Wyzwanie czytelnicze LC

Doskonała próżnia

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA

„Doskonała próżnia”, kolejny tom w naszej kolekcji „Dzieł” Stanisława Lema, zawiera sensacyjne uzupełnienie. „Doskonałą próżnię” Lem napisał w formie recenzji z nigdy nienapisanych książek. Również opowiadanie Dukaja jest recenzją z książki, która nie powstała i nie mogła powstać. Jej tematem jest bowiem pośmiertne życie itwórczość... Stanisława Lema. A właściwie nie tyle Lema, ile trzech sztucznych inteligencji (tzw. po-Lemów lub apokryfów), które kontynuują twórczość krakowskiego pisarza.

Pozycja zawiera także:
Kto napisał Stanisława Lema? Opowiadanie Jacka Dukaja
Widma literackie i widmowe myśli. Posłowie prof. Jerzego Jarzębskiego

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

veinylover | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Mam problem z tą książką, chociaż generalnie należę do fanów autora.
Nie traktuję tej pracy autora, jako recenzji nieistniejących książek, raczej traktuję ją jako zbiór wypowiedzi okołofilozoficznych, których śmiałość możliwa jest jedynie pod zasłoną dymną w postaci niby-recenzji książek, co z tego że nieistniejących.
Uważam, że najciekawszą rzeczą jest u tego autora namysł nad istotą samoświadomości i jaźni, „ja” które jest moje, niezamienne i nawet gdyby jakiś komputer dokonał kserokopii mojej osoby i odtworzył kilkadziesiąt osób identycznych jak ja, nawet z całym zasobem posiadanej przeze mnie informacji i pamięci, to każda z tych osób miałaby własną, niezamienialną jaźń, a ja pozostałbym sobą, tylko ja. Gdyby metodą ze Star Treka urządzenie przesyłające rozdrobniło mnie na atomy, żeby przesłać w inne miejsce, to nie odtworzyłoby mnie, z wyżej podanych powodów. Nie chcę się na ten temat dłużej rozpisywać, ale już w czasach mojego dzieciństwa czytanie rozważań Lema na ten temat...

Gapcio | 2014-08-18

Zbiór recenzji z fikcyjnych powieści to pomysł sam w sobie znakomity, a w wykonaniu Lema to prawdziwy majstersztyk.

Należy tu z miejsca rozprawić się z pokutującymi gdzieniegdzie opiniami, że są to pomysły, których Lem z jakichś względów nie zdołał bądź nie zdążył rozwinąć w powieści. Podobna sugestia autora zawarta w swoistym wstępie jest żartem. W rzeczywistości "Doskonała próżnia" to zakamuflowane eseje. W początkowych Lem diagnozuje, niezbyt zresztą przychylnie, kondycję współczesnej sobie kultury, z naciskiem na literaturę. A jako że przez czterdzieści lat, które minęły od pierwotnej publikacji "Doskonałej próżni", kultura, oględnie mówiąc, nie stała się bynajmniej bardziej wzniosła, teksty nie straciły ani trochę na żywości czy aktualności. Są za to naprawdę przerażające.

Moim ulubionym kawałkiem z całego zbioru jest "Gigamesh", w którym, ku mej bezgranicznej uciesze, solidnie obrywa się inicjatorom posuniętych do absurdu eksperymentów literackich, w których forma dominuje...

Sylwka | 2018-03-21
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2018

Niestety moje postanowienie o „odświeżaniu Stanisława Lema” nie idzie tak pięknie, jak to sobie początkowo zaplanowałam. W ciągu trzech lat udało mi się sięgnąć po zaledwie sześć tytułów (Dzienniki gwiazdowe nie zostały zrecenzowane na blogu). Jak tak dalej pójdzie, to zakończę tę całą zabawę na emeryturze. ;) Koniec jednak marudzenia, czas sprawdzić co zaoferuje nam Doskonała próżnia, którą miałam okazję przeczytać w swoim życiu po raz pierwszy.
Zbiór recenzji…

Chyba tylko Stanisław Lem mógł wpaść na tak genialny pomysł, by zmieścić swoje głębokie przemyślenia pod przykrywką recenzji nieistniejących książek. W zbiorku możemy przeczytać następujące eseje. :D

Stanisław Lem: Doskonała próżnia
Gian Carlo Spallanzani: Idiota
Do yourself a...

marta_per | 2018-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2018

Kłaniam się w pas przed majestatem wyobraźni autora.
Co tu dużo mówić...
Majstersztyk.

Marcin Knyszyński | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Jakoś nigdy za dużo nie słyszałem/czytałem o tej książce. To chyba jedna z niedostatecznie docenionych książek Lema. Znakomite intelektualne wywody autora pod przykrywką recenzji nieistniejących książek. Każda z tych recenzji mogłaby być materiałem na powieść lub przynajmniej sążnisty esej. Może i dobrze, że Lem ograniczył się do tej formy - skondensowana dawka erudycji i brawurowy popis filozofii robi naprawdę wielkie wrażenie.

