Gdzie są konie z tamtych lat

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
koń, konie,
Poetyka

Tę książkę zrodził sentyment autora do zwierząt. Opisuje w niej szczegółowo niezwykłą rolę, jaką konie odegrały w dziejach wielu ludów, a szczególnie Polski. Wskazuje, że najcenniejsze narodowe tradycyjne, najpiękniejsze karty historii, polskie obyczaje i język związane są z koniem. Gospodarka, obyczajowość i kultura dawnej Polski przesycone były tematem konia, koń bowiem stanowił część życia tak istotną, że trudno byłoby dziś znaleźć stosowne porównanie. Oddaje to przytaczane w książce powiedzenie funkcjonujące na Rusi: „Lach bez konia jak ciało bez duszy, jak chłop bez świni, Żyd bez kozy, diak bez psałterni, a gospodarstwo bez kota na zapiecku.”. Jerzy Urbankiewicz opisując sytuację konia kończy na II wojnie światowej, przemilczając okres powojenny, definitywnie przekreślający kult konia w zmechanizowanej Polsce i sprowadzający jego postrzeganie głównie przez pryzmat kiełbasy i kabanosa.

źródło opisu: z książki

źródło okładki: własne

BoAn Jan | 2018-01-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Łał, jestem zachwycona. Bardzo ładny, prosty język, duża dawka wiedzy, obycie autora w temacie. Książka warta polecenia, szczególnie miłośnikom koni.

geranium | 2017-12-10
radość | 2017-12-05