy pozytywne wartości, Angeluzzi-Corbo to tradycyjna włoska familia, gdzie zasady są bardzo ważne.

BetiFiore | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Mario Puzo czyli włoscy imigranci w Ameryce - to dla mnie to, co tygryski lubią najbardziej. Kto uwielbia "Ojca chrzestnego" temu bardzo polecam.

Zuzanna | 2013-07-12