Zabytkowe parki podworskie Pomorza Środkowego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku
historia

Książeczkę o kościele na Rowokole oddaję do rąk Czytelników z niemałym zakłopotaniem, bo jestem świadom, że nie powinna się ona jeszcze ukazać drukiem, ponieważ nie wykorzystałem wszystkich dotyczących jego źródeł. Chodzi przede wszystkim o archiwalną spuściznę księcia Ernesta Bogusława von Croya, ogromny zbiór zespołów, wśród których znajdowały się najróżniejsze materiały, zwiezione pod koniec XVII w. z ówczesnego synodu słupskiego, a zwłaszcza domeny słupskiej. Na początku XVIII w. ze Słupska trafiły one do Berlina i aktualnie są opracowywane przez archiwistów Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz Berlin-Dahlem. Prace te mogą potrwać jeszcze kilka lat. Po ich zakończeniu badacze będą mieli pełny dostęp do nich. Nie wykorzystałem więc wszystkich źródeł o podstawowym znaczeniu dla odtworzenia i wyjaśnienia przeszłości dziejowej katolickiego kościoła na Rowokole i jego funkcji. Jest więc zrozumiałe, że przedstawiony obraz może w przyszłości ulec pogłębieniu lub skorygowaniu. Świadom tych niedostatków zdecydowałem się na wydanie obecnej redakcji Świątyni na Rowokole i jej funkcji, ponieważ: 1. została ona oparta na dużej części niewykorzystanych dotąd przez badaczy źródeł Archiwum Państwowego w Szczecinie, 2. jego przeszłość cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym, 3. ze względu na dotychczasowe o nim piśmiennictwo. To ostatnie jest ilościowo wcale bogate, ale nie zawsze konstruktywne, niekiedy wprowadzające w zdumienie, bo oderwane od podstawy źródłowej i niezgodne z procesem rozwoju społeczno-gospodarczego, politycznego i religijnego otoczenia Rowokołu, ziemi słupskiej i Pomorza. Pragnę pięknie podziękować Pani dr Małgorzacie Cieśluk za przekład na język polski dokumentu fundacyjnego kaplicy na Rowokole z 1398 r. oraz P.P. dr. Bronisławowi Nowakowi i mgr. Radosławowi Pawlikowi za życzliwe zwrócenie uwagi na niektóre elementy podstawy źródłowej.

(Wstęp)

źródło opisu: www.wydawnictwo.apsl.edu.pl