Barry Lyndon

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Wydawnictwo: Replika
The Memories of Barry Lyndon, ESQ.
klasyka
LubimyCzytać

Redmond Barry z Ballybarry urodził się w nobliwej rodzinie, która niestety czasy świetności ma już dawno za sobą. On sam jednak zdaje się nie dopuszczać do siebie tej myśli, uważając się za najszlachetniejszego młodzieńca w Irlandii, a może nawet w całej Europie. Zachęca go do tego matka, która wpaja mu wszystkie przymioty, jakie jej zdaniem powinien posiadać młody szlachcic – pewność siebie, żarliwość oraz oczywiście znajomość dworskich manier.
Redmond, przeżywszy swoją pierwszą przygodę oraz… pierwsze rozczarowanie, postanawia wyjechać z domu, aby zdobyć „należne” mu miejsce wśród arystokracji. Zamierza zyskać fortunę i uznanie, i gotów jest w tym celu podjąć wszelkie środki, nie zważając na nic ani na nikogo.
Barry Lyndon to powieść łotrzykowska, po raz pierwszy opublikowana w formie serialu prasowego w 1844 roku. W Polsce ukazuje się po raz pierwszy! Na jej podstawie Stanley Kubrick nakręcił nagrodzony czterema Oskarami film!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

thebookofchange | 2019-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2019

W najsłynniejszej powieści Thackeray'a czyli "Targowisku próżności" zakochałam się dokładnie 8 lat temu. Dla mnie jest to powieść wybitna, którą można cieszyć się i podczas dziesiątego jej czytania ❤️❤️❤️ Czy taką samą dozgonną miłością obdarzyłam także "Barry'ego Lyndona"?
Cóż, chyba moje serce aż tak pojemne nie jest 😄 Zabrakło mi tu jednak tej przysłowiowej wisienki na torcie, której tak na dobrą sprawę nie potrafię nawet określić 🤔 Aczkolwiek z dumą i radością znajduję dla niej miejsce na mojej półce z klasyką. Ale po kolei, jak powiedział Henryk VIII do swych sześciu żon 😎
"Barry Lyndon" to powieść łotrzykowska o życiu awanturnika Redmonda Barry'ego, napisana w formie pamiętnika. I jest to zaiste powieść łotrzykowska w swym najlepszym wydaniu. Czego tu nie ma: jest żołnierskie życie, bitwy i wojny, podróże, pościgi, porwania, honorowe pojedynki, hazard, zamki i rezydencje, jest uwodzenie dam, miłość i nienawiść, spiski i knowania, tragiczne śmierci, wystawne bale, bankructwo...

Krystian P | 2019-06-27

Genialna podróż bohatera. Nieco niestandardowa. Świetne oddanie ducha czasu w jakim życie naszego bohatera sie toczy. Kultura. Język. Godne!
ps.
W tym przypadku sam film jest jeszcze lepszy. Przepiękne sceny. Porywająca muzyka.

utracjusz | 2017-09-19

Zapowiedź polskiej premiery „Barry’ego Lyndona” (po 173 latach od ukazania się oryginału!) spotkała się z moją ekscytacją. Po pierwsze, lubię literaturę dziewiętnastowieczną. Po drugie, lubię powieści łotrzykowskie. A po trzecie, bardzo cenię sobie ekranizację autorstwa Kubricka (choć oglądając ją przed laty, nie miałem świadomości, ze powstała na podstawie powieści Thackeraya). To za sprawą amerykańskiego reżysera Barry Lyndon zawsze już będzie miał dla mnie twarz Ryana O’Neala, paniom kojarzącego się zapewne przede wszystkim z „Love Story”, a mnie (przynajmniej do rzeczonego seansu) ze znakomitym filmem sensacyjnym „The Driver” z 1978 roku. I za sprawą Kubricka Händel zyskał kolejny, po hymnie Ligi Mistrzów, bastion we współczesnej szeroko rozumianej kulturze, smyczki z jego „Sarabandy” wwiercają się bowiem w mózg i niespodziewanie przywołują co jakiś czas obrazy z filmu.

Portret łotrzyka wymalowany przez Thackeraya przy użyciu całej palety barw jest żywy i sugestywny. Redmond...

asia_las | 2017-08-25

Kapitalna powieść. Po raz pierwszy wydana w polskim tłumaczeniu. Całkiem niedawno obejrzałam film Kubricka będący jej ekranizacją, i jakkolwiek film jest świetny jako samodzielne dzieło, to w porównaniu z książką brakuje mu charakterystycznego klimatu. Mianowicie Thackeray był wnikliwym i raczej zjadliwym obserwatorem rzeczywistości, ale o dużym poczuciu humoru i braku litości dla swoich bohaterów – i tego humoru w filmie nie było widać, powiedziałabym, że jest on poważny i wreszcie tragiczny. Tymczasem książka aż się od niego skrzy. Narratorem jest bowiem sam Redmond Barry, upadły „dżentelmen” bez grosza przy duszy i żadnym wykształceniu, za to o ogromnym ego i wielkich aspiracjach; postać równie odstręczająca, co wdzięczna do pastwienia się. Cała historia opowiedziana jest z jego punktu widzenia, więc czytelnik dostaje obraz świata wypaczony przez napuszonego Barry’ego – zabieg wysoce komiczny i dający powieści mnóstwo energii i życia :) Gorąco polecam! Film zresztą też.

