Biały piasek #1

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Cykl: Biały piasek (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
White sand
sanderson, cosmere
Jimu

Nowa saga autorstwa Brandona Sandersona, pełna przygód i magii. Na planecie Taldain legendarni mistrzowie piasku ujarzmiają tajemne moce i w spektakularny sposób manipulują piaskiem. Ale kiedy w wyniku spisku zostają wymordowani, najsłabszy spośród nich, Kenton, wierzy, że jako jedyny ocalał. Otoczony przez wrogów, zawiera niespodziewany sojusz z Khriss –zagadkową kobietą z Cieniostrony, która skrywa własne tajemnice.

Biały Piasek to kluczowy, wcześniej niepublikowany element rozrastającego się uniwersum cosmere Brandona Sandersona. Tekst został zaadaptowany przez Rika Hoskina (Mercy Thompson), z rysunkami Juliusa Gopeza i kolorami Rossa Campbella. Imponująca nowa saga dla miłośników fantastyki i przygód łączy wspaniałą stronę wizualną z typowym dla Sandersona podejściem do systemów magii.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/ksiazka/268

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka/268

Villiana | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Jak tylko dotarła do mnie paczuszka z Maga, wiedziałam, że wieczór spędzę z Białym Piaskiem. Nie mogłam się oprzeć. Liznęłam tej historii w Bezkresie Magii i wiedziałam, że chcę więcej. Dodatkowo, jak zauważyłam interesujące kolorowe rysunki, przepadłam (chociaż przyznam, że graficznie jednak podobało mi się bardziej w czarno-białej tonacji).

Poznajemy tutaj historię, nad którą autor pracował bardzo długo, od czasów swojej młodości, która miała być książką, a ciągle była nieudana, niedokończona, aż w końcu Sanderson otrzymał możliwość ukończenia jej jako powieść graficzną. Dostajemy tutaj historię o młodym mężczyźnie, Kentonie, którego największym pragnieniem jest zostanie mistrzem piasku. Nie posiada wielkich zdolności magicznych, przez co nie jest doceniany przez innych, zwłaszcza swojego ojca. Ale jest uparty i zawzięty. Jak potoczą się jego losy?

Przyznam szczerze, że początek tej historii jest świetny, po przeczytaniu go w Bezkresie Magii spodziewałam się naprawdę wiele....

Trefny | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Z góry przepraszam za możliwe błędy, ale w wersji mobilnej lubimyczytać jest prawie tak samo złe jak filmweb :)
Panie Sanderson, zawiódł mnie pan. Pierwszy raz i mam nadzieję, że ostatni. Biały Piasek nie jest dobrym komiksem, czy jak kto woli powieścią graficzną. Daleko jej nawet od przeciętności.
To nudna, przwidywalna i brzydko narysowana powieść graficzna. Rysunki niczym się nie wyróżniają. Postacie są brzydkie, nieciekawe i całkowicie nieorginalne. Nie mają żadnych cech szczególnych wartch uwagi. Syn maga z namiastką mocy, księżniczka szukająca ukochanego, źli ludzie z innego kraju, bo są źli i w sumie autor stara się wytłumaczyć o co chodzi, no ale zbytnio to mu to nie wyszło. Dialogi są często nieprzejrzyste i po prostu za długie.
Cała ta magia piasku jest nieczytelna i widzimy po prostu jakieś smugi, dymy, wstęgi. Ale jak to działa? Na czym to polega? Tu też autor milczy. Planeta nie wyróżnia się niczym szczególnym, jedna połowa piekielnie ciepła pustynia, o drugiej wiemy...

Yevoni | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 września 2017

Po zakochaniu się w "Drodze Królów" nie ma chyba książki Sandersona na naszym rynku, której bym nie chciała przeczytać i taki też los spotkał "Biały Piasek".

Muszę przyznać, że niebywale ciężko mi się czytało pomimo niewielkiej ilości tekstu. Kiepsko też było wczuć się w cały klimat opowieści. Mnogość pociągnięć, kresek i stonowanych kolorów utrudniały wsiąknięcie w całość.

Jednak historia się broni i widać tu kolejny świat stworzony z niebywałą precyzją i indywidualną magią. Końcówka już ciekawsza, jak zresztą większość dzieł. Wydanie w twardej oprawie po prostu śliczne (obraz pod obwolutą bardzo klimatyczny) i gdybym nie wygrała jej w konkursie marudziła bym: "tylko czemu tak drogo?"

Jako uzupełnienie do zbiorów autora polecam.

Ciacho | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

"Pierwsza powieść w trzecim wcieleniu"

Brandon Sanderson to jeden z najpopularniejszych autorów fantastyki, o którym w ostatnim czasie bardzo wiele się mówi w naszym kraju. W niewielkim odstępie czasu pojawiło się mnóstwo jego książek, które praktycznie wszystkie przyjmują się z uznaniem i uwielbieniem wśród wielu fanów fantastyki i samego autora, który też całkiem niedawno zrobił im tę przyjemność i pojawił się w Polsce na dwóch spotkaniach, prowadząc bardzo ciekawe dyskusje, odpowiadając na szereg pytań i niezmordowanie podpisując setki książek czytelników. Głównie pisze powieści, bo lubi tworzyć długie i złożone historie o swoich postaciach, magii i fantastycznych światach. Zdarza mu się też pisać znacznie krócej, ale opowiadań w swoim dorobku ma niewiele. Natomiast całkiem niedawno pojawiła się zupełnie innego rodzaju publikacja przedstawiona w formie rysunkowej, czyli jako komiks. Nie czytam na co dzień tego rodzaju obrazkowych historyjek, bo zdecydowanie wolę książki, ale...

