Adultery

Inne wydania

Gosia | 2014-06-18
Na półkach: 2014
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Paulo Coelho to jeden z moich ulubionych pisarzy z powodu właściwie trzech książek. Inne pozycje autora mniej mnie zachwyciły. Skoro więc pojawiła się nowa jego książka, musiałam ją przeczytać. Wyczułam pewną zmianę w jego twórczości (według mnie na lepsze). Więcej tu obyczajówki, psychologii, a trochę mniej religii, magii, czarów i alegorii.
Coelho przedstawia w książce historię kobiety, która ma wszystko (kochającego męża, udane dzieci, pracę, w której się spełnia, dobrobyt materialny), ale nie jest zadowolona ze swojego życia. Przypomina mi to trochę tzw. szukanie dziury w całym lub mówiąc dosadnie (jak mawiała moja babcia) "trochę biedy do dupy". Kobieta szuka w swoim życiu podniety, adrenaliny, motywacji do zmiany i znajduje: zdrada!
Wybaczcie, ale nie byłam w stanie ani zrozumieć, ani tym bardziej polubić bohaterki. Chyba moja konstrukcja psychiczna jest inna.
Wiem, że to tylko postać literacka i być może jej kreacja jest przesadzona, ale do mnie jakoś to nie przemówiło.
W...

keys | 2014-07-04
Na półkach: Nie trafione
Przeczytana: 04 lipca 2014

Dla mnie zwykły bełkot, poprzedzony kilkoma wyświechtanymi frazesami. Może się i komuś ta książka podoba, ja nie należę do wielbicielek tego autora, chociaż kiedyś dawno temu zaciekawił mnie Alchemik i Jedenaście minut.
Najbardziej rozśmieszyła mnie ciągle powtarzana przez autora kwestia, że kobieta w wieku 31 lat przechodzi kryzys wieku średniego. No tu to już poleciał "po bandzie" :)

Książkowo_czyta | 2014-06-25
Na półkach: Pudło_5
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Drzewo Babel za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

W związku z trwającą już od wielu lat moją książkową pasją przeczytałam już sporo tytułów tego autora. Zazwyczaj przyciągały mnie one swego rodzaju prostotą, która nie stroniła jednak od odrobiny zadumy i refleksji, w których zawsze kryło się według mnie takie czy inne przesłanie dla czytelnika, które mógł on zinterpretować na swój własny, całkowicie indywidualny sposób.

Jeśli chodzi jednak o najnowszą powieść pana Coelho to mnie osobiście czegoś w niej zabrakło… Poznajemy Lindę, 31-letnią dziennikarkę, która wiedzie śmiało rzec można idealne życie u boku wspaniałego męża i dzieci. Ma piękny dom, zdrowie oraz pracę…
Z dnia na dzień jednak coraz bardziej zaczyna jej doskwierać życiowa stagnacja…
Gdy pewnego dnia kobieta przeprowadza wywiad ze swoją dawną miłością, Jakubem, który jest obecnie znanym politykiem, w obojgu zaczynają się budzić dawne emocje… W efekcie zdradzają oni...

joaśka | 2014-10-07
Przeczytana: 06 października 2014

Koliżanka sięgnęła po najnowszą książkę Coelho i była zachwycona. Pomyślałam sobie: cóż, może zachwycona stanę się i ja. Mam wyrobione zdanie nt. twórczości tego autora, ale przecież ludzie się zmieniają ;). Po drugie, "Nad rzeką..." nawet mi się podobało.
Niestety, ale niespodzianki nie było. Coelho dalej klepie ulubione farmazony, np. "kochajmy innych, kochajmy siebie, kochajmy nieprzyjaciół" (cytat z końca książki). Mam wrażenie, że tylko po to skonstruował opowieść o znudzonej dostatkiem dorosłej kobiecie o umysłowości przedszkolaka, aby wystąpić potem w swojej ulubionej roli, czyli Kaznodziei Ludzkości.

eMMali | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Coelho pisze tu szybko, zwięźle i na temat. Jeden przychodzi mi wniosek do głowy. Od razu po przeczytaniu kilku stron wiedziałam dlaczego ta kobieta jest nieszczęśliwa. Ma przecież dobrego męża, cudowne dzieci, wspaniały dom i pełne konto... No tak, ale nie ma wrażeń, nie ma szaleństwa, nie ma motyli w brzuchu, nie ma ekscytującego seksu... Ma wszystko, ale to jest NUDNE i takie przewidywalne... Dlatego zdrada tak ją pociąga, a ten zakazany owoc jest tak cholernie pyszny...

Robert | 2014-06-01
Na półkach: 2014
Przeczytana: 31 maja 2014

To druga książką Paulo przeczytana przeze mnie w tym roku. To także druga, wobec której miałem dużo większe oczekiwania niż mi dała. Skłania mnie to do refleksji, że moje jednak nasz poczciwy Paulo wypadł już ze swojej roli błyskotliwego pisarza?...
Zacznijmy od tych lepszych stron. Temat książki bardzo dobrze dobrany i bez dwóch zdań – na topie. Pierwsze stronice od razu mnie wciągnęły w czytanie. Nierozplątane kłęby myśli, wątpliwości, uczuć i udręk ujęte w tak proste i celne słowa, że niemal od razu ciężko się oderwać od czytania. W moim odczuciu to taka trochę nieudolna próba (no tak – miały być najpierw superlatywy?) opisania mechanizmu zdrady i jednoczesna próba usprawiedliwienia jej. Tak jak to pierwsze jest chwytające tak to drugie odpychające…
Drugą zaletą jest nazwisko autora – każdy inny nie wypłynąłby z tą książką nawet na poziom mułu. Publika, dodatkowo, zaliczyłaby tę książkę do erotyków, tak modnych ostatnio (twarze Greya, dotyki Crossa i tym podobne bzdury). I...