Czego tu nie ma: szydercze spojrzenie na tworzenie i analizę literatury; rozprawa z błędną interpretacją prawdopodobieństwa zdarzeń z powodu stawiania siebie samego w wyróżnionym punkcie wszechświata; unieważnienie przeświadczenia o wyższości biologicznego życia i świadomości nad programami komputerowymi działającymi na podobnej zasadzie; definicja geniuszu, który jest niedostrzegalny tylko z powodu tego, że porusza się zupełnie innymi koleinami niż te wytyczone przez sposoby interpretacji otaczającego świata ukształtowane przez tysiące lat ewolucji;...

spootnik | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Stanisław Lem napisał książkę składającą się z recenzji nieistniejących książek wyimaginowanych autorów, po czym sam swoje dzieło zrecenzował, a recenzję umieścił właśnie w swojej książce. Trudno w tym zdaniu uniknąć powtórzeń, aczkolwiek ich mnogość jakoś dziwnie pasuje mi do "Doskonałej próżni", która niewątpliwie jest utworem niebanalnym i dostarczającym wielu zróżnicowanych wrażeń. Znajdziemy tutaj zabawne utwory pokroju "Les Robinsonades" czy "Gigamesh" będące parodią współczesnych dzieł czy stylów literackich, oraz rozdziały wręcz naszpikowane naukową nomenklaturą oraz głębokimi rozważaniami na temat nauk ścisłych, psychologii czy samej budowy wszechświata i praw nim rządzących. Pozycja trudna ale i również satysfakcjonująca, napisana w stylu tak charakterystycznym dla tego wielkiego pisarza. Lem po prostu "wycieka" z każdej kartki Doskonałej próżni, co doceni każdy wielbiciel jego twórczości.

slababateria | 2014-04-27
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

"Doskonała próżnia" to książka wyjątkowa i według mnie genialna. Składa się z obszernych recenzji książek, których (z jakichś powodów) Stanisław Lem nie napisał. Oprócz niespotykanego pomysłu na książkę uderzyła mnie różnorodność tematów opisywanych "powieści", szczegółowość opisów (gdyby ktoś czytał tą książkę nie wiedząc z czym ma do czynienia mógłby uznać opisywane książki za prawdziwe) i pomysły autora. Parodie romantycznych powieści. Dzieło wzorowane na "Ulissesie" w którego tworzeniu pomagał komputer, dzięki czemu ma mnóstwo ukrytych znaczeń, nie do odnalezienia przez człowieka. Krytyka nowoczesnej kultury. Fikcyjny opis wszechświata. Powieść sci-fi, w której światem sterują korporacje zapewniające ludziom konkretne wydarzenia (od prostych rzeczy po uratowanie życia damie, którą chce się bliżej poznać). Opis świata, w którym w wyniku wycieku substancji zwanej NOSEX świat stał się kompletnie aseksualny, a prokreacja stała się smutnym obowiązkiem, którego każdy unika jak może....

Krzysztof Młodawski | 2018-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Jak zawsze trudno ocenić zbiór kilkunastu tekstów. Niektóre są rewelacyjne, niektóre średnie, w kilku nie ma nic specjalnego.
Na pewno jest to lektura warta przeczytania, gdyż każdy tekst, nawet z tych słabszych, niesie za sobą jakieś przesłanie i skłania do przemyśleń po przeczytaniu.
Polecam każdemu fanowi s-f i fantastyki.

Krystian Ozon | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

“Doskonała Próżnia” jest zbiorem recenzji nieistniejących książek - Lem napisał je w myśl zasady “po co mordować się nad całą książką, skoro mogę napisać jej recenzję?”. Rzeczywiście obok książek, które nie mogłyby powstać, mamy tu kilka ciekawych pomysłów, które bez trudu autor mógł przemienić w powieści. Odniosłem wrażenie, że motyw recenzji to zasłona dymna. Tak naprawdę otrzymujemy podszyte lemowskim humorem okołofilozoficzne rozważania. Fascynujące, zastanawiające, a miejscami nużące i przerażające.

Paweł Jałoszyński | 2015-07-07

Jak zwykle Lem tworzy pozycję wymagającą od czytelnika uruchomienia wszystkich możliwych komórek mózgowych. Roller-coster po odmętach innowacyjnych zagadnień literackich i tożsamych autorowi osobliwych, zabawnych, niespotykanych, zadziwiających i miejscami przerażających wolnych przemyśleniach naukowych, jakże i całkowicie spójnych od A do Z teorii. Zawsze po przeczytaniu jego dzieł ciągnie się za mną wrażenie mojej intelektualnej niedołężności w świetle potęgi Lema.