Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki

Seria: Historia [Czarne]
Wydawnictwo: Czarne
stalin, ZSRR, związek radziecki
historia

Żaden dyktator nie działa sam. Sam nie rządził nawet Stalin. Od lat dwudziestych do jego śmierci towarzyszył mu zespół doradców, którego skład prawie się nie zmieniał, jednak jego członkowie nie mogli czuć się bezpieczni, widząc, jak ofiarami czystek padają krewni i zaufani podwładni dyktatora. Strach towarzyszył im nieustannie, a terror mógł wymknąć się spod kontroli. Sheila Fitzpatrick...

Sheila Fitzpatrick przedstawia postaci dobrze znane i te, o których dziś niewielu już pamięta. Ławrientij Beria, szef NKWD, który niedługo po śmierci Stalina został oskarżony przez resztę kręgu zaufanych o szpiegostwo i wkrótce rozstrzelany. Wiaczesław Mołotow, który – mimo że jego żona została aresztowana i wydalona z Rosji – nigdy nie przestał być lojalny wobec partii i jej przywódcy. Grigorij Ordżonikidze, który zajmował się przemysłem ZSRR, Andriej Andriejew, który podróżując do miejsc zsyłek, słuchał Beethovena na przenośnym gramofonie, i Nikita Chruszczow, który po śmierci Stalina nie tylko zajął jego miejsce, ale też odciął się od niego słynnym referatem wygłoszonym na XX Zjeździe KPZR.

Portrety współpracowników Stalina noszono w pochodach pierwszomajowych obok jego portretu, a nazwiskami nazywano miasta, fabryki, kołchozy i instytucje kultury w całym kraju. Ale potem przyszła destalinizacja, jeszcze później – pierestrojka. Miasto Mołotow znów stało się Permem, Woroszyłowgrad Ługańskiem, a Żdanow Mariupolem. Kujbyszew, który w trakcie II wojny światowej pełnił funkcję tymczasowej stolicy, wrócił do nazwy Samara. W atlasach zostali tylko Kalinin i Kirow, zapewne przez przeoczenie. Kirow zachował miasto i obwód kirowski. Kalinin stracił wprawdzie Twer na zachodzie kraju, ale zachował Kaliningrad.

Nazwiska Stalina nie da się wymazać z pamięci, ale jego towarzyszy następne pokolenia nie będą już pewnie pamiętać

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zespol-stalina

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zespol-stalina

almos | 2017-06-18
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Książka przedstawiająca bliskich współpracowników Stalina, począwszy od lat 20., gdy zdobywał władzę, aż do lat 50., czasu po śmierci dyktatora. Tak naprawdę to kronika czasu rządów Stalina, bo o nim samym dowiadujemy się bardzo dużo. Napisana lekko i potoczyście, ale autorka zbytnio polega na wspomnieniach dzieci prominentów, poza tym za dużo tam ploteczek, niemniej czytało mi się dobrze.

Książka opisująca kariery polityczne najbliższych współpracowników Stalina: Mołotowa, Woroszyłowa, Berii, Malenkowa, Mikojana, Chruszczowa i paru innych. Zawdzięczali mu w zasadzie wszystko, a odwdzięczali się psią lojalnością. Zresztą nie mieli wyjścia, każda niesubordynacja groziła śmiercią. Ale tak naprawdę dostaliśmy kolejną biografię Stalina u władzy, nie lepszą i nie gorszą od innych. Prawdę mówiąc, jeśli chodzi o opis szczytów władzy w tym okresie, wolę książki Simona Montefiore czy Khlevniuka. Niemniej i tutaj znalazło się parę ciekawostek

I tak, Stalin na początku lat 30 sądził, iż...

ElEsz | 2017-08-24
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Rzeczą historyka jest badać historię. Ma ta nauka zestaw pewnych reguł, które, choć nie dorównują precyzją tym z nauk ścisłych i wciąż są dyskutowane, to jednak dają jakieś zunifikowane podejście do przedmiotu badań. Rzeczą historyka jest sprawozdawanie ze swoich badań. Teoretycznie w sprawozdawaniu też powinien trzymać się pewnych reguł, jednak dopuszczalna jest – ku pożytkowi, nauce i uciesze szerokiej Publiczności – koncesja ze sztywnego gorsetu reguł dokładności i bezstronności. Bo przecież historyk jest również człowiekiem z krwi i kości, a tezy, które głosi mogą być wyrazem jego osobistych postaw. Jednak granica między naukową rzetelnością, a publicystyką - jakaś jest.

A czytając „Zespół Stalina” można w nią zwątpić. Autorka dokonuje rzeczy, od której żuchwa się obluzowuje, mianowicie pisze z SYMPATIĄ o jednej z najbardziej zbrodniczych grup ludzi, jakie się pojawiły w historii cywilizacji. Zbłądziłbym na manowce prezentyzmu (ocenianie przeszłości z wiedzą z...

marcjn | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Przeciętniak, z którego nie dowiedziałem się niczego nowego. Dziwnym wydaje się przedstawienie kliki rządzącej Związkiem Radzieckim jako niemalże miłych wujaszków, co nijak nie pasuje do ogromu popełnionych przezeń zbrodni. Oczywiście, demonizowanie jest absurdem, ale trzeba jednak znać proporcje i nie przegiąć w drugą stronę.

Powiedziałbym, że jest to książka dla osób niezaznajomionych z tematem, ale nie byłoby to prawdą; zawiera ona po prostu mało nowych informacji, ale jednocześnie nie pozwala na stworzenie szkieletu wiadomości, na którym możnaby osnuć dalsze lektury. Nie polecam.

Dadramel | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Solidny opis życia Stalina i jego współpracowników. I to właśnie jest najlepsze, autorka nie skupia się tylko na tytułowej postaci, opisy, charakterystyka, ciekawostki na temat osób otaczających Stalina to także bardzo interesująca lektura. Niestety czasami przynudza niepotrzebnymi szczegółami, rozkręca się dosyć wolno, a na końcu podsumowuje wszystkie postaci kilkoma zdaniami, co w dobie Internetu nie ma sensu, a pogrubia książkę. Na plus częściowe oceny postaci przez autorkę.

JankoMuzykant | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017