Zamordowana królowa

Tłumaczenie: Anna Jędrychowska
Cykl: Królowie przeklęci (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La Reine étranglée
historyczna
Tomek Drozd

"Zamordowana królowa" to powieść ukazująca wycinek dziejów Francji podczas krótkiego panowania Ludwika X Kłótliwego. Tę burzliwą epokę przedstawia autor w sposób dramatyczny i surowy.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bożena | 2013-12-20
Przeczytana: grudzień 2013

W drugim tomie cyklu „Królowie przeklęci” autor przedstawia w dramatyczny i surowy sposób, burzliwy okres panowania Ludwika Kłótliwego. W wielkiej panoramie ludzkich losów Maurice Druon po mistrzowsku odżywia nie tylko problemy królestwa, polityki, dynastii czy władzy, ale także ludzi, którzy przed sześciuset lat kochali, cierpieli i umierali. A trzeba przyznać był to czas nikczemnych knowań, dworskich intryg i walki o władzę gdzie niewygodny przeciwnik był bez skrupułów mordowany.

Bardzo polecam!!! Podobnie jak w poprzednim tomie dynamiczna akcja wciąga już od pierwszych stron.

edit3008 | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Druga część także bardzo dobra. Najciekawsze były wątki podróży de Bouvill'a i Gucia do Neapolu oraz kulisy konklawe z intrygami de Marigny'ego.Małgorzata Burgudzka także we mnie nie wzbudziła sympatii - no ale to zasługa autora, że tak wykreował tych bohaterów. Polecam bo warto przeczytać ten cykl.

Iwona | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Druga część cyklu "Królowie przeklęci" to pierwsze miesiące po śmierci Filipa Pięknego, wstąpienie na tron Ludwika Kłótliwego, knowania, intrygi, spiski. Nieudolny król, będący całkowitym zaprzeczeniem Króla z Żelaza, nie potrafiący podjąć jednej sensownej decyzji ,budzący litość a nawet wzgardę, jest w potrzasku. Formalnie wciąż związany z Małgorzatą Burgundzką, odbywającą karę za cudzołóstwo w więzieniu na Zamku Gaillard,tkwi w pułapce. Pragnie nowej żony, pragnie potomka, potrzebne jest mu unieważnienie małżeństwa, a tu jak na złość, kardynałowie nie spieszą się z wyborem nowego papieża, który byłby w stanie dokonać tego przed Bogiem i przed ludźmi. Niezdecydowany i niecierpliwy król, już zakochany w wizerunku nowej wybranki, Klemencji Węgierskiej, miota się między jednym doradcą a drugim, ci natomiast, wzajemnie się nienawidząc, próbują przeciągnąć króla na swoją stronę i osiągnąć własne zyski, spełnić swoje ambicje, w pogardzie mając marzenia króla i potrzeby królestwa....

Kalissa | 2014-02-01
Przeczytana: luty 2014

Jestem trochę rozczarowana tą powieścią. Nie wiem, czy zadziałało tu przekleństwo drugich części - bo cześć pierwsza cyklu tj. "Król z żelaza" był rewelacyjną powieścią. Może także to moje oczekiwania były zbyt wygórowane:)?

"Zamordowana królowa" nie jest jednak złą powieścią, przeciwnie, gdyby nie porównanie do części pierwszej byłaby całkiem dobra! Po prostu, nie drżałam tak o los bohaterów, jak w części pierwszej:)!

Małgorzata Burgundzka nie zyskała sobie mojej sympatii już w pierwszej części. Co do pana de Marigny - to był mi dość obojętny, choć nie przeczę, że na koniec, jego przemyślenia w twierdzy Temple! były bardzo ciekawe. A król Ludwik to nieporozumienie na tronie. Zmieniłam także zdanie co do Roberta Artois - w pierwszej części go dość lubiłam, obecnie go nie cierpię!

