Futbonomia

Soccernomics
sport, ekonomia, piłka nożna
sport
ArekDao

Gdyby Nicolas Anelka przeczytał Futbonomię, to Chelsea, a nie Manchester United, zwyciężyłaby w finale Ligi Mistrzów w 2008 roku. Gdyby trenerzy wiedzieli, ile strzałów z dystansu w Premier League znajduje drogę do siatki, pewnie by ich zakazali. Gdyby biznesmeni sięg­nęli po tę pozycję, nigdy nie kupiliby klubu piłkarskiego, bo zwyczajnie nie da się na nim zarobić… Wydaje się, że o...

Wydaje się, że o współczesnym futbolu – rozkładanym codziennie na czynniki pierwsze – wiemy wszystko. Simon Kuper ze Stefanem Szymańskim udowadniają, że to tylko pozory. Spoglądając na piłkę z perspektyw, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał, dochodzą do rewolucyjnych wniosków.

Dlaczego skauci najczęściej wybierają blondynów? Co sprawiło, że Olympique Lyon przestał wygrywać? Dlaczego wkrótce drużyny z Londynu, Moskwy i Paryża zaczną dominować w Lidze Mistrzów? Nieważne, czy jesteś właścicielem, trenerem, skautem, sędzią czy po prostu zwykłym kibicem – musisz sięgnąć po tę książkę.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/futbonomia/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/futbonomia/

Maciek | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

(prawie) PIŁKARSKI MONEYBALL
Statystycznie rzecz biorąc, to są właśnie te detale …
Czy zastanawialiście się kiedyś czemu Arsenal Londyn przez tyle lat trzyma na menadżerskim stołku Aresene Wengera?
W tej książce znajdziecie odpowiedź zarówno na to, jak i na wiele innych pytań (które nawet nie przyszłyby wam do głowy).
Już od ładnych paru lat zwisa mi kto wygrywa Ligę Mistrzów, tak samo jak w głębokim poważaniu mam, czy Neymar jest aktualnie przepłacany w Barcelonie czy w Paryżu - o wiele bardziej kręci mnie nasza rodzima liga, dla żartów nazywana Ekstraklasą, która po licznych liftingach marketingowych, grając na nowych, pięknych stadionach, wygląda jak, nie przymierzając, ś.p. Andrzej Lepper w garniturze. Czy zatem dla kogoś, kto tak jak ja, przedkłada lokalny folklor nad analizę komputerową ta pozycja będzie interesująca?
Jak skrupulatnie wyliczył Tygodnik Kibica …
Simon Kuper dziennikarz sportowy i pisarz, połączył siły ze Stefanem Szymańskim ekonomistą specjalizującym...

Grzegorz Ryld | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Książka o ekonomii w piłce nożnej z dużą dawką statystyki i ekonomicznych rozmyślań. Widzimy tutaj próbę pokazanie najpopularniejszego sportu na świecie trochę z innej strony. Jest tutaj sporo tabelek, danych, statystycznych badań oraz analiz. Miejscami jest nudnawo ale nie dziwne to ze względu na tak pokaźną i było nie było wymagającą tematykę. Książka jest ciekawa i daje do myślenia nad pewnymi sprawami. Minusami jest na pewno to, że jest to już któreś wydanie tego dzieła i z każdym rokiem staje się coraz bardziej nieaktualna, wszak dopiero skończył się kolejny Mundial. Na koniec warto zauważyć, że wiele rzeczy pisanych jest pod tezę czyli dostosujemy argumenty do wyników (a gdy ich nie ma tłumaczymy pechem lub szczęściem). Kolejnym minusem jest używanie słowa "Olimpiada" jako synonim Igrzysk Olimpijskich. W tego typu książkach to błąd karygodny. Niemniej pozycja obowiązkowa, szczególnie dla fanów angielskiej piłki.

almos | 2017-05-03
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Książka wykorzystująca wiedzę ekonomiczną i statystyczną do analizy świata futbolu. Opierając się na olbrzymiej ilości danych autorzy obalają wiele tradycyjnych mitów i tworzą oryginalne, ciekawe teorie. Mimo czasami kontrowersyjnych tez, koncentracji na Anglii, i fatalnego tłumaczenia, to kopalnia rzetelnej wiedzy na temat futbolu i fascynująca lektura dla każdego kibica i nie tylko.

