Wołyń. Bez litości

Wydawnictwo: Novae Res
7,25 (63 ocen i 43 opinie) Zobacz oceny
10
6
9
5
8
15
7
20
6
14
5
0
4
1
3
1
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380834804
liczba stron
488
słowa kluczowe
Wołyń, partyzanci
kategoria
historyczna
język
polski

Rok 1943. Kiedy sprzymierzeni na frontach II Wojny Światowej przełamują potęgę III Rzeszy, na Wołyniu dochodzi do eksterminacji Polaków. Stanisława Morowskiego spotyka osobista tragedia, a kolejne miesiące jego życia wypełni nieustanna walka o przetrwanie. Dynamicznie rozwijająca się akcja książki ukazuje politykę niemieckich okupantów, bezwzględność ukraińskich nacjonalistów i dwulicowość...

Rok 1943. Kiedy sprzymierzeni na frontach II Wojny Światowej przełamują potęgę III Rzeszy, na Wołyniu dochodzi do eksterminacji Polaków. Stanisława Morowskiego spotyka osobista tragedia, a kolejne miesiące jego życia wypełni nieustanna walka o przetrwanie. Dynamicznie rozwijająca się akcja książki ukazuje politykę niemieckich okupantów, bezwzględność ukraińskich nacjonalistów i dwulicowość sowieckich partyzantów. Tłem dla opisanych wydarzeń są urokliwe plenery, gdzie żyją ludzie przywiązani do tradycji i ziemi.

Powieść oparta na autentycznych wydarzeniach.

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (151)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6845
allison | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Niestety, muszę zgodzić się z opinią, jaką napisał emindflow.
Piszę "niestety", gdyż wolałabym móc ocenić tę powieść znacznie wyżej. Świadczyłoby to o bardzo udanej lekturze, ale tak nie było.

Nie można odmówić książce wartości dokumentalnych, zwłaszcza że oparta jest ona na autentycznych wydarzeniach.
Autor bardzo szczegółowo i ze znajomością rzeczy opisuje dzieje polskiego oddziału, który sformował się w 1943 roku, po bestialskich zbrodniach, jakich dopuścili się Ukraińcy.
Niewyobrażalne okrucieństwo podczas napaści na polskie wsie poraża, mimo iż nie są one opisywane w drobiazgowy sposób. Wystarczy jednak kilka zdań, a nawet słów, by wstrząsnąć do głębi czytelnikiem, nawet tym, który jest obeznany z tematem.

Akcja skupia się na codziennym życiu oddziału, któremu przewodzi główny bohater, Piotr Morowski. Niedawno Ukraińcy zamordowali jego bliskich, więc kieruje nim chęć zemsty, ale i ochrony tych Polaków, którzy żyją w okolicznych wsiach w ciągłym strachu.
Mamy tu wiele...

książek: 1291

Powieść oparta na autentycznych wydarzeniach.

Niesamowita, pełna bólu, prawdy, okrucieństwa, mroku, braku człowieczeństwa. Nieobca jest mi tematyka Wołynia, sporo na ten temat czytałam. Książka pana Piotra, jej treść, wyrazistość i bardzo dobry przekaz powodowały, że nie mogłam jej czytać jednym ciągiem. Musiałam ją sobie dawkować. Sam tytuł "Wołyń bez litości" sporo sugeruje i wyjaśnia. Daje do zrozumienia czego możemy się spodziewać. Zapewniam, emocje podczas czytania są ogromne, a prawda, aż boli..

Akcja książki rozpoczyna się w 1943 roku w małej wiosce Osty na Wołyniu, by stopniowo przenieść się na cały ten rejon. Poznajemy Stanisława Morawieckiego - postać autentyczną - w tragicznym dla niego momencie. Wielki Czwartek, tuż przed Wielkanocą, niespodziewanie na jego dom napadają uzbrojeni Ukraińcy wśród, których są jego sąsiedzi. Ich napaść jest pełna agresji, okrucieństwa, bestialskiego mordu. Jemu jako jedynemu udaje się uciec z rąk Ukraińców, którzy niszczą wszystko i...

książek: 523
SaraSam | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Akcja książki "Wołyń. Bez litości" rozpoczyna się w 1943 roku na Wołyniu, a dokładnie we wsi Osty zamieszkanej między innymi przez rodzinę Morowskich. To oczami jednego z jej członków, Stanisława Morowskiego, obserwujemy rzeź na Polakach zadanych ręką sąsiadów.

