Szeptane opowieści

Anna Dutkiewicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2017-02-27
2017-02-27

Miałam nadzieję, że przeczytam opowieść o niezwykłych ludziach a okazało się, że to średniej jakości romansidło. Niestety nie dla mnie.

Jak na debiut literacki Anny Dutkiewicz uwżam,że ksiązka warta jest swojej uwagi,bo ywarła ona na mnie pozytywne wrażenie.To wyjątkowo przyjemna i klimatyczna opowieść, która wprost epatuje ciepłem. Mimo że fabuła wydawać się może spokojna i harmonijna, to jednak autorka potrafi zaskakiwać stosując ciekawe zwroty akcji i co rusz zwodząc czytelnika. Bohaterów powieści wprost nie da się nie lubić, mimo że wady charakteru głównej bohaterki bywają momentami irytujące.
Książka jest przyjemną i lekką lekturą, w której wiele może się zdarzyć. Jest świetną propozycją na rozluźnienie i poprawę humoru. Polecam ją także wszystkim tym, którzy lubią otaczać się sztuką. Ręczę za to, że tej jest w książce sporo.

Najpierw proponuję taki oto wierszyk.

Domowymi ciasteczkami pachnąca,
Naleweczkami i winkiem nęcąca,
Rodzima, kobieca to literatura,
Która wyszła spod słabego jednak pióra.
Bursztynowe gadżety i polskie koronki,
Anioły, serwety i kolorowe kordonki,
Nawet ozdoby na Boże Narodzenie -
Rękodzieło jest więc wysoko w cenie!
Plaże, pensonaty, Józefy, Eugenie,
Ja wam bynajmniej nic tu nie ściemnię!
Kaziu Dolny, Chałupy, folklor, ogrody,
Podróże, wyjazdy, zdrady, rozwody.
Brak w tym jakiejś ikry, na próżno szukać głębi,
Za to płytkość, miałkość i nuda się mocno kłębi.

Jak widać na powyższym przykładzie, nie każdy, kto kleci rymy winien być poetą :). Również nie każdy, kto prozą składa słowa w zdania, musi być pisarzem. Autorka zapewne lepiej gotuje niż pisze, a jeśli zechce kontynuować swą literacką karierę, obowiązkowo powinna pomyśleć o ukończeniu jakiegoś dobrego kursu pisarskiego.

Najpierw proponuję taki oto wierszyk.

Domowymi ciasteczkami pachnąca,
Naleweczkami i winkiem nęcąca,
Rodzima, kobieca to literatura,
Która wyszła spod słabego jednak pióra.
Bursztynowe gadżety i polskie koronki,
Anioły, serwety i kolorowe kordonki,
Nawet ozdoby na Boże Narodzenie -
Rękodzieło jest więc wysoko w cenie!
Plaże, pensonaty, Józefy, Eugenie,
Ja wam bynajmniej...

No cóż, przepraszam, że akurat na tę książkę trafiło, ale chyba mam przesyt powieści, o których większość pisze, że są ciepłe, miłe i sympatyczne. Owszem są. Uważam tak samo: ta powieść jest o pomaganiu innym, o miłości, o zdradzie. Niech będzie, ale nie ma w niej ikry, czegoś co mnie porwie, jak porwała mnie np. "Noc perseidów" Edyty Świętek.
Było miło. Dotrwałam do końca choć muszę przyznać, że końcówka uratowała powieść. Wreszcie zrobiło się ekscytująco. Czytając cały czas się uśmiechałam.

Było miło. Dotrwałam do końca...

Magda prowadzi sklep z rękodziełem.Nadal mieszka ze swoim mężem.Jednak myśli o rozwodzie i wyprowadzce do Piotra.Piotr jest jej pracownikiem z którym od dłuższego czasu wiąże swoją przyszłość.Pewnego dnia Magda przez przypadek dowiaduje się,że Piotr ją oszukał.Grzegorz zaoferuje jej pomoc i wyrzuci Piotra z jej sklepu.Grzegorz szantażem zmusi Piotr by już nigdy nie zbliżył się do Magdy.To jednak dopiero początek problemów.Magda dzięki swojej pracy poznaje wiele ciekawych historii i ludzi.Gdy okazuje się,że Piotr jej nie oszukał tylko zaszło nie porozumienie,Magda próbuje skontaktować się z nim.Jednak jest już za późno,Piotr nie jest sam.Magda próbuje rozpocząć nowe życie.Rozwodzi się i wynajmuje mieszkanie.Nie może jednak zapomnieć o Piotrze.Kiedy okazuje się,że właściciel domu umarł Magda z dnia na dzień pozostaje bez dachu nad głową.Wyjeżdża do znajomych.Ma tez dołączyć do nich Dominika z mężem i Grzegorz z obecna partnerką.Gdy Magda wychodzi przywitać się z gośćmi , niespodziewanie staje twarzą w twarz z Piotrem.Nie jest wstanie jednak z nim porozmawiać i wybiega .Piotr zostawia jej list w którym prosi o spotkanie.Tym razem Magda postanawia jednak się z nim spotkać.Książka bardzo ciekawa i przyjemnie się ją czyta.Możemy tez liczyć na szczęśliwe zakończenie.

Anna Dutkiewicz powieścią Szeptane opowieści debiutuje w wydawnictwie Zysk i S-ka. Warto dowiedzieć się, czy będzie równie klimatyczna co jej tytuł. I być może znaleźć później w sobie odwagę by coś zmienić w swoim życiu.

