Futbonomia

Soccernomics
sport, ekonomia, piłka nożna
sport
ArekDao

Gdyby Nicolas Anelka przeczytał Futbonomię, to Chelsea, a nie Manchester United, zwyciężyłaby w finale Ligi Mistrzów w 2008 roku. Gdyby trenerzy wiedzieli, ile strzałów z dystansu w Premier League znajduje drogę do siatki, pewnie by ich zakazali. Gdyby biznesmeni sięg­nęli po tę pozycję, nigdy nie kupiliby klubu piłkarskiego, bo zwyczajnie nie da się na nim zarobić… Wydaje się, że o...

Wydaje się, że o współczesnym futbolu – rozkładanym codziennie na czynniki pierwsze – wiemy wszystko. Simon Kuper ze Stefanem Szymańskim udowadniają, że to tylko pozory. Spoglądając na piłkę z perspektyw, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał, dochodzą do rewolucyjnych wniosków.

Dlaczego skauci najczęściej wybierają blondynów? Co sprawiło, że Olympique Lyon przestał wygrywać? Dlaczego wkrótce drużyny z Londynu, Moskwy i Paryża zaczną dominować w Lidze Mistrzów? Nieważne, czy jesteś właścicielem, trenerem, skautem, sędzią czy po prostu zwykłym kibicem – musisz sięgnąć po tę książkę.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/futbonomia/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/futbonomia/

Maciek | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

(prawie) PIŁKARSKI MONEYBALL
Statystycznie rzecz biorąc, to są właśnie te detale …
Czy zastanawialiście się kiedyś czemu Arsenal Londyn przez tyle lat trzyma na menadżerskim stołku Aresene Wengera?
W tej książce znajdziecie odpowiedź zarówno na to, jak i na wiele innych pytań (które nawet nie przyszłyby wam do głowy).
Już od ładnych paru lat zwisa mi kto wygrywa Ligę Mistrzów, tak samo jak w głębokim poważaniu mam, czy Neymar jest aktualnie przepłacany w Barcelonie czy w Paryżu - o wiele bardziej kręci mnie nasza rodzima liga, dla żartów nazywana Ekstraklasą, która po licznych liftingach marketingowych, grając na nowych, pięknych stadionach, wygląda jak, nie przymierzając, ś.p. Andrzej Lepper w garniturze. Czy zatem dla kogoś, kto tak jak ja, przedkłada lokalny folklor nad analizę komputerową ta pozycja będzie interesująca?
Jak skrupulatnie wyliczył Tygodnik Kibica …
Simon Kuper dziennikarz sportowy i pisarz, połączył siły ze Stefanem Szymańskim ekonomistą specjalizującym...

almos | 2017-05-03
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Książka wykorzystująca wiedzę ekonomiczną i statystyczną do analizy świata futbolu. Opierając się na olbrzymiej ilości danych autorzy obalają wiele tradycyjnych mitów i tworzą oryginalne, ciekawe teorie. Mimo czasami kontrowersyjnych tez, koncentracji na Anglii, i fatalnego tłumaczenia, to kopalnia rzetelnej wiedzy na temat futbolu i fascynująca lektura dla każdego kibica i nie tylko.

Bardzo ciekawa i na czasie książka przynosząca systematyczne, oparte na danych statystycznych i teoriach ekonomicznych. podejście do futbolu. W tej dyscyplinie mamy już czasy 'big data' (fatalnie przetłumaczonych jako 'wielkie liczby') czyli wielkiej ilości danych, które zaczyna się poddawać systematycznej analizie i wyciągać wnioski. Kończą się już bowiem czasy trenerów pokroju Franza Smudy, który używał laptopa jako podkładki do szklanki herbaty. Królują programy statystyczne, wyrafinowane analizy, zbieranie danych. Ta książka jest jedną z pierwszych na ten temat, z pewnością nie ostatnią....

wombat80 | 2017-10-10
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2017

Książka dla ludzi którym odwala na punkcie piłki (jestem!), dla zjebków śledzących na Whoscored współczynniki Krychowiaka w meczu z Watfordem (obecny!), dla tych co kładąc się do łóżka układają w myślach taktykę na kolejny mecz w Football Managera (witam Państwa!). Mniej dla stadionowych niedzielnych kibiców śpiewających "W stepie szerokim", ich zanudzi.

