2001: Odyseja kosmiczna (słuchowisko)

Cykl: Odyseja Kosmiczna (tom 1)
Wydawnictwo: Audioteka, Storybox.pl
7,74 (246 ocen i 30 opinii) Zobacz oceny
10
29
9
36
8
76
7
70
6
24
5
6
4
3
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
2001: A Space Odyssey
data wydania
ISBN
9788379278244
język
polski
dodał
Wkp

Absolutna klasyka literatury science-fiction. Ponadczasowa powieść, powstała w 1968 roku w wyniku współpracy autora, Arthura C. Clarke’a, ze Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule, uznawanego dziś za jeden z najwybitniejszych obrazów tego gatunku w historii kina. Na wyjątkowość “Odysei kosmicznej” na pewno miało wpływ doświadczenie autora, który od najmłodszych lat...

Absolutna klasyka literatury science-fiction. Ponadczasowa powieść, powstała w 1968 roku w wyniku współpracy autora, Arthura C. Clarke’a, ze Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule, uznawanego dziś za jeden z najwybitniejszych obrazów tego gatunku w historii kina.


Na wyjątkowość “Odysei kosmicznej” na pewno miało wpływ doświadczenie autora, który od najmłodszych lat interesował się nauką, w szczególności kosmosem. Arthur C. Clarke był członkiem, a następnie przewodniczącym Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego, najstarszego towarzystwa zajmującego się wspieraniem i propagowaniem astronautyki i eksploracji kosmosu. Jego wizja stała się podstawą dzisiejszej techniki satelitarnej - orbita geostacjonarna, często nazywana orbitą Clarke’a, wykorzystywana jest przez satelity telekomunikacyjne, meteorologiczne i telefonii satelitarnej.


Audiobook Audioteki “2001: Odyseja kosmiczna” jest słuchowiskiem z pełnym podziałem na role, tłami dźwiękowymi oraz muzyką. Partię narratora czyta niezrównana Krystyna Czubówna, a w głównych rolach usłyszymy m.in. Dawida Ogrodnika, Mirosława Zbrojewicza, Antoniego Pawlickiego czy Roberta Jarocińskiego. Od superprodukcji “Odyseję kosmiczną” odróżnia brak efektów dźwiękowych, które nie mogły zostać dodane do audiobooka ze względu na zapisy w licencji.


Przedmowa Arthura C. Clarke’a do “2001: Odyseja kosmiczna”:


“Za każdym żyjącym obecnie człowiekiem stoi trzydzieści duchów - taki jest bowiem stosunek, w jakim martwi przewyższają liczebnie żywych. Od zarania dziejów żyło na Ziemi w sumie około stu miliardów ludzi. Jest to interesująca liczba. Dziwnym zrządzeniem losu w naszej galaktyce, którą jest Droga Mleczna, znajduje się około stu miliardów gwiazd. Tak więc dla każdego człowieka, który kiedykolwiek stąpał po Ziemi, świeci jedna gwiazda naszej Galaktyki.

Każda z tych gwiazd jest słońcem, często o wiele jaśniejszym i wspanialszym niż nasza mała, najbliższa gwiazda, którą nazywamy Słońcem. Mnóstwo - być może większość - z tych obcych słońc posiada krążące wokół nich planety. Z pewnością więc jest na niebie wystarczająco dużo “Ziem”, by każdy członek rasy ludzkiej - włączywszy w to pierwszych człekokształtnych - miał swój własny raj lub piekło wielkości świata. Nie jest nam dane odgadnąć, jak wiele z tych potencjalnych rajów lub piekieł jest zamieszkanych i przez jakiego rodzaju istoty.

Najbliższy z nich znajduje się milion razy dalej niż Mars czy Wenus, które nadal stanowią odległe cele kolejnych pokoleń. Lecz przełamujemy bariery odległości i być może któregoś dnia spotkamy pośród gwiazd równych sobie, jeśli nie potężniejszych.

Ludzkość bardzo wolno zdaje sobie sprawę z tej możliwości, gdyż – jak sądzą niektórzy – nigdy nie stanie się ona rzeczywistością. Jednak coraz więcej ludzi zadaje pytanie: Dlaczego nie doszło jeszcze do takiego spotkania, skoro my sami już za chwilę podbijemy kosmos?

Dlaczego? Oto jedna z możliwych odpowiedzi na to bardzo rozsądne pytanie. Pamiętajcie jednak, proszę, że jest ona jedynie fikcją.

Prawda – jak to bywa – okaże się o wiele bardziej niezwykła.”


