Robin Hood. W poszukiwaniu legendarnego banity

Robin Hood
Robin Hood, legenda
historia
elfijka

Kto z nas nigdy nie czytał opowieści o Robin Hoodzie lub nie wysłuchał jej czytanej przez kogoś? Kto nie oglądał filmu lub programu poświęconego przygodom Robina, Małego Johna czy Marian? Kto czytał te opowieści w wieku dorosłym, nie poznawszy ich w dzieciństwie? Z pewnością nikt. W takiej czy innej postaci historie te opowiadane są dzieciom przez dorosłych, którzy sami poznali je, również będąc dziećmi. Trwało to przynajmniej przez ostatnie dwieście lat. W ten sposób legendę przekazywano z pokolenia na pokolenie. I dzięki temu przetrwała.

Początki legendy sięgają ponad sześćset lat wstecz, a jej bohater żył zapewne jeszcze wcześniej. Przetrwał dzięki balladom, książkom, poematom i sztukom teatralnym opiewającym jego niezwykłe czyny. Co ciekawe, tożsamość człowieka okazuje się czasem mniej istotna od samej legendy.

Legendarny Robin Hood odnosi sukcesy, gdyż jest świetnym łucznikiem, wytrawnym szermierzem oraz mistrzem kamuflażu i podstępu. Może mu dorównać jedynie król i – według niektórych tradycji – chłopi, żebracy i kupcy, których Robin najpierw atakuje, a później często namawia, by przyłączyli się do jego bandy. Jest zasadniczo niezniszczalny, chyba że pada ofiarą zdrady. Należy do świata herosów i złoczyńców, w którym bohaterowie pozytywni są tak potężni i doskonali w swoim fachu, że zawsze odnoszą zwycięstwo. Właśnie w takich prostych przygodach należy upatrywać nieustającej żywotności legendy Robin Hooda.

źródło opisu: Astra, 2017

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/

Ghostwriter | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

"W poszukiwaniu legendarnego banity" jest dobrym przykładem tego, że lepiej czyta się książki napisane przez pasjonatów historii niż historyków z krwi i kości. A do tych drugich należy J.C. Holt. Poszukiwanie prawdziwego Robina to zadanie żmudne i pełne ślepych zaułków. Właśnie w nich błąkamy się w książce Holta. Zdecydowanie ciekawsze od poszukiwania banity w starych dokumentach i interpretowanie kolejnych akapitów "Czynów Robina" (najstarszego wśród zachowanych dzieł o legendarnym rozbójniku) jest to jak legenda ewoluowała przez lata, ale w tej książce jest to podane jedynie w jednym rozdziale i moim zdaniem - zbyt ubogo. Ambicją autora było bowiem odnalezienie prawdziwego Robina, co wydaje się być zadaniem z góry skazanym na klęskę. Książkę polecam jedynie pasjonatom tematu, ale i oni mogą momentami ziewać podczas lektury.

Kasia | 2017-07-16
Przeczytana: czerwiec 2017

Opierając się na różnych źródłach historycznych Holt tropi ślady Robin Hooda, zarówno te literackie, jak i odnoszące się do jego prawdziwej tożsamości. Nie rości sobie przy tym prawa do nieomylności, jednak w precyzyjny sposób obala istniejące teorie oraz snuje własne rozważania. Dla osób ze średniowiecznym bakcylem, Robin Hood z pewnością będzie lekturą satysfakcjonującą. Polecam!

Cała opinia:

Megapodius | 2018-06-24