Wielki Czwartek, czas wielkanocny, cała rodzina szykuje się do wieczerzy, gdy ich spokój brutalnie przerywa wtargnięcie Ukraińców, nie obcych, ale znanych z imienia i nazwiska. Z niewyobrażalnym okrucieństwem rozprawiają się z rodziną Staszka, nie oszczędzając kobiet, ani dziecka, trzyletniej siostrzenicy Staszka. Jemu cudem udaje się zbiec. Kiedy wraca, zastaje gdzieniegdzie pożogę, a większości zgliszcza we wsi która była jego domem. Podejmuje decyzję o podjęciu walki.

We wsi zawiązuje się Oddział Partyzancki Polskiej Armii Krajowej, następuje złożenie przysięgi, przyszli żołnierze przyjmują pseudonimy. Stanisław obiera sobie pseudonim „Len” dla uczczenia pamięci żony Heleny. Od tego momentu czytelnik staje się...

książek: 358

Książka zaczyna się w momencie, kiedy Ukraińcy dokonują kolejnego mordu — tym razem wśród ofiar jest rodzina Stanisława Morowskiego. Mężczyzna wraz z innymi ocalałymi tworzy oddział partyzancki, którego celem jest walka z Ukraińską Powstańczą Armią. Razem wędrują po okolicznych miejscowościach, by bronić mieszkańców przed wrogiem.

Pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy podczas czytania, była brutalna rzeczywistość, którą ukazał nam autor. Opisywane czasy nie należały do łatwych, ludność wykończona trwającą od kilku lat wojną musiała teraz stawić czoła kolejnemu wrogowi. Nie brakowało tu opisów mordów dokonanych przez UPA, na myśl, o których włosy stają dęba, gwałtów czy palenia całych wiosek. Chyba żaden czytelnik nie pozostanie obojętny na krzywdę, o której tu czyta, zwłaszczazwłaszcza że wszystko to oparte jest na autentycznych wydarzeniach.

Czytając książkę mamy możliwość śledzić losy polskiej partyzantki. Poznając grupę tych odważnych ludzi, mogliśmy obserwować jak...

książek: 1563
deana | 2017-11-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 listopada 2017

,,Wołyń. Bez litości" to powieść historyczna oparta na prawdziwych zdarzeniach jakie rozegrały się na Wołyniu w latach 1943-1944. Nie jest to jednak zapis zbrodni czy całości zdarzeń sensu stricte jakie miały miejsce w tym okresie. Autor koncentruje się na małym oddziale samoobrony partyzanckiej będącej częścią Armii Krajowej.

Oddział najpierw ,,Pary" potem ,,Czarta" za główny cel obrał walkę z upowcami. I głównie kolejne potyczki, obrona ludności oraz także odkrywanie kolejnych śladów zbrodni na ludności polskiej stanowi rzeczywistość młodych partyzantów. W tle przewijają się tematy związane z niemiecką okupacją oraz zaczynają się pojawiać ,,przebłyski" tego jak będzie wyglądał świat po wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwoną. Autor z kronikarką starannością odnotowuje rzeczywistość partyzancką - nieustanną wędrówkę, problemy ze zdobywaniem broni ale i obozowe życie stara się możliwie jak lepiej odnotować. Zlewa się to w jeden ciąg walki, zmęczenia, okrucieństwa. Tylko rutynowe...

książek: 761
Miłka Kołakowska | 2017-02-23
Przeczytana: 09 lutego 2017

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Koszmary od lat męczą ludzi, a ich powody zdają się być niezliczone. Utrata bliskiej osoby, codzienne zmartwienia w pracy, czy nawet zwykły przypadek mogą ułożyć się w brutalny obraz ludzkiej wyobraźni, ale nocne mary mają tę zaletę, że zawsze się kończą. Nawet najgorsze złudzenie znika bowiem wraz z otwarciem oczu i ostatecznie trafia do magazynu zwykłych wspomnień. Zły sen często oznacza wytwór sennej wyobraźni, ale życie pokazało, że potrafi przybrać także bezwzględnie autentyczną postać. Tak żywy koszmar wdarł się właśnie do kart historii wołyńskiej, która w oczach wielu jawi się jako obraz masowych zbrodni.

