Wyzwanie czytelnicze LC

Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Poradnia K
5,83 (29 ocen i 14 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
2
7
6
6
10
5
10
4
0
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
All For Love. Great Love Affairs. Great Stories
data wydania
ISBN
9788363960766
liczba stron
320
słowa kluczowe
romans, romanse, sława
kategoria
Literatura piękna
język
polski

Opowieści o słynnych historycznych kochankach, namiętności ludzi pióra, hollywoodzkie zauroczenia, romanse artystów, polityków, książąt i królów. Trzydzieści osiem par i tyle samo opowieści, w których mieszają się ze sobą uczucia, skandale, a nawet zbrodnie. Miłość to obłęd, stan umysłu, w którym odrzucamy wszelkie zahamowania i robimy rzeczy, które osoby postronne mogą uznać za niemądre czy...

Opowieści o słynnych historycznych kochankach, namiętności ludzi pióra, hollywoodzkie zauroczenia, romanse artystów, polityków, książąt i królów. Trzydzieści osiem par i tyle samo opowieści, w których mieszają się ze sobą uczucia, skandale, a nawet zbrodnie.
Miłość to obłęd, stan umysłu, w którym odrzucamy wszelkie zahamowania i robimy rzeczy, które osoby postronne mogą uznać za niemądre czy wręcz szalone. Nie zważamy na niebezpieczeństwo odtrącenia, mamy wrażenie, że świat jest u naszych stóp. Dla uczucia ryzykujemy i stawiamy wszystko na jedną kartę.
Czy miłość – prawdziwa albo często urojona - jest tego warta? Może lepiej byłoby jej nie zaznać? Dla bohaterów książki życie bez miłości traci sens. I nawet jeśli mieliby postradać przez nią życie, ryzykują wszystko. Dlatego śledzimy ich historie z zapartym tchem. W ich miłosne perypetie wpisane są elementy dramatu, intrygi i przygody.
Charyzmatyczne postacie, niezwykłe wyczyny, burzliwe czasy – wszystkiego jest tutaj pod dostatkiem. Historie opisanych w książce kochanków rozgrywają się w różnych epokach i na różnych kontynentach, ale to, co je łączy, to siła miłości.
Opowieści o słynnych historycznych kochankach, namiętności ludzi pióra, hollywoodzkie zauroczenia, romanse artystów, polityków, książąt i królów. Trzydzieści osiem par i tyle samo opowieści, w których mieszają się ze sobą uczucia, skandale, a nawet zbrodnie. Niektóre z nich to wybuch gwałtownej namiętności, który szybko gaśnie, inne przetrwały aż po grób. Nierzadko też kochankowie mają szansę połączyć się dopiero po śmierci. To fascynujące i niezwykłe romanse, sięgające od czasów starożytnych do współczesności.
Galerię namiętnych par tworzą tak różne duety jak: wyjęci spod prawa Bonnie i Clyde, Henryk VIII i Anna Boleyn, Brigitte Bardot i Roger Vadim, Frida Kahlo i Diego Rivera oraz Marylin Monroe i Joe DiMaggio. Małżeństwo księcia Rainiera i Grace Kelly miało początek jak z bajki, lecz koniec był tragiczny, podobnie jak burzliwe małżeństwo Isadory Duncan i młodego poety Siergieja Jesienina.
Czy Elżbieta II naprawdę była Żelazną Dziewicą? Jakie uczucie zniszczyło Oscara Wilde’a? Czy na pewno brukowce zdradziły nam już wszystko o trójkącie, który tworzyli Diana, Karol i Camilla Parker Bowles?
Szczególnie nam bliskie, polskie akcenty w książce to miłość Poli Negri i Rudolfa Valentino, a także tragiczne losy Romana Polańskiego i utrata ukochanej Sharon Tate.

 

źródło opisu: http://poradniak.pl/index.php/wszystko-z-milosci-3...(?)

