Gildia Hordów

Cykl: Doliny Mroku (tom 1)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
grychty, Newia, gildia

Tego roku noc nastała w Dolinach Gruaronu wcześniej niż zwykle — a wraz z nią pojawiły się grychty. Na wieść o ich nadejściu mieszkańcy prowincji chronią się w zimowych kryjówkach lub rzucają do panicznej ucieczki, chcąc zejść z drogi krwiożerczym stworzeniom, które będą polować na nich aż do wiosny. Wioski wyludniają się, szlaki pustoszeją. W Dolinach nastaje czas grozy, czas krwi i szaleństwa.

Newia Tremor nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Znużona podróżą nie wie również, że została zwabiona do przeklętej prowincji podstępem, a dawny kochanek, Gret Orin, wyruszył jej na spotkanie.

Grychty są jednak szybsze. Bez ostrzeżenia spadają na samotny powóz i mordują towarzyszy Newii. I wtedy los stawia na drodze dziewczyny Horda - członka potężnego bractwa wojowników, którzy jako jedyni ośmielają się walczyć z potworami. Ich usługi mają jednak wysoką cenę. Także Newii przyjdzie ją wkrótce zapłacić, zwłaszcza że podczas wędrówki przez zimowy, pełen grycht las niechcący poznaje mroczne sekrety Gildii Hordów.

Magdalena Salik - redaktorka i dziennikarka naukowa. Szczególnie interesuje się badaniami nad sztuczną inteligencją, rzeczywistościami wirtualnymi oraz futurologią. Miłośniczka RPG.

źródło opisu: [Runa, 2009]

źródło okładki: http://runa.pl

raven | 2013-04-27

Z początku wydawało mi się, że autorce niezbyt pasuje forma narracji, którą wybrała. Miałam po prostu wrażenie, że coś jest z tym nie tak, że jakoś nie czuje się dobrze w tej postaci czyli (spoiler?) trzecioosobowym, wszechwiedzącym bajarzu. Historia płynąca z początku tempem pędzącego ślimaka przyspieszyła i później poszło już ciekawiej;)
Jest może trochę niedociągnięć, ale nie takich, których się nie przełknie:3
Reasumując, świat wykreowany jako całość ciekawy, choć, jeśli będzie dalej tak jak jest, moja przygoda z nim się zakończy. Od ebooków opędzam się, najlepiej kijem, a RUNA już zapowiedziała, że jeśli się rynek książkowy 'nie poprawi' (cokolwiek by to miało oznaczać) to 2 tom pozostanie ebookiem. Nie zachłysnęłam się tym do tego stopnia, by bardzo mocno pragnąć reszty opowieści. Choć, gdyby wydali jednak wersję papierową - chętnie się skuszę^^

lobuz09 | 2014-11-17

Pierwszy kontakt z Magdaleną Salik oceniam bardzo dobrze. Zachęciła mnie do tego stopnia, że kolejne dwa tomy w wersji elektronicznej zakupiłem tuż po ich dystrybucji.
Sama książka bardzo dobra, ciekawy, nowy pomysł na "zło" oraz na gildię ją zwalczającą.

Artur | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Mam wrażenie, że panuje jakaś moda na historie o gildiach "wyspecjalizowanych ninja fantasy", albo być może ja zbyt często trafiam na takie książki. Z początku książka jest dość monotonna, jednakże wraz z kolejnymi stronami - rośnie także i akcja. Dochodzą nowe tajemnice, których rozwiązanie prowadzi do kolejnych zagadek, a te do kolejnych... Warto zatem trochę przemęczyć początek, aby potem zagłębić się w świat skażony przekleństwem najazdów potworów. To tło całej opowieści w końcu wypływa na pierwszy plan i jest szansą na dobrą historię w kolejnych tomach...

Aniela_Rose | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Długo męczyłam tę książkę, nawet podchodziłam z niechęcią pod pretekstem, by nie zostawiać nie przeczytanej pozycji. Na szczęście akcja później przyspiesza, a pod koniec nie mogłam się od niej oderwać. Obudziła się moja ciekawość, co będzie dalej z bohaterami i jeśli natknę się na drugi tom, to chętnie go posiądę.

Karolina | 2016-02-01
Harnaś | 2016-01-02