8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
statystyka
Przemek

Rozdział 1 wprowadza Czytelnika w problematykę zmiennych losowych, wykorzystywanych do opisu częściowo zdeterminowanych układów doświadczalnych, albowiem do tej klasy zjawisk należą zwykle doświadczenia chemiczne. Rozdziały 2-5 poświęcone są podstawowym problemom wnioskowania statystycznego. W rozdziale 2 omówiono estymację parametrów jednowymiarowych zmiennych losowych. Rozdział 3 zawiera przegląd podstawowych testów statystycznych, zarówno parametrycznych jak i nieparametrycznych. W rozdziale 4 omówiono podstawowe modele analizy wariancyjnej, łącznie z testem przybliżonym, mogącym znaleźć zastosowanie w przypadku niejednorodnych wariancji. Rozdział 5 poświęcony jest analizie współzależności zjawisk. [...] Osobny blok stanowią rozdziały 6 i 7. Rozdział 6 zawiera wskazówki metodyczne oraz różnego rodzaju wskazówki techniczne [...]. W rozdziale 7 przedstawiono natomiast dwa przykłady pełnej analizy statystycznej, zaczerpnięte z praktyki autorów.

źródło opisu: Przedmowa

źródło okładki: skan własny

Przemek | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Przyzwoity wykład statystyki z przykładami z zakresu chemii.
Książka stanowiła trzon wykładu ze statystyki (preliminaria probabilistyczne, rozkłady prawdopodobieństwa, estymacja punktowa, przedziałowa, hipotezy statystyczne, analiza wariancji, regresja), który przygotowywałem w tym roku dla doktorantów na Wydziale Chemicznym. Informacje tutaj zawarte były przeważnie kompletne i nie wymagające poszerzania, a w razie potrzeby uzupełniałem je i rozszerzałem głównie materiałem z książek Krysickiego/Włodarskiego (Statystyka w zadaniach), Brandta (Metody statystyczne i obliczeniowe analizy danych--wyprowadzenie tw. granicznego, rozkładu chi-kwadrat, itp) i Sobczyka (Statystyka--duży wybór przykładów). Jedynym tematem, który jest tu potraktowany nieco zbyt skrótowo jest estymacja przedziałowa.

Na półkach