Wystąpili:

Narratorka – Krystyna Czubówna
Heywood Floyd - Mirosław Zbrojewicz
Frank Poole - Antoni Pawlicki
David Bowman - Dawid Ogrodnik
Hal – Robert Jarociński
Dymitr Moisiejewicz – Zbigniew Suszyński
Ralph Halvorsen – Krzysztof Banaszyk
Dr Michaels – Krzysztof Radkowski
Simonson - Jarosław Łukomski
Kontroler lotów – Grzegorz Pawlak

W pozostałych rolach:
Piotr Borowiec, Robert Samot, Jacek Brzostyński, Paulina Drzastwa, Jarosław Góral, Justyna Nowakowska, Olga Szmańda, Natalia Włodarska, Olena Yahodina, Marcin Beme, Urszula Sajewicz, Zosia Sajewicz, Grzegorz Gutkowski

Miks i opracowanie muzyczne – Kamil Sajewicz
Nagranie narratora i realizacja atmosfer – Tomasz Bogacki
Reżyseria, nagranie i montaż dialogów - Grzegorz Gutkowski
Realizacja - Stereotyp Studio
Produkcja - Audioteka

Czas trwania: 7 godzin 55 minut

 

źródło opisu: http://audioteka.com/pl/audiobook/2001-odyseja-kosmiczna

źródło okładki: http://audioteka.com

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4117)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 0
| 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Powieść „Odyseja kosmiczna 2001” czytałem z niezwykłą przyjemnością.
Pomału rozkoszowałem się jej, że tak napiszę kulinarnie, smakiem i aromatem. Dzisiaj jest to już kultowa pozycja s-f, która nadal nic nie traci ze swojej atrakcyjności pomimo daty w tytule już mocno nieaktualnej, gdyż spokojnie opisane wydarzenia można przesunąć nawet w bardzo odległą przyszłość.
Co więcej w całym dzisiejszym zalewie większej lub mniejszej literackiej tandety (czysto będącej kopiami bestselerów zza oceanu) w której coraz trudniej jest się odnaleźć „Odyseja kosmiczna” jest taką samotną wyspą na której rozbitek, czytelnik i zarazem fan s-f zazna nieco radości z czytania. Bo choć to „stara” książka to nadal mocno żywotna i raczej szybko nie zniknie i nie popadnie w zapomnienie jak wiele dzisiejszych sezonowych fenomenów.
Autor udowadnia, że aby stworzyć inteligentną i wciągającą historię nie trzeba napchać do niej mnóstwa akcji, strzelanin czy pościgów oraz rozbuchać wydarzeń na epicką skalę....

książek: 2950
Czytam-Sobie | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Film - choć widziałam go dziesiątki razy - zawsze oglądałam z zapartym tchem. Jest absolutnie genialny!
Książkę potraktowałam jako uzupełnienie, zresztą powstała później. Daję jej 10 punktów (choć nie dorównuje moim zdaniem ekranizacji), wyrażając w ten sposób uwielbienie dla filmu ;).

"Zobaczył cuda, za które wielu ludzi oddałoby życie" - myślę, że też mogłabym oddać za to życie. Końcówka zarówno filmu, jak i książki wgniata w fotel.

książek: 5590
Wkp | 2017-01-30
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

ODYSEJA DŹWIĘKOWA

Chyba nie ma człowieka, który nie słyszał o „2001: Odysei kosmicznej”. Legendarne już dzieło Arthura C. Clarka, rozsławione dodatkowo przez kultowy film Stanleya Kubricka to jedna z lektur obowiązkowych dla miłośników fantastyki i jednocześnie utwór, który przeszedł do historii literatury. Teraz, niemal 50 lat po swojej, premierze, mamy okazję posłuchać go w formie znakomitego słuchowiska, ożywiającego klasyczną powieść dla naszych uszu.

Co łączy prehistoryczne czasy naszej planety z rokiem 1999? Wydawałoby się, że niewiele, a jednak istnieje taka rzecz. Tajemniczy monolit u zarania dziejów stał się siłą napędową zmian, bowiem za jego sprawą nasi przodkowie zaczęli używać pierwszych narzędzi, teraz, u progu XXI wieku zostaje on odnaleziony na księżycu. Czym jest? Czemu służy? Kiedy zaczyna wysyłać sygnał radiowy w kierunku jednego z księżyców Saturna, ziemska ekspedycja wyrusza tam na pokładzie statku „Discovery One” sterowanego przez sztuczną inteligencję HAL...