źródło okładki: http://poradniak.pl/index.php/wszystko-z-milosci-3...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 635
Wielbicielka-książek | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane

Miłość to piękne i magiczne uczucie, może być gorąca, namiętna, szalona, magiczna, szczera, bezinteresowna, subtelna, ujmująca, fascynująca, ale bywa także bolesna, nieodwzajemniona, niespełniona, toksyczna, naiwna i nieszczęśliwa. W literaturze motyw miłosny jest najczęściej tym dominującym, przeważającym. Każdego miesiąca na rynku wydawniczym trafiamy na mnóstwo rozmaitych książek opowiadających o miłości i opisujących jej różne oblicza. Aczkolwiek większość z nich zazwyczaj ukazuje nam pozytywne, radosne zakończenia typu "żyli długo i szczęśliwie". Niestety życie często pisze inne scenariusze, niekiedy dramatyczne, pełne smutku, bólu, i cierpienia. "Wszystko z miłości" to najnowsza publikacja ukazująca emocjonalne i poruszające historie romansów wszech czasów. Zapraszam na moją opinię.

Megan Gressor była córką znanego australijskiego pisarza i filmowca Kennetha Cooka. Ukończyła Uniwersytet w Sydney. Pracowała jako pisarka, ilustratorka i wydawczyni w Londynie, Nowym Jorku i Sydney. Wraz ze swoją siostrą Kerry Cook napisała dwie książki. Zilustrowała również ponad siedemdziesiąt książek dla dzieci. Zmarła w 2007 roku.

Kerry Cook jest współautorką dwóch antologii o słynnych romansach - tłumaczonej na wiele języków książki Kochankowie wszech czasów i Wszystko z miłości. Mieszka w Australii i pracuje jako scenarzystka filmowa. (źródło: okładka książki "Wszystko z miłości")

"Wszystko z miłości" to pozycja zawierająca trzydzieści osiem krótkich opowieści o miłości - najpiękniejszym uczuciu łączącym dwoje ludzi. Każda z przedstawionych historii wyzwala emocje, porywa, wzrusza, szokuje, zadziwia, wywołuje uśmiech na twarzy, zmusza do przemyśleń, a także zrozumienia istoty i sensu tegoż uczucia oraz pozwala odnaleźć odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest miłość i gdzie jest jej granica? W publikacji autorki zwięźle i sprawnie przedstawiły romanse słynnych par, znanych ludzi filmu, teatru, sztuki oraz pisarzy, historyków, królów, a nawet przestępców. Skupiły się na najistotniejszych faktach z ich życia, pokrótce je ujawniając, bez zbędnych i monotonnych opisów. Bez wątpienia wszystkie opowiadania są przejrzyście i lekko napisane. To sprawiło, że z przyjemnością poddałam się lekturze owej książki i z chęcią poznałam losy poszczególnych gwiazd oraz ich miłosnego, przepełnionego namiętnością życia. Wiele z tych powiastek było mi znanych, tym bardziej, że media wielokrotnie dostarczały nam informacji na temat sławnych romansów. Ale udało mi się też wyłuskać sporo ciekawostek, o których dotąd nie miałam pojęcia, a prawdę mówiąc to nieszczególnie zagłębiałam się w życie intymne i prywatne znanych osobistości. Historie są tak ciekawe i intrygujące, że bardzo szybko mija nam lektura tejże książki i można by pochłonąć ją jednego wieczora. Jednak ja akurat postanowiłam dawkować sobie te opowiadania, aby bliżej i głębiej przyjrzeć się życiu tychże osób oraz rodzącemu się między nimi uczuciu, a także poniekąd zrozumieć ich poczynania i podejmowane decyzje, które nieraz były dramatyczne i wstrząsające.

Autorki pokazały nam romanse sławnych ludzi na przestrzeni kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat i rozgrywających się na różnych kontynentach. Z tego też względu publikacja została podzielona na sześć części: Historyczni kochankowie, Królewskie romanse, Namiętności ludzi pióra, Miłość i polityka, Romanse artystów oraz Hollywoodzkie zauroczenia. W każdej z nich poznajemy zawirowania i uniesienia miłosne poszczególnych par, skandale, intrygi, zdrady, samobójstwa, a nawet zbrodnie, do jakich się posuwali w imię miłości. Zatem nie zawsze ich historie wyróżniały się pomyślnym zakończeniem. Kochankowie początkowo upajali się sobą, smakowali się nawzajem, byli szczęśliwi i spełnieni. Ale potem okazywało się, że dla uczucia, które ich dopadło, musieli wiele poświęcić. Zakochani ranili się nawzajem, rezygnowali z własnych marzeń i planów, opuszczali wysokie stanowiska państwowe, zaniedbywali obowiązki służbowe, wytrzymywali krytykę i obelgi ze strony społeczeństwa, znosili zdrady partnera, decydowali się na rozłąkę w imię obrony kraju i walce o jego wolność oraz demokrację, popełniali samobójstwa, kiedy nie radzili sobie ze wczesną i nagłą śmiercią ukochanej osoby, a także oddali dla niej własne życie.

