Wady wrodzone serca u młodocianych i dorosłych. Poradnik dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
9788320035025
zdrowie, medycyna

Jest to nowoczesny poradnik, napisany przed doświadczonych klinicystów i dydaktyków. Szczególną uwagę zwrócono w nim na udział, jaki mają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym. Autorzy opisują podstawowe dane anatomiczne, hemodynamikę, cechy kliniczne, metody leczenia oraz problemy pojawiające się w odległym okresie pooperacyjnym u pacjentów z wadami wrodzonymi serca. Podejmują również temat kardiomiopatii, niewydolności serca, profilaktyki infekcyjnego zapalenia wsierdzia oraz zaburzeń rytmu. W ostatnich dwóch rozdziałach przestawione są zagadnienia prokreacji, porodu i zapobiegania ciąży u kobiet z wadami wrodzonymi serca oraz problemy psycho-społeczne tej grupy pacjentów. Publikacja ma stanowić pomoc w codziennej pracy lekarza praktyka, do którego zgłosi się pacjent z wadą wrodzoną serca.