Bitwa o Atlantyk. Maj 1943 - maj 1945. Tom II

Okładka książki Bitwa o Atlantyk. Maj 1943 - maj 1945. Tom II Samuel Eliot Morison
Okładka książki Bitwa o Atlantyk. Maj 1943 - maj 1945. Tom II
Samuel Eliot Morison Wydawnictwo: Finna Cykl: History of United States Naval Operations in World War II (tom 10) Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
History of United States Naval Operations in World War II (tom 10)
Seria z kotwiczką [FINNA]
The Atlantic Battle Won, May 1943 - May 1945
Finna
2017-01-27
2017-01-27
Altantyk II WŚ

Drugi tom "Bitwy o Atlantyk" powiela wady pierwszego tomu. Napisany jest jednak z dużo większą werwą niż poprzedni. Jest to spowodowane odwróceniem się ról na froncie. Zwycięstwo opisuje się lepiej, niż klęskę. Morrison skupia się na roli amerykańskiej marynarki wojennej w zwalczaniu U-Bootów na morzach i oceanach od maja 1943 roku do maja 1945 roku. Ocenia skuteczność środków przeznaczonych na cel i wyciąga wnioski.
Większość z nich jest słusznych, ale mamy też wiele rzeczy niedopowiedzianych.
Tajemniczym rozdającym karty są kryptolodzy. Konwoje atlantyckie nie miały głównie szczęścia, jak pisze Morison, miały złamaną Enigmę. To dzięki czytaniu jej komunikatów można było zmienić trasę konwoju tak, by omijał wilcze stada. Ten fakt był już znany w czasie pisania tej książki. Zdobycie U-505 było możliwe dzięki przechwyceniu komunikatu z Enigmy.
W książce w ogóle nie pojawia się sformułowanie "wilcze stado". Mamy do czynienia z grupami U-bootów. Nie wiem czy jest to błąd tłumacza, czy rzeczywiście Morison nic nie wiedział o nazewnictwie tej metody walki.
Autor dość dokładnie opisuje torpedę akustyczną, ale brakuje innych równie niebezpiecznych co rewolucyjnych broni - torpeda FAT, LUT itp...
Książka jest pisana z amerykańskiego punktu widzenia. Mamy więc lekceważenie przeciwnika, dużą dozę propagandy i patriotyzmu. Wiadomo od razu kto jest ten zły. Opinia o Karlu Dönitzu jest zweryfikowana i admirał stał "mało inteligentnym". Jednocześnie dowódcy obrony wybrzeża USA podczas "operacji uderzenia pałką" są nazywani kompetentnymi- amerykański styl.
Wydanie jest charakterystyczne dla książek z kotwiczką. Twarda oprawa i szary papier. Wszystko szyte, także nie rozpadnie się na pewno.
Książka dla fachowców, początkujący niech sięgną po nowsze opracowania. Wymienię najlepsze - "Ścigani" Blaira.

• Marynarka wojenna
  • XX wiek
  • * Historia *
  • Historia współczesna >1815
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • II Wojna Światowa
  • Seria z kotwiczką FINNA