Oto człowiek

religia
Znak
2017-02-08
2017-02-08

Bardzo głębokie rozważania drogi krzyżowej oprawione zdjęciami z wyprawy do Ziemi Świętej. Dobrze dobrane fragmenty Biblii do kolejnych stacji. Najbardziej zapadł mi w pamięci epilog o Miriam i rozważanie dlaczego nie poszła do grobu w poranek zmartwychwstania. :)

Jerozolima miejsce które pragnę odwiedzić. Zdjęcia które krzyczą JESTEM TU. Inne spojrzenie, wyjaśnienie, zwrócenie uwagi na to co ulotne to wszystko mamy w tej pozycji. Inna interpretacja Drogi Krzyżowej. Rozważania które aż proszą się o chwilę zadumy nad sensem życia, zwłaszcza teraz w obliczu sytuacji światowej.

Rozważania Drogi Krzyżowej,które potrafią zaskoczyć bo wychodzą poza utarte ścieżki i pokazują ,że jest w tym coś co zwykle nam umykało.
"Oto człowiek" to książka nie tylko na okres Wielkiego Postu, ale na cały rok.
Dominikanin Adam Szustak umie mówić o wierze tak, że trafia i zostaje na dłużej.

Ta książka to nie jest powtarzanie standardowych, dobrze znanych "formułek", które czasami zdarza się powtarzać automatycznie.

To jest coś co "wnika głębiej" .
Jeśli na każdą książkę jest odpowiedni moment, to był najlepszy moment na tę książkę, bo pomaga skupić się na tym co w Wielkanocy najważniejsze, na tym czym naprawdę są te święta. Na zadumie Wielkiego Piątku i o tym co się dzieje potem... co roku.
Jeśli ktoś nie czuje duchowego wymiaru wielkiego Postu, Wielkiejnocy, albo po prostu szuka czegoś co będzie czymś co będzie iskrą w rozwoju religijnym, ,to jest właśnie to.

"Oto człowiek" to książka nie tylko na okres Wielkiego Postu, ale na cały rok.

Ta książka to nie jest powtarzanie standardowych, dobrze znanych "formułek",...

I chociaż do Wielkiego Postu jeszcze pozostało trochę czasu, to wydaje mi się, że w moim życiu to był idealny moment, na książkę taką jak ta. Nie jest to powieść, nie jest to komentarz czy reportaż. To rozważania Drogi Krzyżowej w postaci zupełnie innej, niż ta do której jesteśmy tradycyjnie przyzwyczajeni.

Ojciec Adam Szustak nie prowadzi czytelnika wzdłuż standardowych, tradycyjnych stacji, on idzie z Chrystusem tak jak przedstawia to Pismo Święte. Zaczyna od Ogrodu Oliwnego, pokazując, że ogród jest dla chrześcijan zawsze początkiem jakiejś drogi. W ogrodzie Eden zaczęło się życie, w ogrodzie Oliwnym zaczęło się zbawienie. I każdy z nas ma swój ogród, z którego trzeba wyjść aby móc iść dalej, czasem po bardzo trudnej, kamienistej, pełnej cierpienia drodze.

Ojciec Szustak potem kolejne analizuje kolejne momenty składające się na Pasję Chrystusa. Daje im formę stacji, które zmuszają do refleksji, do zastanowienia się. Doskonale umie połączyć współczesność z wiarą i Biblią. Kolejne zdarzenia pojawiające się na tej niezwykłej Drodze Krzyżowej nie są tylko symbolami i martwymi obrazami, one znajdują realne odzwierciedlenie w rzeczywistości, przekładają się na codzienność i nadają tej codzienności zupełnie nowy wymiar. Droga Krzyżowa nagle staje się bliska, obecna w życiu, każdy jej etap ma i może mieć wpływ na to jacy jesteśmy i jacy możemy być.

Przyznam, że potrzebowałam takiej chwili refleksji i duchowego wsparcia dokładnie teraz, w moim życiu. Nie wiem jak to jest ale ojciec Szustak w prostych słowach, potrafi trafić w to co gdzieś nie daje spokoju, to jest chwilowo cięższe. On pokazuje, że istnieje ktoś kto pomoże, kto jest wsparciem, kto daje nadzieję. A wtedy nawet największy strach, niepokój, problem staje jest możliwym do sprostania. Zdecydowanie jest to książka, do której warto wracać i szukać w niej siły, inspiracji. Warto z nią czasem siąść i pozwolić myślom swobodnie płynąć.

Ojciec Adam Szustak nie prowadzi czytelnika wzdłuż standardowych,...

Ta książka to w zasadzie zbiór rozważań o Drodze Krzyżowej (a w zasadzie jej wariancie, zwanym wg autora biblijną). Da się ją przeczytać "na raz", ale lepiej dać sobie więcej czasu - tak w zasadzie, Wielki Post będzie w sam raz - żeby myśl o. Adama mogła popracować u czytelnika.
Jak to u o. Szustaka mamy tu przystępną formę, pokazane znaczenie biblijnych detali, na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi i świetną edycyjną jakość.

Droga Krzyżowa Pana Jezusa zgodna z Pismem Świętym zinterpretowana przez Dominikanina ojca Adama Szustaka. Trochę inna od typowej drogi krzyżowej, poprzez inne stacje. Przytoczę fragment interpretacji Stacji gdy Szymon został przymuszony do pomocy w dźwiganiu krzyża Pana Jezusa: "Jeśli nie chce ci się modlić, to nie czekaj aż ci się zachce, tylko się zmuś. Jeśli nie chce ci się kogoś kochać, to nie czekaj, aż ci się zachce, tylko zacznij go kochać. Jeśli nie chce ci się wierzyć w Boga, bo nie czujesz takiego pragnienia, to zacznij w Niego wierzyć, nie czekaj, aż ci się zachce. Bardzo możliwe, że Pan Bóg próbuje wręcz cię do czegoś przymusić albo posługuje się jakimiś wydarzeniami, sytuacjami, ludźmi, żeby cię zmusić z jednego prostego powodu: właśnie chce cię zbawić.(...) Myślę, że Szymon nie przez przypadek znalazł się na tej drodze i wcale nie z przymusu jakiegoś głupiego żołnierza niósł krzyż, tylko taka była wola Pana Jezusa. On bardzo czekał na to, żeby go zbawić."
Jak dla mnie ta interpretacja Drogi Krzyżowej, bardzo wnikliwa, idealnie nadaje się na okres Wielkiego Postu lub okres zadumy nad Męką Pana.

Bardzo ciekawy i inny sposób przedstawienia Drogi Krzyżowej, inny od tego, do którego przywykliśmy.Wielki plus za piękne zdjęcia.

Super rozważania. 😋

Super rozważania. 😋

Jakoś nie mogłam się zgrać z przemyśleniami zawartymi w książce, mimo szczerej sympatii do ojca Adama.

• Religia
  • Religijne

Dodaj cytat z książki Oto człowiek