Chirurgia dziecięca

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
8320030668
zdrowie, medycyna

Podręcznik uwzględnia odrębności procesów fizjologicznych i patologicznych u dzieci. Opiera się na aktualnej wiedzy z takich dziedzin, jak: embriologia, genetyka, anatomia topograficzna, anestezjologia i epidemiologia. Autorzy podają najnowsze metody diagnozowania (również prenatalnego), a także leczenia chirurgicznego oraz laparoskopowego, występujących u dzieci wad i schorzeń. W książce omówiono m.in. choroby chirurgiczne oraz wady wrodzone i nabyte układów: pokarmowego, nerwowego, rozrodczego, wydalniczego i oddechowego, ścian klatki piersiowej i powłok brzusznych, a także wady rozwojowe twarzy i czaszki, wodogłowie, guzy śródpiersia i nadnerczy, choroby i wady tarczycy, trzustki i śledziony, nadciśnienie wrotne, choroby dróg żółciowych oraz zakażenia układu kostno-stawowego. Przedstawiono również leczenie operacyjne bliźniąt zrośniętych, przeszczepianie narządów jamy brzusznej i najnowsze metody chirurgii małoinwazyjnej.