Klasztorna apteka zioła o. Kiliana

Wydawnictwo: Salwator
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
zdrowie, medycyna

Łagodnie działająca medycyna dla całej rodziny.Apteka o. Kiliana oferuje klasztorną wiedzę leczniczą w skondensowanej formie. zwarte, encyklopedyczne wydanie a praktyczne i kompetentne.Charakterystyka 70 najważniejszych roślin leczniczych. Jak działają i kiedy je stosować.Receptury Ojca Kiliana na najczęstsze dolegliwości a od przeziębień, zaburzenia snu.Instrukcje krok po kroku, jak samemu dobrze przygotować herbatę ziołową czy sporządzić maść.

8_oclock | 2015-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Ładnie wydana książka omawiająca wybrane (w liczbie 70-ciu) rodzime rośliny po kolei: historia stosowania, pochodzenie, składniki, zastosowanie, podzielone na "naukowo udowodnione" oraz "praktyczne", dalej jest forma stosowania i przeciwwskazania lub działanie niepożądane. Ostatnie rozdziały to receptury na dolegliwości poszczególnych układów oraz właściwe przygotowanie herbat, nalewek, maści itp.
Książka jest użyteczna i dobrze skomponowana, dlatego oceniam ją wysoko, choć nie do końca spełniła moje oczekiwania. Wychowałam się na ziołolecznictwie ks. Klimuszki, który stosował mieszanki ziołowe, co wydaje się bardziej celowe. Tutaj autor opiera się z reguły na pojedynczych ziołach. Ponadto roślin mi trochę mało... ale to nie encyklopedia. (Brakuje mi np. przypraw, ale te były sprowadzone do Europy później i nie kwitły w ogrodach klasztornych, także ich brak jest celowy).
Książkę uważam za zdecydowanie pożyteczną i klarowną.

teaknight | 2016-02-25
Na półkach: Zioła, Chcę przeczytać