Zamordowana królowa

Okładka książki Zamordowana królowa Maurice Druon
Okładka książki Zamordowana królowa
Maurice Druon Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Królowie przeklęci (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Królowie przeklęci (tom 2)
La Reine étranglée
Wydawnictwo Literackie
1991-01-01
1991-01-01
Anna Jędrychowska

Drugi tom cyklu „Królowie przeklęci”. Opowiada losy panowania Ludwika ,najstarszego syna Filipa IV Pięknego, który przeszedł do historii jako „Kłótliwy”. Król rogacz, zdradzony przez małżonkę, o czym wszyscy wiedzieli, chciał legalnie zawrzeć kolejny związek, a do tego potrzebował … papieża, a raczej jego wyboru. A był to czas tzw. „niewoli awiniońskiej”.
Śmierć wybitnego króla i panowanie jego syna - miernoty (przynajmniej tak przedstawionego w powieści) próbują wykorzystać do własnych celów stryj monarchy Karol de Valois, działający tradycyjnie na rzecz osłabienia centralizmu i władzy królewskiej na rzecz seniorów feudalnych, Robert d’Artois, spiritus movens afery miłosnej z pierwszego tomu dążący do odzyskania hrabstwa oraz jego stryjna i główny wróg - Mahaut d'Artois, matka jednej z niewiernych żon synów królewskich (historia prawdziwa w tym zakresie).
Ale kto i co mógłby zrobić bez wsparcia lombardzkich (czy sieneńskich – jak Guccio) bankierów?
A więc władza, seks, intrygi i pieniądze w autentycznym,historycznym kostiumie.
Jednym słowem dobra, klasyczna powieść historyczna, z przewagą postaci i wydarzeń autentycznych, wzbogacona fikcyjnymi wątkami fabularnymi.

Śmierć wybitnego...

Ciekawe intrygi polityczne oraz dobrze oddany porządek prawny i podział w ówczesnym społeczeństwie.

Jest dobrze! Drugi tom również mnie wciągnął, jednocześnie obrzydził małością ludzi, którzy powinni być wielcy i szlachetni. Druon daje nam możliwość zajrzenia poza klejnoty, ceremonie i złocenia. Niestety tam nie ma się już czym zachwycać...

Palisz list? Nie żyjesz.
Podpisujesz papierek w którym przyznajesz się do sprzedaży artefaktów templariuszy? Szykuj się na szantaż.
Nie zgadzasz się z jednym ze swoich doradców? Nie zdziw się jeżeli zmieni więc stronnictwo.
W tej opowieści wszystkie akcje mają swoje konsekwencje, nierzadko nieodwracalne. Jeden błąd może zrujnować zarówno życie twoje jak i twojej rodziny.
Podczas czytania nadal da się wyczuć pewną dozę komizmu oraz przygody tak jak w pierwszej części. Odniosłem jednak wrażenie, że tym razem bardziej uwydatniły się sieci intryg oraz przepychanek dworskich. Możnowładcy biją się tutaj o każdą, nawet najmniejszą cząstkę władzy. Guccio Tolomei, Robert D'artois, hrabia Walezjusz, Ludwik Kłótliwy, Marginy, królowa Małgorzata, mają własne ambicje, własną historię, a za sprawą pióra autora odżywają. Jedyne czego brakuje mi w tej książce to ukazanie historii z perspektywy biedoty. Owszem znalazłem w niej opisy efektów głodu, nieurodzaju oraz malwersacji bogaczy, brakowało mi jednak relacji bardziej osobistej. Postaci podanej z imienia.
Gdyby tylko takie książki kazano mi czytać w liceum. Ech.

Palisz list? Nie żyjesz.

Drugi tom cyklu Królowie Przeklęci przedstawia kontynuację historii dynastii Kapetyngów we Francji.

Za sprawą magicznego pióra pisarza zostajemy przeniesieni do XIV wieku i śledzimy losy królestwa po śmierci mocnego władcy Filipa Pięknego. Po jego żelaznych rządach przyszedł czas na objęcie rządów przez jego syna Ludwika Kłótliwego, który zdaje się być przeciwieństwem swego ojca. Korona raczej mu nie służy. Ani jemu, ani państwu, które wręcz rozsypuje się na naszych oczach. Na jego słabości zdają się korzystać wszyscy, którzy wykazują choć odrobinę sprytu i lizusostwa.

Intrygi i polityczne zagrywki tworzą świetną i wciągająca historię. Nie brakuje miłostek, nienawiści i tajemnych knowań, a to wszystko oparte na faktach i dziejach średniowiecznej Francji.

Dla mnie świetna lektura, ale słaby król, to i nieco słabszy tom, choć na pewno sięgnę po kolejny.

Zamordowana królowa to książka pokazująca do czego może posunąć się człowiek, żeby tylko zdobyć władzę.
Ciągłe intrygi, zdrady, pomówienia. Giną ludzie, którzy nie powinni. Bardzo to wszystko zagmatwane.

Kontynuacja bardzo dobrego rozpoczęcia cyklu. Brakuje nieco tak silnej i wartościowej postaci jak Król z żelaza, ale niektórzy z innych bohaterów dotrzymują kroku i ciekawie się rozwijają. Stosunkowo prosta narracja zostawia dużo miejsca na wyobraźnię i dopowiadania, a przypisy ciągle są mocną stroną powieści. Szkoda jedynie, że w tej części nie występuje Izabela, ale wątki "góry" i walki o władzę oraz "dołu" i prawdziwej miłości sprawiają, że przez intrygi i losy przechodzi się z zapartym tchem.

Druga odsłona cyklu "Królowie przeklęci" skupia się na pierwszych dniach rządów Ludwika Kłótliwego. Syn Filipa Pięknego jest tutaj władcą pozbawionym charyzmy o bardzo ograniczonych horyzontach intelektualnych. Daje sobą manipulować kolejnym osobom podejmując katastrofalne decyzje tak dla Francji jak i samego siebie.
Najważniejszymi wątkami przewijającymi się przez ten tom to upadek zarządcy administracji państwa Mariniego oraz losy królowej Małgorzaty Burgundzkiej osadzonej w więzieniu po wydarzeniach z pierwszego tomu. Co z nią się stało nie muszę spoilerować, ponieważ wyręczył mnie w tym Autor nadając taki a nie inny tytuł, co mi bardzo nie przypadło do gustu.
Sama książka jest z kolei dużo lepsza od poprzedniczki. W odróżnieniu od i tak bardzo dobrej części pierwszej, nie ma w niej ani jednego zbędnego rozdziału, intrygi są prowadzone wzorowo, a bohaterowie bardzo wiarygodni i ciekawie niejednoznaczni. Reasumując jest kawał świetnej lektury historycznej, która gorąco polecam.

Najważniejszymi wątkami przewijającymi się przez ten tom...

Kontynuacja legendarnego cyklu Maurice'a Druona. Z lektury drugiego tomu możemy się przekonać, jak bardzo od przymiotów władcy zależał los ludu. A na tronie Francji po pozbawionym może empatii, ale wybitnym władcy zasiadł jego syn Ludwik Kłótliwy - władca słaby i ulegający podszeptom doradców, z których każdy ma własny cel. Nie ułatwia królowi zadania wątpliwa sława zdradzonego męża.

• Historyczne
  • Powieść historyczna