Perfekcyjna niedoskonałość

Okładka książki Perfekcyjna niedoskonałość
Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Progres (tom 1) fantasy, science fiction
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Progres (tom 1)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2008-10-30
Data 1. wyd. pol.:
2004-11-08
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308042779
Tagi:
Nagroda Zajdla - zwycięzca

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,1
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
2200 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
168
56

Na półkach:

7.5 - Pierwsze poważne spotkanie z Dukajem (wcześniej czytałem kilka opowiadań) kończy się nieco ambiwalentnymi wrażeniami, biorąc pod uwagę zamiłowanie do science-fiction. Przede wszystkim facet ma umysł wizjonera i pióro rzemieślnika; doskonale rozumiem konwencję i zmuszenie nas do czucia się podobnie jak główny bohater powieści, który nic nie wie i na bazie strzępków informacji buduje obraz świata w swojej głowie, ale nie tuszuje to niedostatecznego polotu. Opisy często są przeciętne i mało plastyczne, porównując choćby do Petera Wattsa warsztatowo wygląda to gorzej, chociaż i on nie należy do demonów pisarstwa, a przecież dochodzi jeszcze przekład. W każdym razie zagmatwanie nie równa się uporządkowanemu chaosowi.

Kilka koncepcji również jest niezbyt trafionych i psuje odbiór, ale nie ukrywam, że przesuwając się w stronę treści buduje w tej recenzji pewną tangensoidę, gdyż, jak wspomniałem, wyobraźnia Jacka Dukaja jest niezmierzona i na krzywej progresu znalazłby się on znacznie wyżej od przeciętnego człowieka. Trzeba dysponować inteligencją i wiedzą, by zbudować tak niewyobrażalne (dosłownie) struktury i pojęcia, bawić się czasoprzestrzenią, humanizmem, nawet gramatyką. A przecież to dopiero początek, pierwsza tercja; to, że na kolejną musimy poczekać z ustatkowaniem się fizyki jako nauki, dobrze pokazuje, jak poważnie pisarz do tego podchodzi.

Generalizując, Dukaj naciska raczej na filozofię (zresztą takie ma wykształcenie) i kreśli swoje poglądy na temat progresu we wszechświecie (a raczej w multiwersum), pokusie i konieczności w jednym. Rzuca tezę, że stałe fizyczne są bardziej zmienne niż popęd dowolnej inteligencji, cielesnej bądź cyfrowej, która niezmiennie jest jak wektor z siłą działającą w jednym kierunku, zgodnie z prawem dżungli wypiera rozwiązania mniej doskonałe i wyrzuca słabsze osobniki poza margines. Przedstawia również koncepcję klasową jako bardziej naturalną, a zarazem nieuniknioną, krytykując demokrację, w czym jawnie nawiązuje do Arystotelesa (nie po raz pierwszy). Przy okazji bezpośrednio rysuje wizję rozwoju ludzkości i technologii, poczynając sobie dość śmiało, ale i zabezpieczając się przeniesieniem akcji kilkaset lat w przyszłość.

Powieść nie jest idealna pod względem formy i posiada kilka mankamentów, ale dla fanów intelektualnej uczty lubujących się w tego typu manifestacjach wyobraźni jest pozycją obowiązkową. Ostrzegam jednak, że nie będzie to łatwa lektura.

7.5 - Pierwsze poważne spotkanie z Dukajem (wcześniej czytałem kilka opowiadań) kończy się nieco ambiwalentnymi wrażeniami, biorąc pod uwagę zamiłowanie do science-fiction. Przede wszystkim facet ma umysł wizjonera i pióro rzemieślnika; doskonale rozumiem konwencję i zmuszenie nas do czucia się podobnie jak główny bohater powieści, który nic nie wie i na bazie strzępków...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 379
  • Przeczytane
    2 816
  • Posiadam
    917
  • Ulubione
    186
  • Teraz czytam
    112
  • Fantastyka
    96
  • Chcę w prezencie
    62
  • Science Fiction
    37
  • Literatura polska
    15
  • 2013
    14

Cytaty

Więcej
Jacek Dukaj Perfekcyjna niedoskonałość Zobacz więcej
Jacek Dukaj Perfekcyjna niedoskonałość Zobacz więcej
Jacek Dukaj Perfekcyjna niedoskonałość Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także