Zgłosuj na książki roku 2017

Policja w systemie bezpieczeństwa państwa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku
9788374672009

Policja jako uzbrojona i umundurowana formacja wyposażona została w wiele uprawnień. Wiele z nich głęboko ingeruje w sferę wolności i swobód obywatelskich, a ich zastosowanie może wiązać się z daleko idącymi dolegliwościami. Wielu osobom, w tym i policjantom, wydaje się, że podstawowym atrybutem policjanta są środki przymusu bezpośredniego oraz broń palna. Dlatego też w publikacji przedstawiono stan prawny dotyczy tych środków oraz praktyczne rady ich stosowania.
Współcześnie na bezpieczeństwo człowieka ma wpływ dynamiczny rozwój przestępczości transgranicznej. Zatem dużej wagi nabiera, ukazana w opracowaniu, międzynarodowa i europejska współpraca policji i wymiaru sprawiedliwości. Zasadniczo współpraca ma na celu realizację zadań z zakresu rozpoznawania zagrożeń o charakterze kryminalnym i zwalczania określonych rodzajów działalności przestępczej. Jest sprawą oczywistą, że fundamentem rzeczowej i efektywnej współpracy jest systemowa, rzetelna i komplementarna wymiana informacji.

W publikacji wykorzystane zostały liczne źródła prawa a także bogata literatura przedmiotu. Należy sądzić, że rozważania autora, ukazujące stan prawny na dzień 31.12.2011 r., zawarte w prezentowanym opracowaniu będą stanowiły istotny materiał poznawczy dla policjantów, funkcjonariuszy straży gminnych, przedstawicieli samorządów zajmujących
się bezpieczeństwem obywateli oraz studentów wydziałów administracji i bezpieczeństwa.

(Fragment Wstępu)

źródło opisu: www.wydawnictwo.apsl.edu.pl