Dużo ciekawych spostrzeżeń podpartych statystykami i rachunkiem prawdopodobieństwa. W ciekawy sposób obalone często głoszone przez komentatorów hasło o loteryjności rzutów karnych. Polecam, choć nie każdemu.

Esterling | 2017-04-18

Czy ujęcie futbolu w matematycznych ramach jest w ogóle możliwe? Twórcy Futbonomii starają się udowodnić, że tak. Co więcej, starają się wytłumaczyć wiele futbolowych wyników i prawd matematycznymi zależnościami, a wszystko to na podstawie osiągnięć angielskich klubów oraz rezultatów reprezentacji Anglii.

Od razu przychodzi na myśl, iż ubranie we wzory gry zespołowej, która spośród innych wyróżnia się tym, że o jej wyniku zdecydowanie częściej decyduje jeden przypadek, błąd lub zdarzenie losowe wydaje się zadaniem nie do pozazdroszczenia. Chapeau bas dla twórców, którzy się tego podjęli. W mojej głowie od razu zrodziło się pytanie: dadzą radę czy polegną? Ich tłumaczenia oceniam „na piątkę”. Szkoda tylko, że jest to piątka w skali od 1 do 10. Patrząc na pozytywne recenzje, które spotkałem na wielu stronach (w końcu reklama jest nie od dziś dźwignią handlu, a z dobrze napisaną opinią łatwiej się zgodzić niż jej sprzeciwić) moja ocena jest raczej surowa, a oto dlaczego:

Bestseller...

Przeczytana: 17 marca 2017

"Tak naprawdę to właśnie sukcesywny wzrost liczby widzów płci żeńskiej przyczynił się do tego, że telewizyjna piłka nożna jest dziś bardziej popularna niż kiedykolwiek wcześniej."
Chociaż w kwestii sportu i piłki nożnej nie jestem ekspertem, to lubię wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Lektura "Futbonomii" sprawiła, że potrafilam zagiąć w rozmowie mojego męża, który jest fanem piłki a statystyka to jego konik.
Autorzy tej książki wzorowali się na "Moneyball" - amerykańskiej pozycji, która pokazuje jak znaczącą rolę w zarządzaniu drużynami sportowymi mają statystyki. Tam mowa jest o baseballu, tutaj o piłce nożnej, głównie angielskiej. Kuper i Szymański przytaczają wiele wypowiedzi ekspertów, zawodników, trenerów oraz danych statystycznych zebranych z rozmaitych źródeł.

"W swojej odwiecznej walce z osiłkami kujony rozpoczynają wreszcie odwet."
Statystyka odgrywa coraz większą rolę w planowaniu transferów, wybieraniu odpowiednich strategii meczowych i zarządzaniu drużynami....

Krystian | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Wiecie już wszystko o futbolu? Tak? Hmm, tylko wam się wydaje.

Simon Kuper i Stefan Szymański wytłumaczą wam, że jest zupełnie inaczej a w swojej książce poruszą takie aspekty, o których nie śniło się nawet najstarszym góralom. Miłość do statystyki, ekonomii i futbolu w czystej postaci pozwoliła uzyskać niesamowity efekt, którym jest ta książka. Panowie wyjaśniają dlaczego kluby, którym zależy na sukcesie płacą zwykle większe wynagrodzenia niż inni, dlaczego powinny zatrudniać ludzi od statystyk i analizy a także przykładać tak dużo uwagi do najdrobniejszych szczegółów jak chociażby nawyki piłkarzy przy wykonywaniu rzutów karnych. Nie jestem w stanie w tych kilku słowach opisać wszystkich aspektów i zagadnień, które porusza ta książka, dlatego też bez wahania sami Państwo po nią sięgnijcie.
Gorąco polecam.