Orodin | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2017 [x]
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Mam dość spory problem z oceną tego komiksu. Po pierwsze, nie mam zbyt dużego obycia z taką formą opowiadania historii. Moja ocena może nie być adekwatna, więc myślę, że ktoś kto zna się na temacie lepiej ode mnie, bardziej uczciwie oceni "Biały piasek".
Po prostu patrzę na te obrazki, jestem zasypywany skondensowaną treścią i nie potrafię poczuć emocji, które towarzyszom bohaterom w danej chwili. Nie mam nic do szaty graficznej, jest naprawdę bardzo ładna, ale jednak czuję, że to nie to. Dla mnie "komiks" to te proste, czytelne ale jednocześnie baśniowe rysunki, które pamiętam z przygód Asteriksa. Z nowszych produkcji mam w domu tylko "Dom ze szkła", jednak z nim było mi o tyle łatwiej, że uniwersum wiedźmina jest mi bardzo dobrze znane. Potrafiłem sobie wiele dopowiedzieć patrząc na jakaś scenę. Nikt nie musi mi tłumaczyć zachowania Geralta, ponieważ wiedziałem, czego mogę się po nim spodziewać. W "Białym piasku" czułem się strasznie zagubiony. Śledząc losy postaci, miałem...

zielonooka | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

daję b.dobry - bo to Sanderson. i komiks których nie czytuje i niespecjalnie lubie- ale to Sanderson więc kupiłam. i przeczytałam. ale niestety to tylko komiks. fanom gatunku na pewno spodoba się bardziej :)

Tibora | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Uff, większość zaległości z Sandersonem nadrobiona :)

Historia intrygująca - wreszcie dowiadujemy [?] się coś więcej o Khriss, ale nie jestem przekonana do formy komiksowej.

I niestety dla mnie duży minus - kreska. Zupełnie nie mój - "ostry", "spiczasty" w odbiorze klimat graficzny.

Hrosskar | 2017-04-01
Przeczytana: 25 marca 2017

Nigdy jakoś szczególnie nie interesowałem się komiksami, ani nie czułem specjalnej presji, że koniecznie muszę jakikolwiek z nich przeczytać. Dla mnie zawsze oczywistym wyborem była książka - w formie tradycyjnej, lub elektronicznej, a nie komiks. Niemniej jednak, kiedy zobaczyłem, że pojawi się Biały piasek - czyli graficzna adaptacja nigdy nie wydanej książki Sandersona, wiedziałem, że koniecznie będę chciał ją przeczytać. Komiks ten opowiada o jednym ze światów z uniwersum Cosmere, dokładniej mówiąc o planecie Taldain. Żyją na niej legendarni mistrzowie piaski, którzy posiadają niebywałą moc i potrafią manipulować piaskiem. Głównym bohaterem jest Kenton, który na każdym kroku musi udowadniać, że może równać się innym, pomimo że włada tylko jedną wstęgą piasku, a pozostali nawet kilkunastoma. W wyniku ataku Kerztian jako jedyny ocalał i zawiera sojusz z Khriss - zagadkową kobietą z Cieniostrony. Jak się ta znajomość potoczy? A przede wszystkim, dlaczego Kerztianie zaatakowali...

PolishPopkulturę | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Ależ się wynudziłem! Sanderson (lub osoba, która adaptowała jego prozę) nie ma pojęcia o komiksowej dramaturgii. Na przestrzeni tych 150 stron niemal nic się nie dzieje; całą akcję można by spokojnie upchnąć w pojedynczym zeszycie (no, może w dwóch). Kadry są statyczne i przegadane - a najgorsze w tym wszystkim jest to, że bohaterowie dyskutują w kółko i w kółko o tym samym (serio, aż ze znużenia zacząłem przewracać oczami za każdym razem, gdy pojawiał się jakiś niepotrzebny dialog, w którym autor powtarzał tylko to, co było powiedziane kilka stron wcześniej). A skoro już mowa o bohaterach - protagonista omawianej pozycji mentalnością bardzo przypomina tego kretyna, Naruto - przez cały czas tylko wydziera się, że chce zostać Hokage. To znaczy, tfu, maserakiem, czy czymś takim. Rzecz w tym, że na potrzeby tej historii autor wymyślił całe mnóstwo dziwnych słów, licząc chyba na to, że nagromadzenie ciekawie brzmiących wyrazów sprawi, że sama historia nagle stanie się ciekawa. Ale -...

Rachel3 | 2016-08-29
Na półkach: Przeczytane, Pełna podziwu

Oczywiście, że historia napisana przez Brandona Sandersona będzie ciekawa, nietypowa i warto płynąca. Tym razem w innej formie, niż jestem przyzwyczajona - niemniej jednak, kreska i grafika również są na wysokim poziomie, nie ma się czego czepić. No, może tylko tego, że osobiście nie przepadam za pustynnymi klimatami - ale to kwestia smaku ;)