W publikacji odnajdujemy zatem historie miłosne następujących par: Dawida i Batszeby (uczucie z morderstwem w tle), Szahdźahana i Mumtaz Mahal (symbolem ich miłości jest Tadż Mahal), Bonnie i Clyde (najsłynniejsza para, która dopuściła się wielu przestępstw i zbrodni, ścigana przez lata), Henryk VIII i Anna Boleyn (pragnienie syna zabiło ich uczucie), Księcia Rudolfa i Marii Vetsery (nieradzący sobie z krytyką), Księcia Rainier i Grace Kelly (nie wierzono w ich miłość), Rity Hayworth i Ali Chan (liczne zdrady osłabiły ich namiętność), Księcia Karola i Camillii Parker Bowles (owej pary nie trzeba przedstawiać, ich związek był krytykowany, piętnowany i łączono go z wypadkiem Księżnej Diany, obarczano nawet Księcia winą za śmierć żony), Roberta Browninga i Elizabeth Barrett Browning (pięknie zrodzona miłość), Oskara Wilde i lorda Alfreda Douglasa (zakazana miłość), Cynthii i Arthura Koestlerów (dzieliła ich spora różnica wieku), Aung San Suu Kyi i Michaela Aris (rozłąka w obronie walki o wolność kraju, ona została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla) oraz wiele innych bardziej bądź mnie znanych, jak: Frida Kahlo i Diego Rivera, Brigitte Bardot i Roger Vadim. Autorki pokusiły się także o omówienie romansów polskich sław, między innymi Romana Polańskiego i Sharon Tate oraz Rudolfa Valentino i Poli Negri. Jak zakończyły się zaprezentowane w książce perypetie miłosne kochanków? Odpowiedzi znajdziecie w niniejszej książce, do lektury której zachęcam.

Niewątpliwie zaprezentowane opowiadania o miłości wywołują wiele emocji, niekiedy bardzo skrajnych. Trzeba pamiętać, że są one prawdziwe. Pewne wydarzenia zaistniałe w życiu wymienianych osób czy też ich zachowania oraz podejmowane pewne kroki niejednokrotnie mnie szokowały, ale niektóre z nich mnie poruszały, wprawiały w zadumę. Przy kilku zatrzymywałam się na dłużej bądź czytałam je z większą wnikliwością. Starałam się zrozumieć tych ludzi oraz ich wzajemne relacje. Zastanawiałam się, dlaczego tak a nie inaczej postępowali, dlaczego godzili się i przyzwalali na pewne rzeczy, dlaczego nieustannie rozstawali się i wracali do siebie. To niewyobrażalne, do czego może posunąć się niekiedy zakochany człowiek, do jakich czynów jest zdolny, jak bardzo chęć posiadania i pragnienia drugiej osoby przysłania mu cały świat, a poniekąd wyzwala w nim agresywne działania. Ponadto powiastki te pokazują, jak wielu ludzi w momencie utraty ukochanej osoby, nie potrafi dalej funkcjonować, nie radzi sobie, stają się bezbronni i bezbarwni, pozbawieni chęci życia, nieumiejący się odnaleźć w świecie i niedostrzegający jego dalszego sensu. Najbardziej poruszyła mnie i chwyciła za serce przepiękna i ujmująca historia miłosna Roberta Browninga i Elizabeth Barrett Browning. Dlaczego? Tego oczywiście nie zdradzę, odsyłam do sięgnięcia po ową książkę, która odsłania nam różne stany zakochania i oblicza miłości.

"Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów" to publikacja godna uwagi i warta polecenia. Idealna książka dla osób lubujących się w romantycznych (niekoniecznie szczęśliwych) historiach, które napisało samo życie. Może stanowić doskonały prezent, tym bardziej, że jest pięknie wydana. To też znakomita pozycja na miłe i przyjemne spędzenie zimowego wieczoru (choć zalecałabym ich kilka) z kubkiem gorącej herbaty. Serdecznie polecam.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Tatuażysta z Auschwitz

Ta książka wzbudziła we mnie wiele złości, aczkolwiek nie ze względu na swoją przerażająca treść. Po pierwsze, nie przemówiła do mnie historia Lalego...

zgłoś błąd zgłoś błąd