Zła droga

Tłumaczenie: Katarzyna Maciejczyk
Wydawnictwo: Crime & Thriller
The Low Road
Marczewek

OPOWIEŚĆ O SAMOTNOŚCI I ROZPACZY Budząc się w obskurnym hotelu, młody kryminalista Lee odkrywa, że ma kulę w brzuchu, ale nie pamięta, jak się tu znalazł. Ze sobą ma też walizkę skradzionych pieniędzy. Wkrótce poznaje tam Wilda, lekarza, który próbuje ukryć się przed dotychczasowym, katastrofalnym życiem. I to z nim Lee wyruszy w dalszą drogę, uciekając przed przeznaczeniem, które chyba nie ma...

OPOWIEŚĆ O SAMOTNOŚCI I ROZPACZY
I to z nim Lee wyruszy w dalszą drogę, uciekając przed przeznaczeniem, które chyba nie ma im nic więcej do zaoferowania poza kolejnymi porażkami…
Ludzie wierzą w przeznaczenie tylko wtedy, gdy wynik jest pozytywny. Dopiero w obliczu katastrofy zdajemy sobie sprawę z innych, różnorakich możliwości, wyobrażamy sobie lepsze alternatywy. „Jak jest” i „jak mogłoby być” wpatrują się w siebie z tęsknotą, ale nigdy nie porozmawiają.

źródło opisu: c&t

źródło okładki: c&t

Tomek | 2017-03-15

Posępna ballada w stylu noir. Australijski danse macabre wyrzutków i straceńców na melodię melancholijnych ballad Nicka Cave’a. Rzecz, podobnie jak on pochodząca z Antypodów i podobnie jak jego muzyka inspirowana Ameryką. Chris Womersley to w prostej linii spadkobierca gigantów taniej brutalnej prozy lat 40. I 50., „dostojewskich za 99 centów” – m.in. Jima Thompsona, Charlesa Williamsa czy kompletnie zapomnianego W. R. Burnetta, którego, po mistrzowsku sfilmowana „Asfaltowa dżungla”, to niedoścignione (i niestety szerzej nieznane) arcydzieło gatunku.
Australijczyk, podobnie jak jego starsi o dwa pokolenia koledzy zza Oceanu, korzysta z mocno zużytego schematu dramaturgicznego i wyświechtanego katalogu bohaterów, wśród których trudno znaleźć kogoś dobrego czy uczciwego. To chciwcy – z wyboru, słabości lub rozpaczy, ludzie świadomi tego, że są skazani na klęskę. Jedyne, co mogą zrobić, to ją odroczyć. Świat Womersleya tonie w barwach beznadziei – czerni i szarości.
Ale choć...

kawoy | 2017-04-10