Zgłosuj na książki roku 2017

Strzelał każdy dom i każde drzewo...

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
literatura faktu
elkah83

Janusz Jastrzębski urodził się w 1945 roku w Trojanowie koło Sochaczewa. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako wychowawca w Domu Dziecka, instruktor w Powiatowym Domu Kultury, inspektor w organach administracji terenowej, pracownik etatowy ZMW, milicjant, dziennikarz. Obecnie jest współredaktorem tygodnika "W Służbie Narodu", specjalizuje się w reportażu, wyżywa w felietonach.

Pierwsze próby pisarskie zaczął podejmować w czasie studiów, a jego ulubioną formą były wówczas krótkie opowiadania, nowele, skecze. Był członkiem Klubu Młodego Pisarza przy ZW ZMW w Warszawie. W 1969 r. otrzymał nagrodę Dowódcy Wojsk Lotniczych za scenariusz i reżyserię kabaretu o życiu w wojsku. Jest współautorem kilku wydawnictw, między innymi zbioru reportaży o pierwszych latach naszej powojennej historii „Bez okopów”.

Książka „Strzelał każdy dom i każde drzewo" jest jego debiutem powieściowym. W czasie swoich reporterskich wędrówek po Bieszczadach poznał ludzi, których opowieści i wspomnienia o tworzeniu się ludowej władzy na tych terenach stały się inspiracją do napisania powieści o tych, którzy poświęcili się służbie i obronie życia innych.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: https://w.bibliotece.pl/356287/Strzelał+każdy+dom+i+każde+drzewo...

elkah83 | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Kolejna niesamowita pozycja o zbrodniczej działalności UPA. Tym razem nie Wołyń, a nasze Bieszczady. Książka wybitna, szkoda, że tak trudno dostępna. Trzeba szukać po antykwariatach, bo nie było wznowienia wydania :(
Historia Polaka Maćka i Ukraińca Piotra, których los na krótką chwile styka w lesie, gdy Maciej ukrywa się przed Niemcami. Piotr pomaga mu wtedy wykopać i ukryć ziemiankę.
Losy tych dwóch chłopców rozchodzą się, aby pod koniec książki znów się połączyć.
Powiem tylko tyle Maciej walczy w Polskiej Milicji, a Piotr w UPA ...
Resztę doczytajcie sami. Warto.

nowbruk | 2017-12-19
Przeczytana: 25 października 2017