Miss Marvel: Niezwykła

Tłumaczenie: Anna Tatarska
Cykl: Miss Marvel (tom 1) | Seria: Marvel NOW!
Wydawnictwo: Egmont Polska
Ms. Marvel: No normal
komiksy

Kamala Khan, do niedawna zwykła muzułmańska nastolatka z Jersey City, nagle staje się superbohaterką. Jak wpłynie to na jej codzienne, uporządkowane życie? Czy Kamala zdoła ukryć ten sekret przed rodziną? Jak odnajdzie się w świecie pełnym Marvelowskich herosów? Oto pierwszy tom nowej serii komiksowej. Tom, który dostał pięć nominacji do Nagrody Eisnera i zdobył statuetkę Hugo. Autorzy komiksu Ms Marvel: Niezwykła to debiutująca tym tytułem jako scenarzystka komiksów superbohaterskich G. Willow Wilson (Cair, Air, A-Force) i rysownik Adrian Alphona (Runaways, Spider-Man Loves Mary Jane).

źródło opisu: Egmont Polska, 2017

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/

Wkp | 2017-02-03
Przeczytana: 06 lutego 2017

NIEZWYKŁA MS MARVEL

Postacie pokroju Ms Marvel nie są szczególnie znane na polskim rynku, dlatego też sięgnięcie przez Egmont po ten właśnie tytuł było posunięciem odważnym, ale też i trafionym. Historia przedstawiona w „Niezwykłej” bowiem to ciekawa i stroniąca od schematów współczesnych komiksów opowieść o zwykłej/niezwykłej dziewczynie muszącej zmierzyć się z marzeniem, które nagle się ziściło. Marzeniem o byciu prawdziwym bohaterem, niekoniecznie mierzącym się z wrogami zagrażającymi istnieniu całych planet.

Całość mojej recenzji na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/02/03/ms-marvel-1-niezwykla-g-willow-wilson-adrian-alphona/

Yave | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Nie oszukujmy się, Marvel Now! to kiepścizna, co tytuł to gorszy, całe szczęście i tu zdarzają się bardzo przyjemne wyjątki (wiadomo, Spider-man no i Hawkeye), a to jeden z nich. O tej serii to się sporo dobrego naczytałem i choć wszystkie te opinie są przesadzone, to nie da się ukryć, że mamy tu do czynienia z naprawdę dobrym komiksem superbohaterskim, któremu udaje się to, w czym poległa cała masa. Bohaterka jest ciekawa w obu tożsamościach. Szanuję. Takie rzeczy to ja chyba tylko w Spider-manie widuję często. Zresztą porównania z młodym Pająkiem nasuwają się same, bo w obu przypadkach mamy do czynienia z bohaterem, który te moce dostaje przypadkiem, który nie do końca je rozumie i któremu bardzo się bycie bohaterem podoba (doceniam ten luz i dobrą zabawę zamiast nudnej patetyczności), ale też ciężko te dwa życia ze sobą pogodzić. Może też przez te podobieństwa tak mi się to spodobało... Spory plus, że tak na dobrą sprawę, to mało superhero w tym superhero. To taki urokliwy...

Arthaniel | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Wahałem się między 6 a 7, ale potem przypomniałem sobie, jak tragicznie słabe są inne pozycje z linii Marvel Now, stąd - niech będzie 7, na zachętę. Bo w gruncie rzeczy to sympatyczny komiks jest - nic odkrywczego co prawda, ale czyta się z uśmiechem. Największy plus za to, że główna bohaterka jest JAKAŚ, to znaczy: ma charakter, w przeciwieństwie do posągowych herosów pokroju Thora czy Kapitana Ameryki. Przemyślenia Kamali bawią, perypetie rodzinne wzruszają, rozterki angażują emocjonalnie. Jedynie akcje superbohaterskie są tu jakby nie na miejscu; równie dobrze mogłoby ich nie być. Dla mnie to komiks przede wszystkim o tym, jak to jest być nastolatką, a dopiero na drugim miejscu o tym, jak to jest być superbohaterką.

Chudi_X | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Bardzo dobry komiks. Kamala Khan jest Amerykanką o pakistańskich korzeniach. Dziewczyna rozerwana jest pomiędzy dwoma światami - muzułmańskimi zasadami obyczjowo-religijnymi oraz życiem typowych amerykańskich nastolatków. Kamala uwielba gry komputerowe, superbohaterów (w tym Kapitan Marvel), chodziłaby też na imprezy, lecz pieczę nad jej dobrym zachowaniem trzymają surowi rodzice. Życie dziewczyny zmienia się drastycznie, gdy pewnej nocy (po wyrwaniu się z domu na imprezę) zyskuje ona supermoce. Pierwsze superbohaterskie akcje Kamali nie należą do najabrdziej udanych i spektakularnych, ale wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano. Dziewczyna będzie musiała się jeszcze nauczyć, że za mocą idzie odpowiedzialność. "Miss Marvel" porusza problematykę dorastania w obliczu wymagań, jakie stawiają przed nami świat oraz najbliższa rodzina. Mówi o podejmowaniu wyborów i konsekwencjach takich decyzji. Generalnie można uznać, iż jest to taka współczesna wariacja na temat historii Spider-Mana....

