Farmakognozja farmacja galenowa i aptekarstwo w renesansowych zielnikach polskich

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
8320032121
zdrowie, medycyna

Niniejsza monografia, napisana przez doktora farmacji i zarazem historyka, stanowi kompleksowe opracowanie problematyki lekoznawstwa i aptekarstwa, zawartej w pierwszych polskich zielnikach i herbarzach. Autor na podstawie długoletnich, wnikliwych badań dzieł z zakresu ziołolecznictwa, które po raz pierwszy ukazały się w Polsce w okresie Odrodzenia przedstawił w sposób syntetyczny stan wiedzy o znanych wówczas środkach leczniczych i ich preparatyce. Jako uzupełnienie swych niezwykle interesujących rozważań Autor podaje liczne cytaty pochodzące z oryginalnych zielników renesansowych, a także z prac dwóch botaników polskich, którzy na przełomie XIX i XX w. prowadzili badania nad zielnikami i wnieśli istotny wkład w ich poznanie.

PearlJola | 2015-12-27
jmbasia | 2015-01-07