Muminka | 2015-09-29
Na półkach: 2015
Przeczytana: 27 września 2015

Wydaje mi się, że Paulo Coelho padł ofiara własnego sukcesu. Tak jak niektóre jego powieści były magiczne, i został dzięki nim okrzyknięty „alchemikiem słów”, tak od kilku lat widzę totalny spadek formy. Fabuła banalna, o niespełnionej emocjonalnie, znudzonej swoim mężem i przykładnym acz nudnym małżeństwem 31-letniej Silvii. Jest dziennikarką, choć mąż dobrze zarabia i pławią się w luksusach, na dodatek akcja toczy się dla odmiany w Szwajcarii. Co chwilę narrator robi więc kąśliwe wycieczki pod adresem tego narodu, miłującego swoją neutralność w czasach konfliktów zbrojnych oraz rozdział państwa od kościoła, hołdującego kalwińskim cnotom.
Erotycznie zaniedbywana Silvia jest ucieleśnieniem powiedzenia, że okazja czyni złodzieja. Gdy ma przeprowadzić wywiad z dawną sympatią, obecnie rzutkim politykiem, do głosu dochodzi się pożądanie i chce ona spróbować „zakazanego owocu”.
Zresztą dokładny tytuł oryginału to „cudzołóstwo”, ale „zdrada” lepiej oddaje wielowymiarowość zdrady,...

Ania | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

W liceum przeczytałam trzy książki Coelho i nie potrafiłam się nimi zachwycić tak jak moje szkolne koleżanki. Wynika to z prostego faktu. Nie przymawiały i nadal nie przemawiają do mnie książki zawierające złote myśli.
"Zdrada" jest jednak inna. Tutaj nie złote myśli, a bełkot i głupota wychodzą na pierwszy plan.
31 letnia kobieta przeżywająca kryzys wieku średniego, traktująca seks jako nadrzędnie manipulacji mężem. Znudzona snobka oglądająca telewizję, żeby poprawić sobie humor widokiem nieszczęścia innych.
Bohaterka zachowuje się jak osoba niezrównoważona psychicznie, działa irracjonalnie, miotając się między zdradą a zemstą.
Zazdrość o psa. Dźganie agrafką psa swojego licealnego chłopaka. Odrażające.
Nie rozumiem powodu takiego przerysowania i zmasakrowania tej kobiecej postaci.
Co z tego że Coelho sięga po tematy ważne, skoro spłyca je do tego stopnia, że jedyne przesłanie jakie znalazłam to: Zdradzajcie, zdrada oczyszcza. Tylko po co pisać o tym książkę.

wiejskifilozof | 2014-08-12

Alchemik słów czy twórca kiczowatych zdań ? Każdy z nas ocenia inaczej twórczość Coelho.
O przeczytaniu tej książki powiem szczerze nie myślałem.Wiele razy,będąc w księgarni nawet nie brałem jej do ręki.Wiedziałem,że prędzej czy później będzie w bibliotece.
I miałem rację.
O czym,a właściwie o kim ta książka ?
Jej bohaterem jest Linda (31 lat), dziennikarka ze Szwajcarii.Ma jak większość kobiet rodzinne,ale pewnego dnia spotyka Jakuba -polityka i rozpoczyna się romans.
Paulo Coelho,opisując ich spotkania nie bawi się w kolokwializmy.
Opisuje dokładnie sceny seksualne między Lido i Jakubem.
Dobra więcej nie napiszę,niech każdy/każda doczyta sam/sama.
Książkę uważam,za przeciętną.Cieszę się,że jej nie kupiłem.

asia | 2014-05-26
Na półkach: Wyzwanie 2014
Przeczytana: 25 maja 2014

Niektóre książki Coelho bardzo mi się podobały, innych nie byłam w stanie doczytać do końca. Ta znajduje się pośrodku.
Coelho przedstawia historię kobiety, która ma wszystko, a nie jest zadowolona ze swojego życia. Nie polubiłam bohaterki - wiem, że trzeba myśleć również o sobie, nie tylko o najbliższych, jednak odniosłam wrażenie, że bohaterka strasznie przesadza - nie śpi po nocach, bo myśli o sobie. Kiedy nie lubię bohatera, to od razu jestem mało pozytywnie nastawiona do książki ;) Tutaj było tylko "ja, ja, ja".
Spodobało mi się to, że "Zdrada" skłania do refleksji - dlaczego nie dostrzegamy tego co mamy, tylko oglądamy się na innych? Dlaczego uważamy, że inni mają lepsze życie? I jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, żeby zmienić, ulepszyć nasze życie?

Poznaj pierwszą subskrypcję na Kindle i oszczędzaj nawet 40 zł miesięcznie

Ebooki to dla Ciebie chleb powszedni? A może dopiero zastanawiasz się, jak rozpocząć przygodę z cyfrowymi książkami? Niezależnie od tego, do której grupy należysz Book box będzie jak znalazł.

Nowa usługa subskrypcyjna od Legimi. Również dla posiadaczy Kindle.

Księgarnia Legimi.com zaprezentowała wczoraj Book boxa – swoją nową usługę subskrypcyjną. W przeciwieństwie do dostępnego od blisko 2 lat abonamentu dla posiadaczy urządzeń z zainstalowaną aplikacją Legimi, z Book boxa skorzystają również posiadacze wszystkim modeli e-czytników, w tym Kindle.