Punktem kulminacyjnym czystek, jakich dokonały oddziały UPA, była Krwawa Niedziela w lipcu 1943, ale Ukraińska Powstańcza Armia odsłoniła swą nieludzką twarz już kilka miesięcy wcześniej. Bezradność zaskoczonych mieszkańców skazała wiele rodzin na męczeńską śmierć w płomieniach własnych domów, ale wśród palonych wsi rodził...

książek: 2142
emindflow | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Mam mieszane odczucia i trudno mi o jednoznaczną ocenę.
Z jednej strony temat, który bulwersuje i wstrząsa, zwłaszcza że fabuła podobno oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach.
Z drugiej strony w kategoriach czysto powieściowych jest po prostu słabo. Jeśli ktoś spodziewa się czegoś w rodzaju literackiej formy „Wołynia” Smarzowskiego, to będzie rozczarowany.
Książka w reporterskiej formie przedstawia losy małego polskiego oddziału partyzanckiego w trzech ostatnich kwartałach 1943 roku. Właściwie poza pierwszą i ostatnią sceną mamy niekończące się pasmo bitew, potyczek, starć i zasadzek, a dziesiątki przewijających się postaci poznajemy wyłącznie z nazwisk, pseudonimów i stopni wojskowych. Szkoda, że autor nie zdecydował się rozbudować w sensie psychologicznym choćby kilku głównych bohaterów, skupiając się wyłącznie na osobie Stanisława Morowskiego.
Na pewno nie jest to jakaś wybitna pozycja, mimo wszystko nie uważam czasu spędzonego z tą książką za stracony, bo jednak ciągle...

książek: 655
tajemniczeksiazki | 2018-01-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Wielokrotnie pisałam Wam tutaj, że powieści historyczne (i wszelkie im podobne), a szczególnie te dotyczące II wojny światowej są moją wielką czytelniczą miłością i kiedy tylko natrafiam na jakiś interesujący tytuł, sięgam po niego najszybciej, jak to możliwe. Nie inaczej było tym razem, bowiem "Wołyń. Bez litości" zaintrygował mnie swoją fabułą i bardzo chciałam przeczytać tę powieść, tym bardziej, że napisał ją polski autor. Jednakże, czy finalnie jestem zadowolona z jej lektury?

Rok 1943 szczególnie zapadł w pamięci wszystkich Polaków. Na Ziemiach Wołyńskich dochodzi bowiem do eksterminacji Polaków, którzy zmuszeni są do założenia grup partyzanckich. Stanisław Morowski to jeden z polskich partyzantów, któremu ukraińscy bojownicy zamordowali całą rodzinę niemalże na jego oczach. Młodemu mężczyźnie uda się uciec z miejsca rzezi i w niedalekim czasie zostaje on partyzantem, chcącym pomścić tych, przez których zarówno on, jak i wielu innych Polaków musiało cierpieć. Od tej pory nie...

książek: 795
Grazia_czytaninka_ | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Ludzie załamują się z wielu różnych powodów, czasem są to zwykłe błahostki, w porównaniu z tragedią jaka dotknęła ludność Polską na Wołyniu wiele lat temu. Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, przez jakie piekło musieli przejść Ci ludzie? Za co zostali tak dotkliwie ukarani? Czym zawinili, że spotkała ich taka tragedia?

Nasza powieść przedstawia losy Stanisława Morowskiego, którego również dotknęła ta tragedia. Na własne oczy widział śmierć wielu bliskich mu osób. Jemu samemu udało się uciec, ale od momentu ucieczki jego życie stało się nieustanną walką o przetrwanie. Wspólnie z innymi, którym udało się ujść z życiem wędrowali z miejsca na miejsce, starając się bronić niewinnych ludzi. Ich życie stało się tułaczką podczas której przyszło im patrzeć na wiele wylanej krwi. Ich priorytetem stał się Bój, honor i ojczyzna.

"-Banderowcy zaskoczyli nas całkowicie. Czy wiecie, jak to jest z ukrycia bezsilnie patrzeć, jak rozprawiają się z bliskimi? Ja wiem i wierzcie mi, że to...

książek: 819
izabela81 | 2017-08-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 29 lipca 2017

Wołyń i tamtejszy dramat ludzi znane są mi głownie z lekcji historii, a i tak niewiele na ten temat jeszcze wiem. Bestialstwo, barbarzyństwo i napawanie się z krzywdzonych były na porządku dziennym w czasie wojny. Dla mnie takie postępowanie jest niezrozumiałe, po prostu w głowie się coś takiego nie mieści. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie piekła przez które ci ludzie musieli przejść. Co takiego zrobili, że spotkało ich coś tak strasznego?

Fabuła oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach. Przedstawia losy polskiego oddziału partyzanckiego z 1943 roku. Stanisław Morowski był jednym z tych, którzy przeżyli wołyńską tragedię. Od momentu, kiedy udało mu się uciec, jego życie to ciągła tułaczka, walka o przetrwanie i bronienie niewinnych ludzi. Nie wie komu może ufać, a kto jest wrogiem. Bóg, honor, ojczyzna, zemsta, chęć wymierzenia sprawiedliwości to główne cele, jakie przyświecają Staszkowi.

"Banderowscy zaskoczyli nas całkowicie. Czy wiecie, jak to jest z ukrycia bezsilnie...

zobacz kolejne z 141 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd