Far Horizon

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Afryka, kłusownictwo, safari
angielski
Nina

Większość czasu podczas swojej dwudziestoletniej służby w australijskich siłach zbrojnych Mike Wlliams, obecnie major inżynieryjnych oddziałów wojskowych, spędził w różnych krajach afrykańskich, gdzie jego jednostka była częścią kontyngentu ONZ. W 1994 byli w Rwandzie, teraz zajmują się rozminowywaniem Mozambiku. W zaminowanym buszu, gdzie przebywa patrol Mika, kłusownicy zabijają wspaniałego słonia. To dopiero początek tragedii. Kłusownicy bowiem, aby ich bogaci zamorscy fundatorzy, często osobiście uczestniczący w krwawych polowaniach, mogli zdobyć upragnione trofea, nie cofną się przed niczym. Giną będące pod ochroną zwierzęta, strażnicy buszu, policjanci, żołnierze, giną osoby cywilne, przypadkowi świadkowie rzezi. W Mozambiku mordercy doprowadzili do załamania się świata majora Williamsa.

Mike Williams rozstaje się z armią, ale opuścić Afryki nie potrafi. Rok po tragedii w Mozambiku zarabia na życie jako przewodnik pilotujący grupy turystów uczestniczących w bezkrwawych safari w afrykańskich parkach narodowych. Szlaki jednej z takich wypraw przecinają się z kolejnym przedsięwzięciem kłusowników, którzy byli sprawcami masakry w Mozambiku. Czy Mikowi uda się ochronić grupę, która znajduje się pod jego opieką, nie rezygnując jednocześnie z zemsty na bandytach? Jaką rolę w grze o życie i sprawiedliwość odegra Sara, ambitna londyńska dziennikarka, której trafia się temat życia?

źródło opisu: Nina

źródło okładki: Quercus

Nina | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Tony Park kolejny raz mnie nie zawiódł. Mimo że krwawy finał rozprawy ze zbirami na bezdrożach Zambii był, na mój gust, nieco przydługi, a zestaw okrucieństw i nagłych zwrotów akcji w tej części powieści zbyt obfity. Jednak opisy przygód w parkach narodowych RPA i Zimbabwe nie mają sobie równych. Mogą z pewnością docenić je i ci, którzy w podobnych wyprawach uczestniczyli, jak i ci, których taka przygoda dopiero czeka. Poza tym, jak zwykle u Parka bohaterowie, zarówno lokalsi, jak i przybysze nie są bynajmniej papierowymi, stereotypowymi postaciami. Fascynacja Afryką, do której australijski autor się przyznaje, jest zaraźliwa, a Tony Park świetnie pokazuje, jak infekuje ona nawet początkowo sceptycznych, zblazowanych turystów. Ważnym składnikiem afrykańskiego świata są również w ciekawy sposób opisane różnice między państwami regionu.

lutek | 2017-03-06