Ta część cyklu kazała mi jednak zainteresować się bardziej Karolem de Valois - dotychczas miałam go bowiem za nieudacznika, obecnie uważam, że dam mu szansę, może coś z niego będzie!

Przyznaję także,...

Finkla | 2016-03-26
Przeczytana: 25 marca 2016

Cała seria w interesujący sposób przedstawia wydarzenia związane z Wojną Stuletnią. W dwójce młody, nieudolny władca miota się, próbując unieważnić małżeństwo. A nie jest to prosta sprawa, kiedy jeszcze nie wybrano nowego papieża.
Tytułowa królowa to Małgorzata Burgundzka, pierwsza żona Ludwika Kłótliwego, w poprzednim tomie skazana za cudzołóstwo i uwięziona w ponurym i zimnym zameczku.
Obawiam się, że tytuł trochę zbyt wiele zdradza, ale co zrobić...
Więcej szczegółów tutaj:

Krzysztof | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Zamordowana królowa to lektura wyraźnie gorsza od pierwszego tomu, w której praktycznie nic się nie dzieje, a intrygi bardziej śmieszą niż intrygują. Brakuje bohaterów na miarę Filipa Pięknego, a sama fabuła ni jak nie porywa, niczym nie zaskakuje i jest jakby wstępem do dalszej historii, czymś w rodzaju przerywnika na co wpływa jej objętość, a na tak małej ilości kart nie sposób oddać klimatu średniowiecza czy barwnie i wnikliwie przedstawić bohaterów, ich intrygi i życiowe rozterki. Fabuła skupiająca się na dwóch uwięzionych księżniczkach, które przyprawiły rogi swoim mężom i stały się świadkami kaźni swych kochanków, mogła śmiało zostać rozwiązana w jednym rozdziale,podobnie próba unieważnienia małżeństwa przez najstarszego syna Filipa, zwanego Kłótliwym, dopiero z niego jest prawdziwy błazen, a nie król. Na główną postać cyklu wybija się Guccio, siostrzeniec włoskiego bankiera, który z pewnością odegra ważną rolę. Drugi tom Królów Przeklętych zawodzi. Oczekiwałem czegoś...

książek: 1904

Druga część "Kólów przeklętych " .Ksiązka tak samo wspanała jak pierwsza część.W dużej mierze to zasługa ganialnej tłumaczki Adriany Celińskiej.Teraz jestem w trakcie czytania trzeciej części -"Trucizny królewskiej" ,ale tłumaczenie Anny Jędrychowskiej nie jest tak dobre jak A.Celińskiej.

Anka | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Książka powinna nosić inny tytuł, ponieważ o wspomnianej królowej jest w niej stosunkowo mało. Moim zdaniem dużo lepsza od części pierwszej, jednak nadal mam poczucie niedosytu, który powoduje, że nie mogę jej zaliczyć do ulubionych.

Anna | 2013-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2013

To dalszy ciąg historii Francji, opisanej wcześniej w książce "Król z żelaza", historii za panowania Ludwika X, syna zmarłego Filipa Pięknego. Nieudolność tego władcy zwanego Kłótliwym, brak konsekwencji, a zwłaszcza brak własnego zdania w kwestii polityki oraz zgoda na manipulowanie sobą w podejmowaniu strategicznych decyzji, doprowadziły do zaprzepaszczenia wszystkich postępowych zmian dokonanych we Francji za życia jego ojca. Czy Francja za rządów tego króla straci znaczenie na arenie międzynarodowej, pokażą pewnie następne części "Królów przeklętych".

nina19 | 2016-03-05

Cały cykl jest znakomity. Ale żeby tak opowiedzieć prawdziwą - w znakomitej przecież części - historię, trzeba mieć nie lada wyobraźnię i znakomite pióro. Może dlatego "Królowie przeklęci" się nie starzeją? Czytałam te książki chyba ponad 30 lat temu i nie pomyślałabym, że cykl znów kiedyś będzie święcił triumfy.