Graczkaktóragra | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 24 lutego 2017

Marvel w najbardziej młodzieżowym wydaniu. „Niezwykła" to komiks opowiadający o Kamali Khan, która jest geekiem, a zarazem zwyczajną dziewczyną z muzłumańskiej rodziny. Pewnego dnia budzi się jako ktoś inny i jest to zaledwie początek jej historii. Zabawna powiastka, przepiękne ilustracje, porusza ważne problemy. Może nie jest to nic szczególnie wybitnego, ale na pewno zapewnia rozrywkę oraz nie pozwala się oderwać.

leopold | 2016-03-28
Przeczytana: 27 marca 2016

Szczerze przyznam, że sceptycznie podchodziłem do tego komiksu. Nowa inkarnacja Ms Marvel opowiadająca historie szesnastoletniej Kamali, która boryka się z typowymi problemami nastolatków wychowująca się w muzułmańskiej rodzinie wzbudziła moje mieszane uczucia, może to lęk przed inną religią, środowiskiem? Nie wiem. Wiem jedno po zapoznaniu się z jej genezą "lek" zniknął. Główna bohaterka to młoda pełna życia i energii dziewczyna, która kocha superbohaterów i sama chciała by zostać jedną z nich, udaje jej się to i o dziwo nie za sprawą genetycznej mutacji, wypadku czy też medycznego eksperymentu tylko...no własnie przeczytajcie to zobaczycie. Gorąco polecam ten tytuł. Pierwszy tom to tylko wprowadzenie do większej historii.

smotex | 2017-04-23
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Słysząc peany na cześć Ms. Marvel, przygotowałam się na coś wyjątkowego i wybitnego.
Po pierwszy tomie wiem, że jest to WYJĄTKOWE połączenie komiksu superbohaterskiego z ciekawym kulturoznawczym tłem. WYBITNE to jednak za dużo.
Historia sama w sobie jest dość przeciętna, czasem nawet nudnawa. Najbardziej cieszą scenki z życia pakistańskiej społeczności. Trochę zabawne, trochę urocze, na pewno inne.
Świetne rysunki zgrabnie odtwarzają rysy twarzy charakterystyczne dla arabskiego kręgu kulturowego - to miła wizualna odmiana.
Brawa, biorąc pod uwagę, że komiks powstał w USA w czasach dalekich od międzyetnicznego porozumienia.

(...) Wyjątkową pozycją w zestawie komiksów superhero jest świetny cykl, na który należy zwrócić uwagę. Mam na myśli „Ms Marvel”, za który odpowiadają: G. Willow Wilson (scenariusz) oraz Adrian Alphona (rysunki).

Główną bohaterką komiksu jest Kamala Khan, która mieszka w Jersey City. Dziewczyna jest prawie typową szesnastolatką, trochę wyobcowaną, ale ze sporą grupą znajomych (nie za wszystkimi przepada), która lubi gry komputerowe, jest geekiem, prowadzi kanał na zajefajnie.com, gdzie wstawia fanfiki, podziwia nowojorskich superbohaterów. Napisałem „prawie” – ponieważ jest muzułmanką. Pewnej nocy wymyka się z domu na imprezę. W wyniku zostaje wystawiona na działanie mgły Terrigen, która uaktywniła ukryty gen Inhumans (pokłosie wydarzeń, jakie miały miejsce w crossoverze „Nieskończoność). Marzenie dziewczyny się spełnia. Kamala dostaje niesamowite umiejętności: szybkiego samoleczenia, rozciągliwości zmieniania kształtów i wielkości całego ciała oraz może zamienić się w inną osobę....

posterchild | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Wiedziałam, że ten komiks będzie dobry, ale że aż tak - to mnie mocno zaskoczyło.

Jest humor, są rozterki nastolatków, jest nieporadność i niezręczność, jest rozdarcie pomiędzy tym, kim chce się być, a tym za kogo uważają bohaterkę jej rodzice i otoczenie.

Historia Kamali Khan to przyjemna odskocznia od całkiem fantastycznego świata marvelowskich bohaterów.

Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy serii.

Booknerd | 2015-10-16

Bardzo dobry początek nowej serii. Polecam.