Dziady cz. III

Dziady cz. III
klasyka
dalbika

Sc. I tzw. więzienna: samotny więzień śpi w celi. Nad nim stoi anioł, który przepowiada mu wolność. Więzień budzi się, ale zapowiedź wolności nie cieszy go - wie, że w zniewolonym kraju nikt nie może czuć się wolny. Jest jednak gotów do wielkich czynów, na znak tej gotowości zmienia imię z „Gustaw” na „Konrad”. Sc. II Wielka Improwizacja: w celi Konrada, która jest największa, zbierają się w...

Sc. II Wielka Improwizacja: w celi Konrada, która jest największa, zbierają się w Wigilię inni więźniowie. Tu opowiadają o swoim aresztowaniu, losie bliskich, innych więźniów. Jan Sobolewski opowiada o zsyłce na Syberię kolejnej grupy studentów. Wszyscy zostali oskarżeni o spisek przeciwko carowi, nikt ich nie bronił, śledztwo toczyło się w tajemnicy, zapadły bezprawne i niesprawiedliwe wyroki. Konrad wygłasza Wielką Improwizację - wyraz prometejskiego buntu przeciw takiemu losowi Polaków. Konrad żąda od Boga władzy nad swoim narodem, bo chce go uczynić wielkim. Posuwa się na granicę bluźnierstwa.

Sc. III Egzorcyzmy: do celi Konrada wchodzi ksiądz Piotr i odprawia egzorcyzmy, bo Konrad został opanowany przez szatana. Moralna czystość i pokora księdza pozwala mu zapanować nad diabłem, który zmuszony egzorcyzmami nie tylko opuszcza duszę Konrada, ale mówi, że Rollison - także więzień - może zostać uratowany, jeśli otrzyma przed śmiercią Komunię św.

Sc. IV Widzenie Ewy: w jednym z dworków młoda dziewczyna śni o tym, że stroi kwiatami obraz Matki Boskiej.

Sc. V Widzenie Księdza Piotra: w swojej celi ksiądz Piotr dostępuje zaszczytu poznania przyszłych losów Polski, która jako „Chrystus narodów” zbawi całą Europę przez swoją ofiarę.

Sc. VI Sen Senatora: szatani dręczą Senatora snami.

Sc. VII Salon warszawski: w Warszawie, w jednym z arystokratycznych salonów ma miejsce spotkanie towarzyskie. Zgromadzone przy stoliku damy narzekają, że odkąd senator Nowosilcow opuścił Warszawę i wyjechał do Wilna, nikt nie potrafi urządzić prawdziwego balu. Zgromadzeni przy drzwiach słuchają historii narodowego męczennika, Cichowskiego, którą opowiada Adolf. Scena kończy się znaną charakterystyką Polaków: „nasz naród jak lawa...”.

Sc. VIII Pan Senator (bal u Senatora): przed senatorem staje matka Rollisona, pani Rollison, która błaga, by zwrócił jej syna. Senator udaje, że nie wie, o kogo chodzi. Potem obiecuje się zająć sprawą. Następnie przesłuchuje księdza Piotra i udaje się na bal. W trakcie balu ginie Doktor, któremu śmierć przepowiedział ksiądz, a pani Rollisonowa wdziera się do sali balowej ze skargą, że jej syna wypchnięto przez okno z celi. Oskarża o to Nowosilcowa. Prowadzony na przesłuchanie Konrad mija się na schodach pałacu Nowosilcowa z księdzem Piotrem, który przepowiada mu wolność i ważną misję.

Sc. IX Noc Dziadów: Guślarz i tajemnicza kobieta widzą ducha z raną na czole. Kobieta rozpoznaje w nim ukochanego.

źródło opisu: https://www.bryk.pl/lektury/adam_mickiewicz/dziady...(?)

źródło okładki: https://www.google.pl/search?q=Dziady+cz%C4%99%C5%...»

Zawód.
W mojej pamięci i wzruszeniach utwór mający najwyższe noty. Teraźniejszy powrót do lektury zburzył mój zachwyt. Takie to... Dobrze. Przemilczę. Żeby "świętości nie szargać"... I tylko za tyle lat zajmowania w mojej pamięci najwyższych not, nie daję dziś niższej oceny. Wniosek: może lepiej nie wracać do tego, co przed laty wynieśliśmy na piedestał?

WujekGruby | 2017-09-29
Przeczytana: 27 września 2017

#26
"Dziady" są lekturą szkolną, którą czyta się nawet dość ciekawie, jednak trzeba być bardzo skupionym, żeby zrozumieć sens i przesłanie całości. Według mnie, jest to jak najbardziej książka na swoim miejscu, czyli w kanonie lektur szkolnych. Sama akcja jest nawet ciekawa, jednak są momenty, w których chce się spać

Podplomyk225 | 2017-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Już rozumiem czemu Mickiewicz jest wieszczem.
Ogromne, ciekawe, mistyczne, wielowątkowe dzieło napisane pięknym językiem - jedna z najlepszych lektur z jakimi miałem doczynienia

Bartosz | 2018-02-05
Przeczytana: kwiecień 2015

Symboliczna przemiana romantyka Gustawa w bojownika o niepodległość - Konrada. Podobało mi się rzucenie dotychczasowych zajęć, by poświęcić się idei walki o ojczyznę. Na maturę w sam raz.

Kacper Szymczak | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Niesamowite jest to, że ta książka jest aktualna po niemal 200 latach i wciąż budzi w czytelniku uczucie silnych emocji.

KimagureAq | 2017-09-28
Przeczytana: 2013 rok

Jedna z moich ulubionych lektur, bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu :)

Kierokat | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Jak część drugą bardzo lubię, tak trzecią niekoniecznie.

Asia | 2017-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2017

Z Dziadami jest tak, że albo się ich nienawidzi albo się kocha. Ja osobiście, przez wzgląd na moją poetycką duszę kocham je całym serduchem, wielka skarbnica pięknych cytatów. #teamMickiewicz

Danpe | 2017-10-23

Książka bardzo wymagająca uwagi i skupienia czytającego aczkolwiek ciekawa i zawierająca wiele wątków i równie wiele ich interpretacji.

Justinaj | 2017-11-15
Przeczytana: 19 listopada 2017