RealAnia | 2017-02-23

Podchodzę do futbolu - i sportu wszelakiego - niezwykle emocjonalnie. Racjonalne kalkulacje i przemyślenia są mi obce, zwłaszcza podczas oglądania poszczególnych transmisji. Simon Kuper i Stefan Szymański w przeciwieństwie do mnie i do większości kibiców spoglądają na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Odsunęli emocje na bok i zastąpili je wiedzą - ekonomiczną, psychologiczną i socjologiczną. Zebrali wieloletnie dane, posłużyli się matematyką i narzędziami statystycznymi. Tak powstała „Futbonomia” - niezwykła książka o futbolu. Książka, w której autorzy za pomocą nauki odkrywają przed kibicami niezwykle interesujące wnioski dotyczące piłki nożnej i pozwalają zrozumieć procesy w niej zachodzące. Udowadniają fałszywość wielu popularnych przekonań dotyczących futbolu, a przedstawione teorie popierają konkretnymi przykładami.

„Futbol to opera mydlana. Oglądamy go nie dla samych meczów, ale również dla historii, która rozwija się z każdym kolejnym spotkaniem.”

Książka od...

Baron | 2017-06-24
Przeczytana: 24 maja 2017

O futbolu można pisać na różne sposoby. Najczęściej robią to piłkarze, którzy opisują swoje kariery na podstawie tego, czego doświadczyli na boisku. Niektórzy jednak o wiele bardziej zagłębiaj się w futbol i staraj się go rozkładać na czynniki pierwsze, szczegółowo analizując zachodzące w nim zjawiska. Rezultaty niektórych badań mogą być wprost szokujące, czemu dowodzi "Futbonomia" napisana przez Simona Kupera i Stefana Szymańskiego, wydana przez wydawnictwo SQN.

Większość piłkarskich kibiców uważa się za nieomylnych ekspertów. Prawdopodobnie każdemu z nas oglądając mecz zdarzyło się niejednokrotnie krytykować piłkarza, za to, że zagrał tak a nie inaczej – "przecież gdyby tam podał, to byłby gol". Nie potrafimy sobie uświadomić, że o futbolu wiemy niewiele. Większość kibiców zbyt dużą rolę przywiązuje choćby do transferów. Autorzy książki dobitnie wyjaśnią nam, że wyniki osiągane przez klub to składowa wielu czynników, a transfery nie są aż tak istotne. Twórcy...

emjot | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Słabe nudne przewidywalne. Śmieszne miejscami (ot choćby przysłowiowy Arsene W. i peany na jego cześć... ) i straszne. Ot choćby gdy panowie twierdzą, że "nowy menager jest zawsze mężczyzną i byłym zawodnikiem" a " cały przemysł piłkarski niezgodnie z prawem dyskryminuje kobiety". Och naprawdę.... większy problem widzę w dyskryminacji i dostępnie do najwyższych (rektorskich) stanowisk w szkolnictwie wyższym (np.) w Polsce , niż w tym że pani prezes Wisły M. Sarapata nie jest jednocześnie jej trenerem. Kolejny bełkot to zdanie "doświadczeni menadżerowie są lepsi niż nowicjusze" .... I w tym momencie niebo zwaliło mi się na głowę. Jak Obeliksowi.
Habilitację można pisać na różne tematy i z różnych dyscyplin.
Tylko dlaczego z piłki kopanej i dlaczego w taki sposób jak zrobili to autorzy?

ABSIT | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Jak dla mnie to genialna książka. Interesowałam się piłką nożną nie tylko ze względu na emocje, przeżycia i dla przyjemności. W pewnym momencie weszłam także w różnego rodzaju jej statystyki. Stało się to dla mnie na tyle ciekawe, że wreszcie znalazłam książkę, która zaspokoiła mój głód wiedzy w tej dziedzinie. Z tej książki dowiadujemy się o wielu ciekawych szczegółach rządzących piłką nożną, transferami zawodników i prowadzenia klubów. To takie rzetelne kompendium wiedzy na ten temat, które przy okazji niesamowicie wciąga. Ta książka idealnie nadaje się nie tylko dla kibica ale także menagerów sportowych, działaczy i samych trenerów. Po jej lekturze nikt nie będzie rozczarowany. Ba! Wszyscy zasycą się nową, ciekawą wiedzą!