Zgłosuj na książki roku 2017

6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
II wojna światowa, Hitler, Stalin
historia
Leyas

Mesdameset Messieurs, drodzy przyjaciele, za chwilę pojawią się przed wami nasi niezwykli honorowi goście. Niegdyś przyjaciele, później śmiertelni wrogowie, obaj stworzyli na swój własny sposób ziemskie inferno dla milionów. Ucząc się wzajemnie od siebie, uśmiercili więcej ludzi, niż zginęło na frontach wszystkich wojen razem wziętych. Za życia nigdy się nie spotkali, teraz dochodzi do tego po raz pierwszy. W tym sensie to historyczna chwila. Obaj są obecnie naszymi wysokimi funkcjonariuszami. Stoją na czele dwóch specjalnie dla nich utworzonych departamentów Połowu Dusz. Logo pierwszego to Swastyka, logo drugiego – Sierp i Młot. Voilà! Oto oni!

źródło opisu: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/223

źródło okładki: http://www.wydawnictwoerica.pl/sites/books/223

jarr74 | 2017-09-11
Przeczytana: 2017 rok

„Masdames et Massieurs, drodzy przyjaciele, za chwile pojawią się przed wami niesłychanie honorowi goście. Niegdyś przyjaciele, później śmiertelni wrogowie, obaj stworzyli na swój własny sposób ziemskie inferno dla milionów. Ucząc się wzajemni od siebie, uśmiercili więcej ludzi, niż zginęło na frontach wszystkich wojen razem wziętych”.

Każdy, kto miał okazję zapoznać się z tą pozycją wie już (innych gorąco zachęcam) iż jest to lektura dość szczególna i intrygująca.

To co zdecydowanie wyróżnia ją od setek innych pozycji, zajmujących się podobną tematyką, to, ponad wszelką wątpliwość, forma. Użycie groteski w odniesieniu do jakże tragicznych, przecież, wydarzeń naszej XX-wiecznej historii oraz złowrogich postaci zbrodniarzy, tego formatu co Adolf Hitler i Józef Stalin, jest literackim zabiegiem z którym nie spotykamy się zbyt często. Jego użycie, w pewnym sensie, szokuje, powoduje niesmak, dezorientację, wprowadza klimat grozy choć, naturalnie, pobudza również naszą...

milański107 | 2018-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2018