Bitwa o Atlantyk TOM II

Wydawnictwo: Finna
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
AdrianX

Fascynująca opowieść o drugiej części Bitwy o Atlantyk, czyli Samuel Eliot Morison o stopniowej klęsce U-bootów, od maja 1943 do maja 1945 roku. To opowieść o wyścigu technologicznym, który stwarzał przewagę to jednej to drugiej strony w różnych fazach bitwy, ale także o zmiennej taktyce stosowanej przez obie strony. A wszystko to przewija się w opisach bitew U-bootów z konwojami i...

To opowieść o wyścigu technologicznym, który stwarzał przewagę to jednej to drugiej strony w różnych fazach bitwy, ale także o zmiennej taktyce stosowanej przez obie strony. A wszystko to przewija się w opisach bitew U-bootów z konwojami i polowaniach na U-booty przez specjalnie stworzone do tego grupy okrętów. Autor przedstawia szczegółowo najciekawsze wydarzenia tej najdłuższej w historii drugiej wojny światowej bitwy, która toczyła się ze zmiennym szczęściem od początku wojny do jej końca.

źródło opisu: https://bonito.pl/k-90600761-bitwa-o-atlantyk-tom-2

źródło okładki: https://bonito.pl/k-90600761-bitwa-o-atlantyk-tom-2

Marcin Kowalczyk | 2017-02-26
Na półkach: Marynarka wojenna
Przeczytana: 26 lutego 2017

Drugi tom "Bitwy o Atlantyk" powiela wady pierwszego tomu. Napisany jest jednak z dużo większą werwą niż poprzedni. Jest to spowodowane odwróceniem się ról na froncie. Zwycięstwo opisuje się lepiej, niż klęskę. Morrison skupia się na roli amerykańskiej marynarki wojennej w zwalczaniu U-Bootów na morzach i oceanach od maja 1943 roku do maja 1945 roku. Ocenia skuteczność środków przeznaczonych na cel i wyciąga wnioski.
Większość z nich jest słusznych, ale mamy też wiele rzeczy niedopowiedzianych.
Tajemniczym rozdającym karty są kryptolodzy. Konwoje atlantyckie nie miały głównie szczęścia, jak pisze Morison, miały złamaną Enigmę. To dzięki czytaniu jej komunikatów można było zmienić trasę konwoju tak, by omijał wilcze stada. Ten fakt był już znany w czasie pisania tej książki. Zdobycie U-505 było możliwe dzięki przechwyceniu komunikatu z Enigmy.
W książce w ogóle nie pojawia się sformułowanie "wilcze stado". Mamy do czynienia z grupami U-bootów. Nie wiem czy jest to błąd tłumacza,...

Kami | 2017-10-14
Na półkach: Marcin