Bardzo ciekawa i na czasie książka przynosząca systematyczne, oparte na danych statystycznych i teoriach ekonomicznych. podejście do futbolu. W tej dyscyplinie mamy już czasy 'big data' (fatalnie przetłumaczonych jako 'wielkie liczby') czyli wielkiej ilości danych, które zaczyna się poddawać systematycznej analizie i wyciągać wnioski. Kończą się już bowiem czasy trenerów pokroju Franza Smudy, który używał laptopa jako podkładki do szklanki herbaty. Królują programy statystyczne, wyrafinowane analizy, zbieranie danych. Ta książka jest jedną z pierwszych na ten temat, z pewnością nie ostatnią....

wombat80 | 2017-10-10
Przeczytana: 06 października 2017

Książka dla ludzi którym odwala na punkcie piłki (jestem!), dla zjebków śledzących na Whoscored współczynniki Krychowiaka w meczu z Watfordem (obecny!), dla tych co kładąc się do łóżka układają w myślach taktykę na kolejny mecz w Football Managera (witam Państwa!). Mniej dla stadionowych niedzielnych kibiców śpiewających "W stepie szerokim", ich zanudzi.

Dużo ciekawych spostrzeżeń podpartych statystykami i rachunkiem prawdopodobieństwa. W ciekawy sposób obalone często głoszone przez komentatorów hasło o loteryjności rzutów karnych. Polecam, choć nie każdemu.

Esterling | 2017-04-18

Czy ujęcie futbolu w matematycznych ramach jest w ogóle możliwe? Twórcy Futbonomii starają się udowodnić, że tak. Co więcej, starają się wytłumaczyć wiele futbolowych wyników i prawd matematycznymi zależnościami, a wszystko to na podstawie osiągnięć angielskich klubów oraz rezultatów reprezentacji Anglii.

Od razu przychodzi na myśl, iż ubranie we wzory gry zespołowej, która spośród innych wyróżnia się tym, że o jej wyniku zdecydowanie częściej decyduje jeden przypadek, błąd lub zdarzenie losowe wydaje się zadaniem nie do pozazdroszczenia. Chapeau bas dla twórców, którzy się tego podjęli. W mojej głowie od razu zrodziło się pytanie: dadzą radę czy polegną? Ich tłumaczenia oceniam „na piątkę”. Szkoda tylko, że jest to piątka w skali od 1 do 10. Patrząc na pozytywne recenzje, które spotkałem na wielu stronach (w końcu reklama jest nie od dziś dźwignią handlu, a z dobrze napisaną opinią łatwiej się zgodzić niż jej sprzeciwić) moja ocena jest raczej surowa, a oto dlaczego:

Bestseller...

Senyera | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018

Sport jest Twoją pasją, ale masz już dosyć czytania sztampowych pozycji poświęconych tej tematyce? Simon Kuper i Stefan Szymański mają dla Ciebie idealne rozwiązanie!

"Futbonomia" to zupełnie inne spojrzenie na piłkę nożną. Tak samo, jak straszne sceny w filmie ogląda się spomiędzy palców, tak na niektóre aspekty sportowe nie wystarczy pobieżne rzucenie okiem, ale trzeba przyjrzeć im się nieco uważniej. Nawet jeśli nas zadziwiają, a nie raz nawet przerażają - jak wspomniane sceny z horrorów - to jednak ludzka, a w szczególności kibicowska, ciekawość nie pozwoli nam przejść wobec pewnych spraw obojętnie.

