Neuroanatomia czynnościowa i kliniczna /Podręcznik dla studentów i lekarzy

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
9788320037517
zdrowie, medycyna

Prof. dr. hab. med. Olgierd Narkiewicz wieloletni wykładowca Akademii Medycznej w Gdańsku, profesor anatomii i neurobiologii, twórca nowoczesnej szkoły neuroanatomicznej w Polsce, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Prof. dr. hab. med. Janusz Moryś kierownik Katedry Anatomii i Neurobiologii Akademii Medycznej w Gdańsku. O książce: Nowoczesny podręcznik neuroanatomii, ułatwiający przyswojenie jednego z najtrudniejszych działów nauk medycznych. Uwzględniono w nim współczesne wymagania stawiane studentom w krajach Unii Europejskiej i USA. Przedmiotem książki jest budowa oraz czynność ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych objawów klinicznych wynikających z lokalizacji procesów chorobowych. Książka jest przeznaczona głównie dla studentów medycyny. Mogą z niej korzystać również studenci biologii, psychologii i rehabilitacji oraz lekarze specjalizujący się w neurologii, neurochirurgii i psychiatrii. Spis treści Część I. Neurony, synapsy, komórki glejowe Tkanka nerwowa Tkanka glejowa Część II. Układ nerwowy obwodowy porażenia nerwów Nerwy i zwoje Nerwy rdzeniowe Nerwy czaszkowe Część III. Układ nerwowy ośrodkowy Organizacja strukturalno-czynnościowa ośrodkowego układu nerowowego Rdzeń kręgowy Początkowy okres rozwoju i ogólna budowa mózgowia Przodomózgowie półkule mózgu Pień mózgowia i móżdżek Opony mózgowia Unaczynienie mózgowia Część IV. Kora mózgu i jej połączenia Kora mózgu Połączenia projekcyjne kory mózgu ośrodki podkorowe zależne od kory (wzgórze i przedmurze) Część V. Układy czynnościowe Układ ruchowy Układ uczuciowy somatosensoryczny Układ wzrokowy Układ przedsionkowy i słuchowy Układ smakowy i węchowy Układ autonomiczny podwzgórze Układ limbiczny Część VI. Układy neuroprzekaźnikowe Ogólna charakterystyka układów neuroprzekaźnikowych Układ cholinergiczny Układy monoaminergiczne Układy neuronów, których neuroprzekaźnikami są aminokwasy Neuropeptydy Skorowidz Okładka: miękka, Rok wydania: 2003,

star_witness | 2017-03-14
msiwiec03 | 2016-02-10