Magda jest właścicielką niezwykłego sklepu o tytułowej nazwie Szeptane Opowieści. Sprzedaje rękodzieło różnych artystów z każdego zakątka kraju. Nie raz, aby je zdobyć musi po nie osobiście jechać. Dzięki temu klienci mogą kupić coś wyjątkowego i niezwykłego, a także napić się herbaty czy zjeść własnoręcznie przygotowane przez właścicielkę ciasto, gdyż sklep jest również kawiarnią. W tym wszystkim pomaga jej pracownik oraz przyjaciel Piotr. Problemem są jednak kłopoty w życiu osobistym Magdy. Ma ona bowiem charakter stroniący od konfliktów prawie, że za wszelką cenę, przez co ma wiele problemów. Wciąż mieszka w jednym domu z mężem, z którym chce się rozwieść ponieważ ją zdradził tylko dlatego, że ten dom kocha całym sercem. Nieumiejętność podejmowania trudnych decyzji ma ogromny wpływ na jej życie i szanse na nowy związek.

Przyznam szczerze, że główna bohaterka potrafiła mnie zirytować swoim niezdecydowaniem. Jednocześnie potrafi kogoś ocenić nie dając szans na wyjaśnienia lub po swojemu zinterpretować pewne wydarzenia. Myślę jednak, że miała ona pełnić rolę przestrogi dla kobiet – by nie bały się walczyć o swoje i potrafiły podjąć trudne decyzje, gdyż tkwienie w impasie może wyrządzić więcej szkód niż się wydaje. Poza Magdą mamy również niezwykle cierpliwego Piotra oraz artystów u których zaopatrywany jest sklep. Ich historie są wielokrotnie bardzo poruszające i wzbudzają wiele emocji podczas lektury. Również Magda nie potrafi przejść obok nich obojętnie starając się im pomóc jeśli tylko jest w stanie.

W książce nie brakuje zwrotów akcji i ciekawych wydarzeń, jednocześnie czyta się ją lekko i przyjemnie. Ludzkie losy pokazane są z różnych perspektyw. Sklep natomiast nadaje wszystkiemu niezwykły klimat – aż żal, że nie znam takiego w rzeczywistości. Dodatkowo w epilogu można znaleźć przepisy tego, co można było w nim zjeść.

Szeptane opowieści są dobrym wyborem na wieczorną odprężającą lekturę.

Pewnie jeszcze długo nie sięgnęłabym po tę książkę, gdybym nie spotkała się z nią w bibliotece. Najlepsze w tym było to, że to było na High Street Kensington w Londynie a pojechałam tam tylko zerknąć, czy na półce z polskimi książkami znajdę coś nowego. Otóż okazało się że tak i to całkiem ciekawe pozycje w tym właśnie ta :)

Po przeczytaniu kilku thrillerów miałam ochotę na coś lżejszego, obyczajowego o codziennych troskach i miłości. "Szeptane opowieści" okazały się być idealne na taką właśnie okazję. Mimo, że czasem czytając miałam wrażenie jakbym czytała streszczenie albo słuchała czyjejś opowieści, to lektura była przyjemna i nie taka oczywista i przewidywalna jak to nieraz bywa z tego typu książkami.

Opis mówi praktycznie wszystko co można zdradzić bez spoilerów o tym co najdziemy w środku. Ja ze swojej strony dodam, że wraz z Magdą będziemy podróżować po pięknych zakątkach Polski, poczujemy magię świąt Bożego Narodzenia, zatęsknimy za widokiem gór i zapragniemy pomóc bliźniemu w potrzebie. Sama Magda mimo że jak to opis wskazuje, unika sytuacji konfliktowych, nie do końca radzi sobie z kontaktami międzyludzkimi zwłaszcza tymi o które powinna dbać. Pewne jej zachowania mnie poirytowały, ale wiadomo nie zawsze człowiek jest w stanie słuchać głosu rozsądku a działanie pod wpływem emocji i zranienia przydarzyło się z pewnością każdemu z nas.
W książce poznamy kilka postaci do których poczułam sympatię i zapragnęłam by i kiedyś takie dobre dusze pojawiły się w moim życiu.

Całość czyta się niesamowicie szybko (aż za szybko) i bardzo przyjemnie. Lektura idealna na pocieszenie po ciężkim dniu tylko trzeba uważać, by zdążyć odpocząć, bo łatwo może nas zastać przy niej świt ;)

Po przeczytaniu kilku thrillerów miałam ochotę...

Jeżeli to jest debiut to ja chcę więcej. Książka miła i przyjemna . Taka do czytania przy kubku cieplej herbaty. Emanuje dobra energia.polecam

Jest to książka, którą koniecznie trzeba czytać z kubkiem gorącej, aromatycznej herbaty - najlepiej owocowej - i z talerzykiem domowego ciasta. Klimat książki otoczy czytelnika niewidzialną wstążką i zrobi na końcu kokardkę. Relaks z taką opowieścią to czysta przyjemność.
Okładka jest niezwykle klimatyczna, a tytuł sugeruje sentymentalną podróż, w której zatracimy się w marzeniach. I tak się dzieje w rzeczywistości.
Historia naszych bohaterów uświadamia nam, jak ważne jest to, czego nie doceniamy na co dzień, a mianowicie szanowanie siebie i rozmawianie ze sobą. Gdyby rozmowy i odpowiedzi na wszelkie pytania były wyjaśniane od razu, uniknęlibyśmy wielu problemów i wylanych łez. Główni bohaterowie, jak i cała reszta, to ludzie normalni, czyli z wadami. Podobało mi się właśnie to, że autorka stworzyła postacie pełne swoich pasji i namiętności. Pozwoliła ona również wejść nam do ich świata, do świata artystycznych dusz. Ich losy czasami wzruszają, czasami rozweselają.

Książka bardzo wciągająca, jak już zaczęłam to musiałam skończyć i pół nocy nie przespane :)

• Biblioteka
  • 2017
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Szeptane opowieści