książek: 293
Maciek | 2017-12-09
Na półkach: Przeczytane

Wzorcowy audiobook.
Myślałem, że z powieści niemal idealnej, jaką jest dla mnie pierwsza część "Odysei", więcej wyciągnąć się nie da (próbował Kubrick, stworzył wizualną perełkę, jednak według mnie spłycił przesłanie Arthura C. Clarka).
Natomiast to słuchowisko...
To słuchowisko to zestaw zupełnie nowych doznań zmysłowych, pani Krystyno chapeau bas, zresztą wszyscy aktorzy dali radę, niesamowicie wczuli się w klimat, przez co wczułem się w klimat ja (HALL przyprawiał mnie o ciarki na plecach), o muzyce i efektach dźwiękowych nie wspominając.
Nie słuchajcie prowadząc auto, bo jak nic spotka was stłuczka, ta produkcja tak potrafi zawładnąć wszystkimi zmysłami słuchacza, spacer po lesie, lub po prostu ciemny pokój, to słuchowisko zasługuje na 100 % uwagi odbiorcy.

książek: 354
eMka_Bezunia | 2017-06-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: czerwiec 2017

PRZECZYTANE!!! A właściwie odsłuchane!!! Fantastyczne!!! Arcydzieło!!!! Zatyka dech w piersiach!!!
Genialni wykonawcy, fantastyczny podkład muzyczny. Mogłam zamknąć oczy i byłam tam, w samym centrum powieści…
I ten głos… proszę państwa - Krystyna Czubówna - dykcja, barwa - i to jest majstersztyk.

Słyszałam nieraz o tej książce i parę razy udało mi obejrzeć fragmenty filmu ( zawsze coś niestety mi przerywało…)
Żałuję, że nie sięgnęłam po nią wcześniej. Przede mną jeszcze audiobook „ 2010 Odyseja kosmiczna ”, i niestety już tylko w formie papierowej pozostałe części…
Polecam, polecam i jeszcze raz polecam wersję audio… a jak ktoś nie ma to wystarczy forma pisemna… i bogata wyobraźnia ( którą my książko - maniacy oczywiście mamy ) i przyjemność gwarantowana…

książek: 85
Aurelia | 2013-03-27
Przeczytana: 19 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Najpierw powinno się przeczytać książkę, a potem obejrzeć film. Cóż, czytelnicy lat ’60 ubiegłego wieku nie mieli większego wyboru, gdyż "2001: Odyseja Kosmiczna" autorstwa Clarke’a została opublikowana dopiero po premierze filmu. Co ciekawe, obydwie wersje były tworzone równolegle – autor przyznał, że opierał się częściowo na filmie. Właśnie dlatego tak długo zajęło mi zabranie się za przeczytanie książki, której filmowa adaptacja jest w mojej ścisłej czołówce filmowej od wielu lat. Uznałam, że dostanę dokładnie to samo w słowie pisanym.

Jakże miło się rozczarowałam, gdy strona po stronie zauważałam coraz to więcej różnic między filmem a książką. Najbardziej chyba zaskoczyła mnie zmiana docelowego miejsca podróży Discovery – i choć w kolejnej części jest dokładnie takie jak w filmie, może wprowadzać to czytelnika w błąd. Szczególnie osoby nie znające powstałych filmów, mogą odczuwać zdezorientowanie. Mnie samą z początku to zastanowiło, ale już w słowie wstępnym kolejnej części...

książek: 909
Queequeg | 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2014

Człowiek wbije sobie czasem coś do łba i się tego trzyma nie mając świadomości, że żyje w błędzie. Ja - wielki miłośnik i fan kina i ogólnie szeroko pojętej kinematografii - byłem absolutnie pewny, że najpierw była książka "Odyseja kosmiczna" a na jej podstawie dopiero nakręcili film. A tu proszę, jednak na odwrót. Wstyd... Ale cóż, człowiek jak widać uczy się całe życie ;)

Z twórczością Clarke'a miałem do czynienia dawno temu, w gimnazjum będąc chyba, kiedy to zaczytywałem się jego cyklem o "Ramie". Uważałem go za genialnego autora, o niebywałej wyobraźni, który potrafi niezwykle sugestywnie i barwnie wykreować nowy świat i który niezwykle pewnie czuje się w klimacie sci-fi. Nie wiem niestety na ile wykreował ten świat samodzielnie w "Odysei kosmicznej" bo nie mam porównania z filmem (co bardzo szybko chcę nadrobić) i na ile klimat książki można uznać za jego własny, aczkolwiek efekt bardzo przypadł mi do gustu. A zwłaszcza część poświęcona wyprawie "Odkrywcy" - z tym...

książek: 214
Cynik | 2017-12-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2017

