Ocena czynności płuc w chorobach układu oddechowego

Wydawnictwo: Borgis
zdrowie, medycyna

Monografia dotycząca patofizjologii oddychania i praktycznej oceny czynności płuc jest owocem wieloletniej pracy zespołu pracowników Zakładu Fizjopatologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz wybitnych specjalistów z innych ośrodków naukowych.Książka omawia podstawy prawidłowej fizjologii oddychania oraz patomechanizmy prowadzące do ograniczenia sprawności wentylacyjnej płuc i niewydolności oddychania. Przedstawia metody diagnostyczne czynności płuc z uwzględnieniem nowoczesnej aparatury, jak również technikę wykonywania badań i niezbędne wskazówki do prawidłowej interpretacji wyników.Ze względu na to, iż wydanie książki zbiegło się z rocznicą 50-lecia istnienia Zakładu Fizjopatologii IGiChP, w dodatku do książki omówiono w skrócie działalność naukową i dydaktyczną Zakładu.Monografia powinna zainteresować lekarzy chorób płuc, internistów, chirurgów, anestezjologów, pediatrów, specjalistów medycyny pracy, a zwłaszcza lekarzy samodzielnie wykonujących badania czynnościowe układu oddechowego. Ocena czynności płuc jest niezbędna nie tylko do ustalenia właściwej diagnozy i wyboru metod leczenia, ale znajduje również coraz szersze zastosowanie w orzecznictwie lekarskim i w badaniach epidemiologicznych oceniających wpływ skażenia środowiska w miejscu pracy i zamieszkania.