Cantata | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Ta książka jest świetnym przykładem na to, że nie należy się bać szeroko pojętej klasyki. Z początku się obawiałam, że język XVIII wiecznego pisarza będzie dla mnie zbyt trudny (jak w przypadku większości rodzimych autorów) jednak już pierwsze kilkanaście stron rozwiało moje obawy. Również nigdy wcześniej nie czytałam żadnej powieści łotrzykowskiej. Teraz tego żałuję i koniecznie muszę nadrobić zaległości. "Barry Lyndon" to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w życiu, istny majstersztyk. Dziękuję wydawnictwu za przygotowanie pięknej okładki, gdyby nie ona to pewnie książka nigdy nie wpadła by w moje ręce. Jestem wprost zachwycona i polecam każdemu, nie tylko wymagającym czytelnikom.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2017/05/barry-lyndon-william-makepeace-thackeray.html

allison | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Powieść „Barry Lyndon” musiała się długo naczekać na pierwsze polskie wydanie. Ukazało się ono dopiero w lutym tego roku, ale lepiej późno niż wcale.

Ta rozbudowana opowieść Williama Thackeray’a urzekła mnie od pierwszych stron swoim łotrzykowskim charakterem.
Tytułowy bohater to irlandzki szelma, jakich mało. Ze swadą i typowym dla siebie zadęciem opowiada on historię własnego życia, zaczynając od chwalebnej historii rodziny, która choć zubożała na skutek knowań krewnych, zachowała dumę i honor.
Ile jest w tym prawdy, czytelnik szybko sam oceni, podobnie jak wszystkie przygody i mniej lub bardziej prawdopodobne wyczyny pana Redmonda Barry’ego.

Akcja, jak nietrudno się domyślić, obfituje w awanturnicze przygody, podróże, pojedynki, ucieczki, fortele oraz (oczywiście!) sercowe podboje wielkiego spryciarza i przystojniaka. Wszak, jak przekonuje narrator, w całej Europie nie znajdzie się kawaler bardziej znamienity, odważny i czarujący! Cóż z tego, że na początku opowieści pada...

Najbardziej znaną powieścią Williama Makepeace Tackeray’a jest „Targowisko próżności”, w której autor zachwycił dogłębną znajomością ludzkich słabości oraz ironicznym spojrzeniem na wykreowanych przez siebie bohaterów. Te same cechy znaleźć można w powieści „Wdowiec Lovel” tego samego autora. Po wydanej po raz pierwszy w Polsce książce „Barry Lyndon” spodziewałam się dokładnie tego samego i się nie zawiodłam.

Powieść napisana jest w formie pamiętnika prowadzonego przez tytułowego bohatera, miejscami tylko okraszonego komentarzami określonymi jako uwaga od wydawcy. Na ponad czterystu stronach poznajemy historię życia Barry’ego Lyndona począwszy od jego lat młodzieńczych aż po śmierć. Główny bohater mierzy się z przeciwnościami losu, nierzadko biorąc sprawy w swoje ręce, ze wszystkich sił dążąc do tego by zająć należne mu miejsce w społeczeństwie.

Pamiętnikarska narracja wyklucza obiektywne spojrzenie na postępowanie bohatera. Barry Lyndon prezentuje nam się jako człowiek bogaty we...

Renax | 2017-04-19
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

'Barry Lyndon' to ciekawa panorama Europy w II połowie XVIII wieku. To Europa trawiona wojnami, w których grabieni są i zabijani biedni, podczas gdy bogaci grają w karty, a królowie wynajmują wojska. To świat, w którym liczy się blichtr i pozory, a etykieta jest ważniejsza niż moralność. W zasadzie Barry Lyndon odnosi sukces wbrew swojej klasie społecznej i to dlatego, że ignorował zasady. Jako chłopiec nie chciał wkuwać łaciny, a wolał powieści, co dało mu potem w życiu wielką przewagę nad tymi, którzy trzymali się zasad.

Dominiqe83 | 2017-04-03
Przeczytana: 31 marca 2017

„Byłem wówczas jedną z najbardziej znanych osób w Europie. Wieści o moich podbojach miłosnych, pojedynkach, odważnych rozgrywkach karcianych, gromadziły dookoła mnie tłumy ludzi w każdym publicznym miejscu, w jakim się pojawiłem. Mógłbym zademonstrować mnóstwo perfumowanego papieru, aby udowodnić, że pragnienie znalezienia się w moim towarzystwie nie ograniczało się wyłącznie do dżentelmenów. Ale ponieważ nienawidzę się chwalić, będę pisał o sobie tylko tyle, ile okaże się niezbędne, abym mógł zaprezentować moje kolejne przygody, najbardziej niezwykłe przygody, jakie ktokolwiek przeżył w Europie.” – fragment książki.

Któż jak nie William Makepeace Thackeray był w stanie oddać obraz społeczeństwa brytyjskiego XVIII wieku? Któż jak nie ten uznany pisarz, dziennikarz i satyryk mógł stworzyć postać Redmonda Barry’ego, któremu dzięki pierwszorzędnemu intelektowi i niespożytym pokładom sprytu udało się wżenić w arystokratyczny ród Lyndonów. Stąd też tytuł powieści „Barry Lyndon”, która...

AlicjaC | 2015-04-17

Jedna z książek, która nie dość, że mnie urzekła i uzależniła. Takie książki jak ta sprawiły, że bez pamięci pokochałam 18 wiek.