Judasz wyzwolony 1. Śledztwo

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Judas Unchained
Judasz, wyzwolony, Śledztwo

Po stuleciach potajemnego manipulowania ludzkością Gwiezdny Podróżnik zdołał sprowokować wojnę mającą doprowadzić do zniszczenia Wspólnoty Międzyukładowej. Niemniej dzięki głównemu śledczemu Pauli Myo elita polityczna w końcu przyznała, że obcy istnieje naprawdę. Zawiązano sojusz mający umożliwić wytropienie tajemniczej i przerażającej istoty. Wróg zawładnął już jednak dziesiątkami światów Wspólnoty. Flota użyła superbroni, która powinna rozstrzygnąć o losach wojny, okazało się jednak, że przeciwnik dysponuje bronią równie potężną. Admirała Kime'a dręczy pytanie, skąd obcy mogli ją wziąć. Czy to możliwe, by agenci Gwiezdnego Podróżnika zinfiltrowali supertajny projekt Wspólnoty? A może prawda jest jeszcze gorsza?

Ghostwriter | 2011-02-14

Nie bez przyczyny ta część cyklu ma podtytuł „Śledztwo”. Już w poprzednich częściach detektywistyczne przygody śledczej Pauli Myo najwyraźniej bawiły autora i postanowił on „nieco” historię tą rozwinąć. Dlatego też wątek rozpracowywania Gwiezdnego Podróżnika połączony z intrygami polityków całkowicie na drugi plan zepchnął historię, dla której w ogóle zacząłem czytać ten cykl - tj. spotkania z pozaziemską cywilizacją i tegoż wydarzenia reperkusjami.

Już w poprzednich częściach obok Pauli Myo zaczęły wyrastać bardziej lub mniej mdłe postaci policjantów, detektywów, dziennikarzy śledczych itp. W „Śledztwie” Hamilton skupił się głównie na ich losach. Dla przykładu na główną bohaterkę tej części cyklu „awansowała” była gwiazda soft-porno Mellanie, która została agentką RI a wątek detektywistyczny z jej udziałem całkowicie przyćmił np. perypetie Wilsona Kime’a czy Ozziego. I nie chodzi nawet o to, że wspomniani dwaj panowie są jakimiś ciekawymi postaciami bo podobnie jak wszyscy...

Ewangelista | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, Sci-fi

Jak do tej pory najlepsza część cyklu o Wspólnocie. Akcja tocząca się na łamach książki może nie porywa dynamizmem, ale za to do granic możliwości została rozbudowana intryga związana z Gwiezdnym Podróżnikiem i agentami z nim związanymi. Pewne wątki zeszły na dalszy plan (jak inwazja Alf), a pewne stały się pierwszoplanowe (jak Mellanie pod kontrolą RI czy śledztwo Pauli Myo). Z pewnością jednak fani serii nie będą mogli narzekać na nudę, bo choć za dużo się nie dzieje, to wszystko zaczyna się świetnie zazębiać. Czytelnikowi przynosi radość odkrywanie coraz to nowych faktów i zastanawianie się kto jest agentem Podróżnika, a kto tylko sprawia takie wrażenie. Sporo dłużyzn i "zapychaczy" w postaci opisów planet czy statków, ale to już jest styl Petera F. Hamiltona. Historia Wspólnoty broni się doskonale i "Śledztwo" tylko zaostrza apetyty na ostatni tom cyklu "Pościg".

MarekZet | 2013-09-29

Przeczytałem z zapartym techem całe to tomisko. Multum wątków, świetne pomysły na uniwersum oraz fabułę, polecam!

Tomasz | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papier