2001: Odyseja kosmiczna jest moim dopiero drugim podejściem do literatury sci-fi i ciężko mi jakoś dobrze ocenić tę powieść na tle innych, jak mogę sobie to uczynić w innych gatunkach. Ale opinię przedstawić jak najbardziej mogę :) Zwykle przy ocenie zwracam uwagę na 3 aspekty danej powieści, bo w moim mniemaniu są one najważniejsze, jeśli chcę zachęcić kogoś po sięgnięcie do danej ksiązki. Tak samo zatem uczynię tutaj. Atmosfera wykreowana przez Clarka jest niesamowita. Z zapartym tchem i z rozmarzonym spojrzeniem słuchałem opisów Saturna, Jowisza, gwiazd, przestrzeni międzyplanetarnej (mogę to tak nazwać?). Jest to napisane pięknym stylem, ze świetnymi opisami. Zapragnąłem znaleźć się na Odkrywcy razem z Bowmanem i te cuda obejrzeć. Sami bohaterowie nie są wybitnie dobrze rozpisani. Po prostu są, spełniają swoją rolę. Dużej ilości dialogów tutaj nie ma. Są bardziej zapełniaczami w wydarzeniach przedstawionych. Bo jednak najważniejszym elementem powieści jest misja kosmiczna...

książek: 434
Inżynier_Przygody | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane

Książka, która pochłania, zachwyca i zostawia czytelnika z natłokiem myśli, i emocji, a w śród nich króluje zachwyt wespół z niepokojem.

Niestety nie widziałem filmu, więc ciężko jest mi się do niego odnieść. Lecz czytając kolejne rozdziały "Odysei" przed oczami przelatywały mi dzieje naszej planety, gdzie sposób przestawienia świata zmieniał się od tego, który znamy z "National Geographic", aż po ten z futurystycznego "Interstellar". Podczas lektury odniosłem wrażenie, że prawie każdy nowożytny film "kosmiczny" w jakimś stopniu czerpał pomysły z tego dzieła. Nie jest to zarzutem, gdyż jest się czym inspirować.

Na początku miałem wrażenie, że czytam kolejną powieść przygodową, gdzie rasa ludzka wyruszyła na podbój kosmosu, szukając przy tym szczątków obcej cywilizacji. Wielce się jednak zdziwiłem, jak z czasem stopniowo przenikały do mojej podświadomości myśli filozoficzne o miejscu człowieka we wszechświecie, strachu związanym z podróżą w nieznane oraz o tym, skąd się wzięliśmy...

książek: 1730
Pablos | 2010-09-07
Na półkach: Przeczytane, [2010]
Przeczytana: 06 września 2010

Podobno najpierw było opowiadanie. Potem – wspólna praca autora z reżyserem Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem filmu, zwanego do dziś przez wielu najsłynniejszym dziełem science fiction w kinematografii światowej. I dopiero na końcu powstała powieść Clarke'a, na podstawie własnego scenariusza, która – trzeba to uczciwie przyznać – wiernie oddaje treść filmu. Złośliwi w dodatku od razu stwierdzą, iż nie tylko wiernie, ale i w sposób bardziej wciągający :)

Powieść podzielona jest na kilka części, które łączy jeden element: tajemniczy Monolit, który towarzyszy ludzkości, jak się okazuje, od dawien dawna. Pierwszą częścią jest genialnie rozpisane powstanie świadomości, czyli jak z małpoluda człowiek stał się człowiekiem. Clarke w tym momencie stosuje niezwykłą narrację, gdzie nie tylko klarownie opisuje proces kształtowania się myśli u prawie zwierzęcia, jego odczucia względem otoczenia, radości i smutki, w końcu satysfakcję z rozwoju. Autor przedstawia wydarzenia wtrącając od...

zobacz kolejne z 4107 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Premiera „Terroru“ już dzisiaj!

5 kwietnia 2018 roku to data polskiej premiery „Terroru”, serialu produkcji AMC opartego na powieści Dana Simmonsa. Serial, którego producentem jest między innymi Ridley Scott, stworzony został przez Davida Kajganicha. W tym 10-odcinkowym, zrealizowanym z niezwykłym rozmachem spektaklu występują wybitni, wielokrotnie nagradzani aktorzy, m.in. Jared Harris, Tobias Menzies, Ciarán Hinds i Paul Ready.


więcej
Co zabierzesz ze sobą na inną planetę?

Kilka dni temu świat obiegła informacja o planowanej przez NASA konferencji, zwoływanej po to, by ogłosić „wielkie odkrycie". W środę w końcu dowiedzieliśmy się, czego ono dotyczy. Jak się okazuje, o 40 lat świetlnych od nas oddalony jest układ siedmiu planet krążących wokół niewielkiej gwiazdy. Na trzech z nich mogło zaistnieć życie.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd