Doskonała próżnia

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA

Inne wydania

„Doskonała próżnia”, kolejny tom w naszej kolekcji „Dzieł” Stanisława Lema, zawiera sensacyjne uzupełnienie. „Doskonałą próżnię” Lem napisał w formie recenzji z nigdy nienapisanych książek. Również opowiadanie Dukaja jest recenzją z książki, która nie powstała i nie mogła powstać. Jej tematem jest bowiem pośmiertne życie itwórczość... Stanisława Lema. A właściwie nie tyle Lema, ile trzech sztucznych inteligencji (tzw. po-Lemów lub apokryfów), które kontynuują twórczość krakowskiego pisarza.

Pozycja zawiera także:
Kto napisał Stanisława Lema? Opowiadanie Jacka Dukaja
Widma literackie i widmowe myśli. Posłowie prof. Jerzego Jarzębskiego

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

Gapcio | 2014-08-18

Zbiór recenzji z fikcyjnych powieści to pomysł sam w sobie znakomity, a w wykonaniu Lema to prawdziwy majstersztyk.

Należy tu z miejsca rozprawić się z pokutującymi gdzieniegdzie opiniami, że są to pomysły, których Lem z jakichś względów nie zdołał bądź nie zdążył rozwinąć w powieści. Podobna sugestia autora zawarta w swoistym wstępie jest żartem. W rzeczywistości "Doskonała próżnia" to zakamuflowane eseje. W początkowych Lem diagnozuje, niezbyt zresztą przychylnie, kondycję współczesnej sobie kultury, z naciskiem na literaturę. A jako że przez czterdzieści lat, które minęły od pierwotnej publikacji "Doskonałej próżni", kultura, oględnie mówiąc, nie stała się bynajmniej bardziej wzniosła, teksty nie straciły ani trochę na żywości czy aktualności. Są za to naprawdę przerażające.

Moim ulubionym kawałkiem z całego zbioru jest "Gigamesh", w którym, ku mej bezgranicznej uciesze, solidnie obrywa się inicjatorom posuniętych do absurdu eksperymentów literackich, w których forma dominuje...

Marcin Knyszyński | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Jakoś nigdy za dużo nie słyszałem/czytałem o tej książce. To chyba jedna z niedostatecznie docenionych książek Lema. Znakomite intelektualne wywody autora pod przykrywką recenzji nieistniejących książek. Każda z tych recenzji mogłaby być materiałem na powieść lub przynajmniej sążnisty esej. Może i dobrze, że Lem ograniczył się do tej formy - skondensowana dawka erudycji i brawurowy popis filozofii robi naprawdę wielkie wrażenie.

Czego tu nie ma: szydercze spojrzenie na tworzenie i analizę literatury; rozprawa z błędną interpretacją prawdopodobieństwa zdarzeń z powodu stawiania siebie samego w wyróżnionym punkcie wszechświata; unieważnienie przeświadczenia o wyższości biologicznego życia i świadomości nad programami komputerowymi działającymi na podobnej zasadzie; definicja geniuszu, który jest niedostrzegalny tylko z powodu tego, że porusza się zupełnie innymi koleinami niż te wytyczone przez sposoby interpretacji otaczającego świata ukształtowane przez tysiące lat ewolucji;...

spootnik | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Stanisław Lem napisał książkę składającą się z recenzji nieistniejących książek wyimaginowanych autorów, po czym sam swoje dzieło zrecenzował, a recenzję umieścił właśnie w swojej książce. Trudno w tym zdaniu uniknąć powtórzeń, aczkolwiek ich mnogość jakoś dziwnie pasuje mi do "Doskonałej próżni", która niewątpliwie jest utworem niebanalnym i dostarczającym wielu zróżnicowanych wrażeń. Znajdziemy tutaj zabawne utwory pokroju "Les Robinsonades" czy "Gigamesh" będące parodią współczesnych dzieł czy stylów literackich, oraz rozdziały wręcz naszpikowane naukową nomenklaturą oraz głębokimi rozważaniami na temat nauk ścisłych, psychologii czy samej budowy wszechświata i praw nim rządzących. Pozycja trudna ale i również satysfakcjonująca, napisana w stylu tak charakterystycznym dla tego wielkiego pisarza. Lem po prostu "wycieka" z każdej kartki Doskonałej próżni, co doceni każdy wielbiciel jego twórczości.

slababateria | 2014-04-27
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

"Doskonała próżnia" to książka wyjątkowa i według mnie genialna. Składa się z obszernych recenzji książek, których (z jakichś powodów) Stanisław Lem nie napisał. Oprócz niespotykanego pomysłu na książkę uderzyła mnie różnorodność tematów opisywanych "powieści", szczegółowość opisów (gdyby ktoś czytał tą książkę nie wiedząc z czym ma do czynienia mógłby uznać opisywane książki za prawdziwe) i pomysły autora. Parodie romantycznych powieści. Dzieło wzorowane na "Ulissesie" w którego tworzeniu pomagał komputer, dzięki czemu ma mnóstwo ukrytych znaczeń, nie do odnalezienia przez człowieka. Krytyka nowoczesnej kultury. Fikcyjny opis wszechświata. Powieść sci-fi, w której światem sterują korporacje zapewniające ludziom konkretne wydarzenia (od prostych rzeczy po uratowanie życia damie, którą chce się bliżej poznać). Opis świata, w którym w wyniku wycieku substancji zwanej NOSEX świat stał się kompletnie aseksualny, a prokreacja stała się smutnym obowiązkiem, którego każdy unika jak może....

Michalg | 2012-06-19

Trudna, ale satysfakcjonująca. Jeśli szukasz obnażonych piersi, laserów, herosów, bitew, to nie ta książka. To recenzje nieistniejących książek, napisane bogatym językiem.

Paweł Jałoszyński | 2015-07-07

Jak zwykle Lem tworzy pozycję wymagającą od czytelnika uruchomienia wszystkich możliwych komórek mózgowych. Roller-coster po odmętach innowacyjnych zagadnień literackich i tożsamych autorowi osobliwych, zabawnych, niespotykanych, zadziwiających i miejscami przerażających wolnych przemyśleniach naukowych, jakże i całkowicie spójnych od A do Z teorii. Zawsze po przeczytaniu jego dzieł ciągnie się za mną wrażenie mojej intelektualnej niedołężności w świetle potęgi Lema.

Peter | 2012-02-12
Przeczytana: 15 lipca 2002

Uff ! Podchodziłem do niej kilka razy. Przeczytałem tylko dla tego, że to LEM. Dla wielbicieli filozofii, filologii i socjologii.

Kern | 2015-03-04

Zawsze się zastanowaiałem jaki jest cel tego dzieła. Dalej tego nie wiem..

| 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

O ile twórczości Lema jestem zdecydowanym wyznawcą, to ta książka w ogóle do mnie nie przemówiła. Poszczególne rozdziały mnie nie wciągały, inne tylko przewertowałem. Tak jakby to był zbiór różnych pomysłów Lema wyciągnięty z szuflady i wydany razem.

sPinacz | 2012-07-14
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne
Przeczytana: maj 2012

Hmm... Książka bardzo lemowa, ale ciekawa - po solidnym zagłębieniu.