Pierwotnie książka zatytułowana była "Dlaczego Anglia przegrywa", co sami autorzy wspominają w kolejnych wydaniach jako niezbyt trafny marketingowo tytuł. Chociaż może okładka nie zachęcała Anglików do zakupu, to jednak treść książki zdecydowanie powinna. Panowie wzięli do ręki ołówek i zeszyt w kratkę, i zaczęli przeprowadzać skomplikowane wyliczenia, które przeniosły boiskowe...

Przeczytana: 17 marca 2017

"Tak naprawdę to właśnie sukcesywny wzrost liczby widzów płci żeńskiej przyczynił się do tego, że telewizyjna piłka nożna jest dziś bardziej popularna niż kiedykolwiek wcześniej."
Chociaż w kwestii sportu i piłki nożnej nie jestem ekspertem, to lubię wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Lektura "Futbonomii" sprawiła, że potrafilam zagiąć w rozmowie mojego męża, który jest fanem piłki a statystyka to jego konik.
Autorzy tej książki wzorowali się na "Moneyball" - amerykańskiej pozycji, która pokazuje jak znaczącą rolę w zarządzaniu drużynami sportowymi mają statystyki. Tam mowa jest o baseballu, tutaj o piłce nożnej, głównie angielskiej. Kuper i Szymański przytaczają wiele wypowiedzi ekspertów, zawodników, trenerów oraz danych statystycznych zebranych z rozmaitych źródeł.

"W swojej odwiecznej walce z osiłkami kujony rozpoczynają wreszcie odwet."
Statystyka odgrywa coraz większą rolę w planowaniu transferów, wybieraniu odpowiednich strategii meczowych i zarządzaniu drużynami....

Krystian | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Wiecie już wszystko o futbolu? Tak? Hmm, tylko wam się wydaje.

Simon Kuper i Stefan Szymański wytłumaczą wam, że jest zupełnie inaczej a w swojej książce poruszą takie aspekty, o których nie śniło się nawet najstarszym góralom. Miłość do statystyki, ekonomii i futbolu w czystej postaci pozwoliła uzyskać niesamowity efekt, którym jest ta książka. Panowie wyjaśniają dlaczego kluby, którym zależy na sukcesie płacą zwykle większe wynagrodzenia niż inni, dlaczego powinny zatrudniać ludzi od statystyk i analizy a także przykładać tak dużo uwagi do najdrobniejszych szczegółów jak chociażby nawyki piłkarzy przy wykonywaniu rzutów karnych. Nie jestem w stanie w tych kilku słowach opisać wszystkich aspektów i zagadnień, które porusza ta książka, dlatego też bez wahania sami Państwo po nią sięgnijcie.
Gorąco polecam.

vlodario | 2018-08-19
Przeczytana: lipiec 2018

Świetna lektura. Jeśli ktoś interesuje się sportem, a zwłaszcza piłką, liczbami, statystykami, bukmacherką to pozycja dla niego.
Rozkminki na temat trenwrów, transferów, strzelnaiu karych, dlaczego kluby nie bankrutją i wiele innych.
Wciąga i szybko się czyta.
W jednym z rodziałów autorzy oceniają, która drużyna gra nalepiej w stosunk do swoich możliwości. Jdną w wyróżnionych była Chorwacja, która w ostatnich Mistrzostwach Świata doszła do finału. Przypadek? to już ocencie sami.

GluPAX | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Ciężko mi ocenić tę pozycje z powodu nierówności jej rozdziałów. Ksiązka ma etapy w której strasznie odbiega od swojej tematyki i bardziej zajmuje się problemami społecznymi krajów niż samą piłką a na pytanie z okładki w zasadzie odpowiada dopiero na ostatnich 100 stronach...spodziewałem się więcej statystyki niż rozważań socialnych.

Książka głownie przeznaczona dla ekonomistów bądź właścicieli klubów sportowych niż sympatyków piłki nożnej...