Tam

Okładka książki Tam
Natasza Goerke Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2017-04-19
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-19
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380494787
Tagi:
Himalaje hinduizm kataklizm kultura literatura faktu Nepal obyczajowość trzęsienie ziemi wierzenia życie codzienne
Inne
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach Beata Chomątowska, Paweł Dunin-Wąsowicz, Natasza Goerke, Zbigniew Mikołejko, Włodzimierz Karol Pessel, Maria Poprzęcka, Małgorzata Rejmer, Anda Rottenberg, Filip Springer, Krzysztof Środa, Ziemowit Szczerek, Ilona Wiśniewska, Urszula Zajączkowska
Ocena 5,5
Każdemu jego ś... Beata Chomątowska,&...
Okładka książki Azja. Opowieści podróżne Anna Alboth, Katarzyna Boni, Max Cegielski, Natasza Goerke, Tomasz Grzywaczewski, Wojciech Jagielski, Robert "Robb" Maciąg, Piotr Malczewski, Arun Milcarz, Piotr Milewski, Marek Pernal, Paweł Smoleński, Krzysztof Środa, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Paulina Wilk
Ocena 6,7
Azja. Opowieśc... Anna Alboth, Katarz...
Okładka książki Znak nr 746-747 Wolfgang Bauer, Natasza Goerke, Andrzej Muszyński, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Mirosław Wlekły, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 5,9
Znak nr 746-747 Wolfgang Bauer, Nat...
Okładka książki Kontynenty nr 1/2015 Max Cegielski, Natasza Goerke, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Ryszard Kapuściński, Hooman Majd, Jarosław Mikołajewski, Kazimierz Nowak, Wojciech Nowicki, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Paulina Wilk
Ocena 7,8
Kontynenty nr ... Max Cegielski, Nata...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Tam, czyli gdzie?



5772 669 446

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
246 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
410
187

Na półkach: , ,

#Nepal
Przyznaję, ze nie rozumiem skad te pozytywne recenzje tej książki.
Ma ona swoje dobre momenty - za dobre uznaję te fragmenty reportażowe, w drugiej polowie książki, w których opowiadane są historie spotkań z różnymi ludźmi, a autorka mówi ich słowami. Dobre są ćwiczenia z wyobraźni, trafne są uwagi na temat turystów.

Wszystko miało chyba stanowić rodzaj jakiejś gawędy, której styl mnie odstręcza. Większość książki napisane jest językiem ckliwo sentymentalnym z tymi powtarzanymi jak mantra trywialnymi porównaniami, które mają dać wrażenie poetyckości, a u mnie wywołują ciarki jak zawsze gdy czytam zdania okraszone komunałami. Przykłady:
"Pewne narody są w świecie lubiane bardzie, a pewne mniej." Odkrywcze. "Gdyby piękno wytwarzane przez nepalskich rękodzielników przekładało się na dobrobyt, Nepal byłby Szwajcarią. Ale się nieprzekłada. Zdarzają się oczywiście wyjątki". Zdanie od "ale" i jeszcze ten kolokwialny posmak wypowiedzi, która po prostu niczego nie mówi. W ogóle autorka ma irytuącą tendencję do porównań z miejscami wziętymi z tzw. "czapy".

"Szeroko pojęta gastronomia daje w ogóle duże pole do popisu". Odkrycie kolejnej Ameryki. "Słowo świat pojęciem jest nieco abstrakcyjnym". Truizm.


I ta nieustajaca personifikacja Nepalu, jakby chodziło o jakiegoś człowieka, który ma wygląd, charakter i uczucia. Nie oszukujmy się. Nie ma. Tak jak Polska nie jest jednolita, tak żaden inny kraj "nie czuje, nie czeka, nie kocha, nie potrzebuje". To ludzie żyjący w tym kraju mogą to robić. Metafora może by uszła raz czy dwa, ale powtarza się nagminnie w co piątym akapicie tej niegrubej książki i naprawdę irytuje.

I jeszcze te kolokwializmy "zresetowana miłość ludu", "gospodarczy klops", "taka sytuacja".

Podsumowując, polecałabym, gdyby nie ten styl silący się na poetyckość i aspirujący na współczesną gawędę ludową. Ot, szkoda, że nie wyszło, bo gawędziarstwo reportażowe to styl, który mało kto uprawia. Może następna książka będzie lepsza.

#Nepal
Przyznaję, ze nie rozumiem skad te pozytywne recenzje tej książki.
Ma ona swoje dobre momenty - za dobre uznaję te fragmenty reportażowe, w drugiej polowie książki, w których opowiadane są historie spotkań z różnymi ludźmi, a autorka mówi ich słowami. Dobre są ćwiczenia z wyobraźni, trafne są uwagi na temat turystów.

Wszystko miało chyba stanowić rodzaj jakiejś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    392
  • Przeczytane
    284
  • Posiadam
    68
  • 2018
    11
  • Teraz czytam
    11
  • Reportaż
    10
  • 2019
    7
  • 2021
    6
  • Ulubione
    6
  • Literatura faktu
    5

Cytaty

Więcej
Natasza Goerke Tam Zobacz więcej
Natasza Goerke Tam Zobacz więcej
Natasza Goerke Tam Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także